Zamki krzyżackie znajdą się na liście UNESCO?
Data wysłania: 2011-01-07 10:25 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Z inicjatywy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, mają zostać wpisane gotyckie zamki krzyżackie położone w północno-wschodniej Europie. Czy projekt poprą również Rosja, Litwa, Łotwa i Estonia?
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wystąpił do prof. Bogusława Szmygina szefa Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS z propozycją wspólnej aplikacji w tej sprawie. Inicjatywa spotkała się z poparciem Komisji Architektury Militarnej PKN ICOMOS. Również Mariusz Mierzwiński, dyrektor kompleksu zamkowego w Malborku, poparł projekt.
Teraz zespół zamków musi zostać uznany przez generalnego konserwatora zabytków i ministra kultury za pomnik historii. Prezydent musi wydać ponadto odpowiedni akt prawny.
Po zakończeniu tych niezbędnych procedur, będzie można zaprosić do współpracy marszałków województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, gdzie również znajdują się pokrzyżackie zespoły militarno-administracyjno-mieszkalne, a także przedstawicieli narodowych komitetów Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków z Litwy, Łotwy, Estonii oraz Rosji.
Już teraz wiadomo, że na listę UNESCO ma szansę trafić jedynie wyselekcjonowany zespół warowni, który jest reprezentatywną grupą warowni pokrzyżackich. W Polsce zachowało się ich najwięcej.
Lista UNESCO: zamki krzyżackie [2011-01-07 10:25 89.79.153.*] Popieram. Wprawdzie to nie "nasi" zbudowali, ale bardzo mi się podobało określenie Malborka "największą górą cegieł na północ od Alp". Także popieram zgłoszenie Kanału Elbląskiego i też Bydgoskiego. Ten drugi Polak zaprojektował, Prusak zbudował po rozbiorach... Kiedyś na Matkę Boską przeniesioną z kościoła w Kadynach do Fromborka tak długo się wgapiałem, iż kilkudziesięciu VIP musiałem wyjaśnić iż sportretowano też Mikołaja Kopernikka. Który nie tylko "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię". Ujawnił że zły pieniądz wypiera lepszy. Niemiecki K&K zafundował sto lat temu obraz... To nasza popieprzona historia, choć kłopotem bywa dla mnie tłumaczenie się, iż nie jestem prawosławny, protestant czy obrzezany rytem żydowskim lub arabskim... Kiedyś na Mazury przemucano w czasie rozbiorów biblię ewangelicką. Po polsku w Cieszynie drukowaną. W drukarni Prohazki (bywają inne pisownie). Nawet po abisyńsku drukował... Uwielbiam Hrabala "Jak obsługiwałem angielskiego króla". Gdyby nie "czeszczył" - byłbym jego sponsorem w jakimś krzyżackim zamku.... odpowiedz »
|