TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ciekawostki turystyczne

W Kopalni Soli Wieliczka polała się krew. Ekologiczne inicjatywy w liniach lotniczych KLM, oraz Emirates próbujące integrować pasażerów klas premium. Jeden z pilotów chińskich linii lotniczych pokazał jak szybko stracić pracę. KFC przelał historie swoich klientów na papier. Co z tego wynikło? TT Line zaprezentuje pierwszy prom napędzany LNG. Zapraszamy do lektury ciekawostek ze świata turystyki


Krew w kopalni soli w Wieliczce. 144 krwiodawców oddało 65 litrów krwi. To rekord w dotychczasowej historii akcji "Podaruj krew, podaruj życie". Tym razem do górników z Wieliczki i mieszkańców miasta dołączyli m.in. górnicy z kopalni Janina, mieszkańcy Krakowa, Nowego Targu, Skawiny, Rabki czy Wadowic. Krew oddały 144 osoby. Akcja w dniu 19 grudnia, podobnie jak wszystkie poprzednie zimowe edycje, miała miejsce w komorze Jana Haluszki (135 m pod ziemią). Bieżące wydarzenie wpisało się w ogólnopolską zbiórkę pod hasłem "200 lat Administracji Drogowej".

Każdy krwiodawca otrzymał posiłek regeneracyjny, a także upominek od kopalni: do wyboru bilet na Trasę Turystyczną lub Górniczą. Nie zabrakło Mikołaja i świątecznych akcentów. W poprzednich 7 edycjach zebrano prawie 380 litrów krwi od blisko 800 osób.

***

Linie KLM podjęły decyzję o regularnym zakupie zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) do swoich lotów z lotniska Schiphol w Amsterdamie. Pozwoli to zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 80%. Dostawcą będzie koncern Neste, który będzie realizować dostawy z wykorzystaniem istniejącej na Schiphol standardowej instalacji do tankowania, tym samym infrastruktura amsterdamskiego lotniska będzie po raz pierwszy wykorzystana do tego typu paliwa.

Kolejna proekologiczna inicjatywa KLM dotyczy recyklingu. Linia przeprowadza testy recyklingu w systemie okrężnym, któremu poddawane są naczynia cateringowe. Naczynia wykonane z odpowiednio dostosowanego tworzywa, po umyciu i przetworzeniu, służą ponownie na tej samej trasie. To kolejny krok w dążeniu do celu, który KLM wyznaczył na rok 2030, aby zredukować ilość odpadów o połowę.
***

Linie Emirates wpadły na pomysł socjalizowania pasażerów. Wraz z wycofaniem Airbusów A380, w klsach premium na pokładach mniejszych maszyn, przewoźnik stworzy strefy wspólne, które mają być umiejscowione tak, by umożliwić wygodne korzystanie z nich, ale także w dalszym ciągu zapewnić spokój i ciszę pasażerom, którzy nie będą mieli ochoty na integrację ze współpasażerami.
***

Pilot linii lotniczej Air Guillin stracił prawo wykonywania zawodu za wpuszczenie jednej z pasażerek do kabiny pilota. Sprawa nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby rzeczona pasażerka nie pochwaliła się tym w mediach społecznościowych. Kosztowało to pilota utratę pracy oraz uziemienie, ponieważ otrzymał on dożywotni zakaz latania.
***

Specjalnie na Święta KFC przygotowało komiks stworzony z najciekawszych historii fanów marki opowiadanych w sieci w ciągu całego 2019 roku. Wspomnienia gości restauracji KFC ubrane zostały w kolor i kreskę przez jednych z najlepszych rysowników młodego pokolenia w Polsce. W ten właśnie sposób powstał komiks "KFC Stories", który wydrukowany w limitowanym nakładzie 100 egzemplarzy, już niebawem trafi w ręce najwierniejszych fanów kultowych kurczaków w panierce.

W "KFC Stories" to właśnie komentarze, zdjęcia i relacje fanów z całego mijającego roku stały się bazą do opowiedzenia w komiksowej formie inspirujących opowieści z KFC w tle. Indywidualny charakter wybranym historiom fanów nadała grupa najbardziej kreatywnych osób polskiej sceny rysowniczej: Alek Morawski, Rynn Rysuje, Ola Niepsuj i Olsikowa. Młodzi artyści puścili wodze fantazji i sprawili, że historie fanów KFC ożyły. Do tego stopnia, że zostały wydrukowane w limitowanym nakładzie 100 egzemplarzy i zostaną rozdane jako specjalny prezent najwierniejszym fanom marki.
***

W chińskiej stoczni Jiangsu Jinling w Nanjing rozpoczyna się budowa nowoczesnego promu TT-Line Green Ship. Statek będzie napędzany LNG (skroplonym gazem ziemnym), który jest obecnie najczystszym paliwem morskim, zapewniającym czyste powietrze na morzu i w portach.

Dzięki zastosowaniu bezsiarkowego LNG na Green Ship, jako paliwa, TT-Line zredukuje emisję cząsteczek stałych o 93% oraz emisję tlenków siarki o 98% rocznie w stosunku do konwencjonalnego paliwa MGO. Emisja tlenku azotu będzie również zmniejszona o 82% rocznie, a emisja CO2 nawet o 60% w przeliczeniu na jednostkę frachtową. TT-Line Green Ship dąży do osiągnięcia maksymalnego wyniku pięciu gwiazdek według Clean Shipping Index".

Starsze informacje 2019-12-13


Niecodzienna choinka na lotnisku w Wilnie. Tropienie śladów średniowiecznego kronikarza atrakcją turystyczną? Marka hotelowa wesprze młodych sportowców. Turyści zdewastowali australijską plażę. O tym można przeczytać w dzisiejszym odcinku ciekawostek.

Bańki, łańcuchy, włosy anielskie, słodycze, światełka to rzeczy które najczęściej są wieszane na naszych choinkach. Na oryginalny pomysł wpadli pracownicy ochrony portu lotniczego w Wilnie, które stworzyły choinkę z rzeczy zarekwirowanych podczas kontroli bezpieczeństwa. Teraz każdy może się przekonać jak daleko sięga fantazja niektórych pasażerów. Na wileńskiej choince pojawiły się m.in scyzoryki, zapalniczki, saperka, cała masa nożyczek, nóż do tapet czy nawet atrapy broni. Przy okazji nietypowa choinka pokazuje, czego nie można zabrać na pokład samolotu.


***

Lokalna Organizacja Turystyczna MARINA realizuje projekt, który ma na celu stworzenie nowej formy promocji regionu konińskiego połączonej z aktywnością na rowerze. Rowerowy quest "Śladami Jana Długosza po Ziemi Konińskiej" ma przyczynić się do poszerzenia wiedzy wśród mieszkańców regionu na jego temat, ale co najważniejsze, pozwolić w przyjemny i aktywny sposób odkryć przed turystami walory turystyczno-krajoznawcze miasta Konina oraz powiatu konińskiego.

W efekcie realizacji projektu LOT MARINA wydała folder z grą terenową (quest), który każdy uczestnik będzie mógł otrzymać bezpłatnie w biurze Centrum Informacji Turystycznej w Koninie (Dworcowa 2) lub pobrać w wersji elektronicznej. Aby wykonać zadania, należy pokonać trasę na rowerze, na której rozmieszczone są zagadki. Na każdego kto ukończy grę poprzez rozwiązanie ich wszystkich, czeka "skarb". Tematem przewodnim jest historyczna postać Jana Długosza, który w swoich kronikach Królestwa Polskiego opisał Konin oraz sąsiednią gminę Kazimierz Biskupi i to jego tropem podążą złaknieni przygody uczestnicy.
***

Marka Campanile, należąca do Grupy Louvre Hotels, rozpoczęła właśnie współpracę z Uczniowskim Klubem Sportowym 35 Łódź, który jest klubem partnerskim AKS SMS Łódź. Łódzki UKS 35 to dziecięcy klub piłkarski, w barwach którego grają obecnie 4 grupy treningowe chłopców w wieku od 5 do 14 lat. Z końcem listopada, szkółka została odznaczona Certyfikatem Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Pierwsze rozmowy między Campanile a klubem rozpoczęły się jeszcze we wrześniu tego roku, na chwilę przed rozpoczęciem kolejnej edycji Sport Zone w hotelach. Przy okazji zapraszania gości do wspólnego oglądania meczu Słowenia - Polska w łódzkim hotelu Campanile, padła propozycja współpracy, którą obie strony chętnie podjęły. Marka Campanile zobligowała się do dostarczania zapasów wody na treningi dla klubowiczów - w zamian logotyp marki został zamieszczony na strojach klubowych wszystkich zawodników.
***

Australijskie media są mocno zdegustowane zachowaniem grupy turystów, którzy zdewastowali plażę Granite Bay. Wyciągali oni kamienie z formacji skalnych, układając z nich różne, także wulgarne napisy. Niestety wśród nich znalazł się też napis POLAND, co jest w mediach interpretowane jako dowód na uczestnictwo w tym pożałowania godnym zdarzeniu naszego rodaka.

Starsze informacje 2019-12-05


Pojawią się samoloty pilotowane tylko przez jedną osobę?. Restauracja z daniami z podniebnego menu. Warszawa niekorzystnie wypadła w ankiecie prowadzonej wśród rosyjskich turystów. Turystyczny raj wysycha? Japoński hotel oferuje nocleg za dolara, pod jednym warunkiem. Zapraszamy do lektury ciekawostek ze świata turystyki.

Szefowa ds technologii w Airbusie, Grazia Vittadini, ujawniła że prowadzone są prace nad modelem samolotu obsługiwanego przez jednego pilota, co ma zaspokoić rosnący popyt na podróże lotnicze.
Jak przekonuje, co 15-20 lat częstotliwość lotów podwaja się, a to z kolei skutkuje większym hałasem, emisją dwutlenku węgla, konsumpcją paliwa i zapotrzebowaniem na pilotów. Model pilotowany jednoosobowo częściowo obsługiwany będzie za pomocą zautomatyzowanych technologii, takich jak sztuczna inteligencja. Mimo wszystko pęd za zwiększaniem zysku nie powinien zastąpić dbałości o bezpieczeństwo. Obecność na pokładzie dwóch pilotów, daje gwarancję, że jeśli coś nieprzewidzianego stanie się jednemu z nich, drugi będzie w stanie bezpiecznie wylądować. Choć od dawna pojawiają się pomysły zdalnie sterowanych samolotów pasażerskich, to jednak obecność pilota na pokładzie wpływa na poczucie bezpieczeństwa wśród pasażerów.
***

Jedzenie serwowane na pokładach samolotów zbiera bardzo różne opinie. Jedni wypowiadają się o nim pochlebnie, inni mniej. Władze linii lotniczej Air Asia są tak pewne smaku serwowanych przez siebie potraw, że postanowiły otworzyć restaurację, w której będzie można zjeść te same potrawy, które są podawane na pokładach samolotów azjatyckiego przewoźnika. Restauracja Santan and T&CO została otwarta w Kuala Lumpur, a 30 proc. jej menu pochodzi z jadłospisu pokładowego. W ciągu roku przewoźnik chce otworzyć 5 takich lokali.
***

Warszawa szara i nudna? Nie o takiej promocji marzą władze naszej stolicy. W badaniu przeprowadzonym przez rosyjską wyszukiwarkę połączeń Aviasales, Warszawa została wymieniona wśród 10 najnudniejszych kierunków w Europie, zajmując 5 miejsce w tym mało prestiżowym rankingu. Za jeszcze nudniejsze miejsca, rosyjscy ankietowani uznali Helsinki, Bratysławę, Karlowe Wary i Monachium. Badanie przeprowadzono na próbie 1500 osób.
***

Bali jest uznawane przez wielu turystów za rajską wyspę. Niestety to miejsce stoi u progu katastrofy ekologicznej. Kurczą się zasoby wody pitnej na wyspie. Wśród winowajców tego stanu rzeczy, eksperci wymieniają rozwijający się przemysł turystyczny, na potrzeby którego wykorzystywane jest 65 proc. z zasobów wodnych wyspy.
***

Jeden z japońskich hoteli zaoferował turystom noclegi za jednego dolara. Warunkiem skorzystania z oferty jest zgoda na obecność kamer i całodobową transmisję. Jak przekonuje właściciel hotelu, transmitowany jest jedynie obraz, bez dźwięku. Do tej pory z oferty skorzystały 4 osoby. Propozycja jest być może ciekawa dla osób z ekshibicjonistycznymi skłonnościami. My jednak jesteśmy przyzwyczajeni do modelu, poszanowanie prywatności gości jest jednym z podstawowych standardów w hotelach.

Starsze informacje 2019-11-27


Producent Nutelli otworzy poświęcony jej hotel. Francuskie linie lotnicze testują alternatywną dla wi-fi metodę udostępniania internetu. Hiszpańskie władze wprowadzają ograniczenia dotyczące pracy oślich taksówek. M.in. o tym można przeczytać w dzisiejszym odcinku ciekawostek turystycznych

Nutella to jeden z ulubionych przysmaków wielu ludzi na całym świecie. Teraz, wybrani miłośnicy tego słodkiego kremu będą mogli spędzić noc w otoczeniu swojego przysmaku. Koncern Ferrero otworzy bowiem w styczniu hotel o nazwie "Hotella Nutella"m w Los Angeles. W obiekcie znajdzie się wiele nawiązań do tego kremu. Na nieszczęście dla łasuchów, będzie to jednorazowe przedsięwzięcie, a nocleg w hotelu będzie można wygrać w konkursie zorganizowanym przez producenta przysmaku. Zadanie konkursowe polega na nagraniu filmiku, w którym będzie trzeba pokazać, dlaczego Nutella, sprawia, że poranek jest niezwykły. Zwycięzca będzie mógł spędzić 3 doby w "Hotella Nutella" w dniach 10-12 stycznia. W konkursie mogą brać tylko obywatele USA.
***

Linie lotnicze Air France testują technologię LI-FI, która jest alternatywą dla WI-FI. Rozwiązanie przetestowano po raz pierwszy pod koniec października, podczas lotu z Paryża Orly do Tuluzy na pokładzie Airbusa A321. Air France realizuje projekt we współpracy z dostawcą rozwiązania - firmą Latéco re. Nowa technologia jest obiecująca pod względem szybkości i stabilności transferu danych, a także pozwoli na obniżenie wagi samolotów, a tym samym zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla. LI-FI to alternatywny w stosunku do WI-FI sposób dostarczania internetu, czyli technologia umożliwiająca transmisję danych, w której zamiast komunikacji radiowej wykorzystuje się fale świetlne, zarówno światło widzialne przez człowieka, jak i podczerwień.
***

Chyba żaden kraj nie chciałby takiej promocji, jaka stała się udziałem Uzbekistanu. Bowiem według medycznego czasopisma "The Lancet", kuchnia uzbecka została uznana za "najbardziej śmiercionośną na świecie". Takie wątpliwe wyróżnienie oburzyło wielu, dumnych ze swojej tradycji i kultury mieszkańców Uzbekistanu. Specjalizujący się w uzbeckiej kuchni blogerzy z kolei przekonują, że kuchnia tego kraju jest mocno zróżnicowana w zależności od regionu i ma się czym pochwalić. Komu wierzyć? Najlepiej samemu wyrobić sobie opinię.
***

Linie lotnicze Delta Airlines postawiły sobie za punkt honoru tworzenie załóg samolotów składających się wyłącznie z kobiet.Władze przewoźnika chcą, aby kobiety na stanowiskach kapitanów, bądź pierwszych oficerów przestały być nadzwyczajnym zjawiskiem, stąd też linie włączają się w różne akcje adresowane do młodych dziewczyn, mające promować zdobywanie zawodu pilota.
***

Obrońcy praw zwierząt mają powody do zadowolenia. Coraz częściej, z różnych regionów świata docierają informacje o zaprzestawaniu wykorzystywania zwierząt do pracy ponad siły i poprawie ich warunków bytowych. Niestety, w dalszym ciągu, część atrakcji turystycznych opiera się na cierpieniu zwierząt. Niedawno, w aktualności Turyści już nie pojeżdżą na słoniach w Angkor Wat pisaliśmy o wprowadzanym zakazie jazdy na słoniach. Teraz, z hiszpańskiej prowincji Malaga dotarła wiadomość o zaostrzeniu przepisów dotyczących podróżowania oślimi taksówkami. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek zapewnienia zwierzętom odpoczynku po 15 minutach wożenia na grzbiecie pasażera cięższego niż 80 kg. Dodatkowo unormowano godziny pracy osłów. I tak, w okresie jesienno zimowym będą mogły one pracować w pomiędzy godziną 9.00 a 18.00, a w wiosenno-letnim od 8.30 do 21.30, z przerwą przed godziną 17. Pracę w charakterze taksówek będą mogły wykonywać tylko osły starsze niż 3-letnie. Nieprzestrzegający przepisów właściciele osłów będą musieli liczyć się z karami do 3000 euro

Starsze informacje 2019-11-14


Pasażerowie Emirates w Dubaju będą mogli się odprawić poza lotniskiem. Jednak muszą spełnić jeden warunek. Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna partnerem kontynuacji jednego z najpopularniejszych polskich filmów dziecięcych. Sandomierz najpiękniejszym małym miastem w Polsce wg rankingu Travelist. Rosyjski pasażer Aerofłotu starał się przemycić nietypowy "bagaż".

Linie Emirates otworzyły pierwszy terminal odpraw poza lotniskiem, który zapewni wygodną przesiadkę pasażerom statków rejsowych. Stanowiska odprawy Emirates znajdujące się w porcie morskim w Dubaju (Port Rashid) umożliwią pasażerom opuszczającym pokład statku odprawić się przed lotem Emirates w tym samym miejscu.

W terminalu Emirates w Port Rashid znajdzie się osiem stanowisk, przy których pracownicy przewoźnika będą przyjmować bagaże pasażerów i wydawać im karty pokładowe do 4 godzin przed odlotem. Punkt będzie czynny w sezonie żeglugowym od października do kwietnia. Szacuje się, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy Port Rashid przyjmie 198 statków rejsowych, a około 280 tys. pasażerów przesiądzie się stamtąd do samolotu Emirates.
***

Z Muzeum Narodowego w Poznaniu skradziono obraz Moneta. Na szczęście tylko w filmie "Tarapaty2". W Poznaniu trwają zdjęcia. Czy okaże się on tak skutecznym narzędziem promocyjnym jak "Ojciec Mateusz" dla Sandomierza? Film jest kontynuacją przygód Julki i Olka, którzy tym razem będą musieli rozwikłać zagadkę kradzieży obrazu Claude a Moneta "Plaża w Pourville i wyciągnąć z tarapatów ciotkę Julki - profesor Strzałkowską. Do ich duetu dołączy lekko szalona Felka. Premiera odbędzie się we wrześniu 2020 roku. Partnerami filmu jest Miasto Poznań i Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. Zdjęcia kręcone są w przestrzeniach Muzeum Narodowego i w Bibliotece Raczyńskich. W 2017 na "Tarapaty" poszło do kin w Polsce ponad 320 000 widzów, czyniąc je największym hitem kinowym kina dziecięcego po 1989 roku.
***

Portal Travelist stworzył ranking 10 najpiękniejszych i najciekawszych małych miast i malowniczych miejscowości w Polsce. Oto one:
  1. Sandomierz
  2. Szydłów
  3. Kazimierz Dolny
  4. Zwierzyniec
  5. Łagów
  6. Chełmno
  7. Trzebiatów
  8. Tykocin
  9. Supraśl
  10. Reszel

***

Nie tylko Polak potrafi, jak się okazuje rosyjskim turystom także nie brakuje pomysłowości. Aerofłot nie chciał przyjąć na pokład kota należącego do jednego z turystów, gdyż zdaniem pracowników przewoźnika zwierze było zbyt ciężkie. Zaproponowano pasażerowi przewiezienie kota w luku bagazowym, na co on się nie zgodził, ponieważ jego pupil źle znosił loty samolotem i postanowił przewieźć kota po kryjomu. Znajomi przywieźli na lotnisko Szeremietiewo podobnego, choć mniejszego zwierzaka, z którym przeszedł kontrolę, a potem jakimś cudem udało mu się podmienić zwierzęta. Sprawa być może nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby sam pasażer nie pochwalił się tym w mediach społecznościowych. Przewoźnik przeprowadził wewnętrzne śledztwo i stwierdził, że pasażer popełnił szereg naruszeń. Został ukarany wyłączeniem z programu lojalnościowego i stracił 400 tysięcy mil premiowych. A pomyśleć, że kiedyś kot kosztował rower i dwa worki pszenicy.

Starsze informacje 2019-11-06


Brytyjczycy uznali Kraków za najlepszy kierunek weekendowych wyjazdów. Na pokładach samolotów Wizz Air w listopadzie będzie można spotkać więcej wąsatych mężczyzn niż zwykle. A to wszystko w szczytnym celu. Większość pasażerów linii lotniczych nie zna swoich praw? Polacy na drugim miejscu wśród turystów odwiedzających Czernobyl.Dionizos zawita do Tarnowa. Turyści ponownie będą mogli odwiedzić zabytkową pijalnię wód w Krynicy. Browary należące do Kompanii Piwowarskiej przechodzą na energię wiatrową.

Kraków ponownie znalazł się na szczycie notowań brytyjskiego magazynu Which? Jego czytelnicy po raz trzeci z rzędu uznali, że Gród Kraka jest najlepszym kierunkiem na weekendowy wypad. Kraków wyprzedził takie miasta jak Sewilla, Walencja, Berlin, Amsterdam, Budapeszt, Bruksela, Mediolan, czy Alicante. Jako jedyne z 43 sklasyfikowanych miast dostał ocenę pięciu gwiazdek w kategorii "stosunek jakości do ceny". Gratulujemy.
***

Movember jest kampanią na rzecz zdrowia mężczyzn. Nazwa powstała z połączenia dwóch angielskich wyrazów: moustache - wąsy oraz November - listopad. To coroczna akcja zapuszczania wąsów przez cały miesiąc. Jej celem jest zwrócenie uwagi na profilaktykę raka jądra oraz raka gruczołu krokowego. Wczesne wykrycie raka prostaty zwiększa szanse przeżycia do 98%. Późna diagnoza zmniejsza ten wskaźnik do 26%. Nowotwór prostaty jest drugim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn na świecie. Mężczyźni powyżej 40. roku życia powinni regularnie sprawdzać poziom PSA. W tym roku, po raz pierwszy, WizzAir ogłosił wewnętrzny konkurs zapuszczania wąsów dla wszystkich mężczyzn zatrudnionych w linii: pracowników biurowych, personelu pokładowego oraz załogi.

Zmagania konkursowe można śledzić w mediach społecznościowych wpisując hashtagi #Movember2019 i #WIZZMovember. Przewoźnik zachęca wszystkich pasażerów do udziału w konkursie WIZZ Mo. Wystarczy zrobić selfie z załogą z wąsami i umieścić je w mediach społecznościowych używając wspomnianych hashtagów.
***

Globalne badanie YouGov, przeprowadzone na próbie ponad 10 tys. osób na zlecenie AirHelp, ujawnia że aż 83% Europejczyków korzystających z podróży lotniczych nie zna swoich praw. Tymczasem Rozporządzenie (WE) 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady UE zapewnia im możliwość otrzymania odszkodowania - w wysokości nawet do 600 euro - za zakłócenia lotu. Linie lotnicze powinny informować o tym swoich klientów, jednak nie zawsze wywiązują się z tego obowiązku. W efekcie brak świadomości wśród podróżnych sprawia, że należne tysiącom z nich odszkodowania pozostają w kasach przewoźników.

W Europie latanie stało się już niemal powszechnym doświadczeniem - aż 91% ankietowanych na kontynencie przyznało, że podróżowało kiedyś samolotem. Niestety tylko 22% z nich zostało kiedykolwiek poinformowanych przez linie lotniczą o przysługujących im prawach. Nawet w momencie, kiedy zakłócenie lotu już wystąpiło, tylko 52% pasażerów otrzymało komunikat o swoich uprawnieniach w takiej sytuacji.

W Polsce natomiast, jak wskazuje badanie ośrodka Attest, w ciągu ostatnich 12 miesięcy przynajmniej raz podróż lotniczą odbyło 6 na 10 ankietowanych. Ponad połowa z nich (54%) doświadczyła opóźnienia lotu o co najmniej 15 min bądź jego odwołania. W sytuacji dłuższego oczekiwania - powyżej 2 godzin - Polacy słusznie uważają, że przysługuje im tzw. prawo do opieki, które nakłada na linię lotniczą obowiązek zapewnienia posiłków i napojów oraz dostępu do telefonu i poczty elektronicznej w czasie oczekiwania na lot, jak również noclegu oraz transportu do i z hotelu (jeśli wylot nastąpi dopiero następnego dnia). rawo do opieki przy przedłużającym się oczekiwaniu na odlot nie ma jednak nic wspólnego z odszkodowaniem - w wysokości nawet do 600 euro - przysługującym pasażerom, w określonych przypadkach, na podstawie unijnego prawa. Część z nich o tym nie wie - 16% podróżnych nie wystąpiła o rekompensatę, ponieważ uznało, że stanowiły ją już wskazane wyżej świadczenia. By otrzymać odszkodowanie pieniężne trzeba pamiętać, by wystąpić o nie samemu, nawet jeśli pracownicy przewoźnika w ogóle o takiej możliwości nie wspomnieli.
***

Od początku 2019 r. do października Strefę Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej odwiedziło już 107 tys. turystów. Wzrost odwiedzin rozpoczął się wiosną, a czynnikami, które wpłynęły na wzrost przepływu turystów, są: uproszczenie wydawania przepustek, tworzenie dodatkowej infrastruktury i zwiększone zainteresowanie elektrownią jądrową po emisji serialu HBO. Wśród turystów odwiedzających to miejsce prym wiodą Brytyjczycy, a na drugim miejscu pod względem ilości są Polacy.
***

Święto wina wpisało się już na stałe w kalendarz jesiennych wydarzeń w Tarnowie, co roku gromadząc rzesze miłośników tego szlachetnego trunku. Ósmą edycję Wielkich Tarnowskich Dionizji zainauguruje orszak winny. 11 listopada 2019 roku o godz. 11.11 na starówce pojawi się św. Marcin na białym koniu, zgodnie z tradycją spróbuje tegorocznego młodego wina, a następnie wraz z winiarzami i chętnymi uczestnikami przejdzie uliczkami Starego Miasta w uroczystym winnym korowodzie.
***

Turyści i kuracjusze będą mogli ponownie odwiedzić zabytkową pijalnie "Jan" w Krynicy, która została oddana do użytku po remoncie. "Ten zabytkowy obiekt dzięki unijnemu wsparciu w wysokości 960 tys. zł został gruntownie wyremontowany, zabezpieczony przed nieuchronnym działaniem czasu, zyskując tym samym nowy blask. Jestem przekonany, że to miejsce przyciągnie jeszcze większą rzeszę turystów do tego wyjątkowego, małopolskiego uzdrowiska - mówił podczas uroczystego otwarcia pijalni marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Podczas remontu wymieniono instalacje wewnętrzne i docieplono ściany, zamontowano nowe zewnętrzne przeszklenia, i deski na ścianach elewacji. Wyremontowano dach, odbudowano zabytkową cembrowinę wypływów wody leczniczej. Inwestycja kosztowała 1,6 mln zł, z czego 960 tys. zł to dotacja unijna.
***

Kompania Piwowarska podpisała umowę typu PPA1 z innogy na zakup energii elektrycznej pochodzącej w 100% z odnawialnych źródeł energii (OZE). Od 2020 roku trzy browary Kompanii Piwowarskiej (Tyskie Browary Książęce w Tychach, Browar Dojlidy w Białymstoku i Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu) będą korzystały z energii elektrycznej produkowanej przez polską farmę wiatrową innogy Nowy Staw.

Kontrakt będzie ważny przez 10 lat - od 2020 do 2029 r. Od 2020 r. należąca do innogy lądowa farma wiatrowa Nowy Staw znajdująca się w pobliżu Gdańska (73 megawaty) dostarczy Kompanii Piwowarskiej 30 gigawatogodzin rocznie. Za sprawą planowanej rozbudowy istniejącej farmy w Nowym Stawie (maksymalnie o 11 megawatów), od 2021 roku 100% zapotrzebowania energetycznego browarów KP zostanie pokryte przez energię elektryczną pochodzącą z wiatru. Farma wiatrowa będzie dostarczać do wspomnianych trzech browarów 80 gigawatogodzin rocznie.

Starsze informacje 2019-10-30


W dzisiejszych ciekawostkach turystycznych można poczytać o najdziwniejszych przyczynach opóźnień lotów, digitalizacji gazet na pokładach samolotów Brussels Airlines, restauracji, której właściciele chcieli być szarmanccy, a w efekcie dostali wysoką karę, czy gejszach zamęczanych przez turystów notorycznym robieniem zdjęć.

Odwołanie lotu jest sporym problemem dla pasażerów. GIVT przypomniał najdziwniejsze powody, przez które loty zostały odwołane lub opóźnione.
  1. Samolot angolskiego przewoźnika narodowego TAAG musiał niespodziewanie lądować w portugalskim Porto, niedługo po starcie z Lizbony. Przyczyna była poważna - załoga otrzymała informację o pracowniku obsługi naziemnej, znajdującym się w przestrzeni ładownej samolotu. Po lądowaniu okazało się to prawdą, a nieszczęśnik został przetransportowany do szpitala z objawami hipotermii. Okazało się, że zemdlał jeszcze przed startem, podczas układania bagaży.
  2. Samolot Air France z Kuala Lumpur do Paryża miał dobę opóźnienia. Podczas obowiązkowej przerwy w pracy, członkowie załogi postanowili skorzystać ze sprzyjającej pogody i spróbować surfingu na Bali. Nie przewidzieli jednak, że po wybuchu wulkanu na indonezyjskiej wyspie Jawa, ich lot powrotny do Kuala Lumpur zostanie odwołany, przez co nie mogli stawić się w pracy na czas.
  3. Pasażer linii WastJet z Kuby do Kanady wszczął alarm po wylądowaniu w Toronto. Okazało się, że podczas lotu zniknęły dwie z czterech iguan przewożonych w jego bagażu. Samolot musiał zostać kompleksowo sprawdzony oraz zdezynfekowany, co spowodowało jego czasowe uziemienie.
  4. Dziesięcioletni kocur o imieniu Ripples wydostał się z transportera podczas lotu liniami Air Canada z miejscowości Halifax. Jak na ciekawskiego podróżnika przystało, Ripples skierował się prosto do pierwszej klasy, a potem do kokpitu, gdzie ukrył się pod stopami załogi. Zrobił to na tyle skutecznie, że poszukiwania zajęły technikom aż cztery godziny - dopiero wówczas udało się schwytać kota i umieścić z powrotem w klatce.
  5. Lot linii American Eagle z nowojorskiego lotniska JFK do Waszyngtonu miał trwać niespełna 60 minut. Samolot wyleciał jednak spóźniony aż o cztery godziny, ponieważ na pokładzie doszło do walki pomiędzy stewardesami.
  6. Lot American Airlines z Filadelfii do nowojorskiego Syracuse został wstrzymany, ponieważ jedna z pasażerek zgłosiła obsłudze podejrzane zachowanie sąsiada obok. Wręczyła stewardesie notatkę ostrzegającą o swoich obawach, w wyniku czego mężczyzna został usunięty z samolotu. Dlaczego? Podobno przeprowadzał jakieś skomplikowane obliczenia, co zaniepokoiło pasażerkę. Okazało się, że tym człowiekiem był Guido Menzio, znany ekonomista, który pracował nad różniczkowym równaniem matematycznym. Po przesłuchaniu przez służby i pokazaniu obliczeń, matematyk mógł wrócić na swoje miejsce, a 41-minutowy lot rozpoczął się ponad dwie godziny po planowanym starcie.
  7. Ponad 400 żółwi diamentowych próbowało się dostać na pas startowy nowojorskiego lotniska JFK. Kilku z nich się to udało, co spowodowało liczne opóźnienia lotów. Szczęśliwie, po interwencji personelu, zarówno samoloty jak i żółwie wyszły z tego bez szwanku - czego nie można powiedzieć o pasażerach, którym odwołano lub opóźniono loty.
  8. Kłopoty linii lotniczej Thomas Cook zaczęły się dużo wcześniej niż sugeruje niedawne bankructwo. W sierpniu lot z meksykańskiego Cancun do londyńskiego Stansted był znacznie opóźniony, ponieważ wykryto braki w wyposażeniu pokładowym. Nie chodziło jednak o części silnika - nieścisłości dotyczyły liczby sztućców.
  9. W 2014 r. wiceprezes linii Korean Air - Heather Cho, pojawiła się na pierwszych stronach gazet na całym świecie, gdy (już po starcie) uziemiła samolot tej linii na nowojorskim lotnisku JFK. Przyczyną było podanie jej orzechów makadamia w torbie, zamiast na talerzu. Pani Cho, której ojciec był prezesem linii lotniczych, została ostatecznie aresztowana i skazana na rok więzienia, z którego została zwolniona już cztery miesiące później.
  10. Dwoje pasażerów linii Qantas spowodowało półgodzinne opóźnienie na trasie z Los Angeles do Melbourne z powodu zbyt małego rozmiaru piżam, zaoferowanych im w pierwszej klasie. Mimo przekazania innych kompletów bielizny, zdecydowali się opuścić pokład, a przyczynę ich decyzji podał pilot w komunikacie do pasażerów.

***

Od 27 października linie lotnicze Brussels Airlines usunęły z lotów wszystkie gazety drukowane. Zamiast tego goście wszystkich klas podróży otrzymują prenumeratę wybranej przez siebie gazety cyfrowej. Usunięcie drukowanych gazet z 250 lotów dziennie zmniejszy wagę samolotu, a tym samym zużycie paliwa. Ma to doprowadzić do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 35 ton.
***

Właściciele peruwiańskiej restauracji zostali ukarani za podawanie mężczyznom innego menu niż kobietom. Różnica była taka, że w męskim menu znajdowały się ceny. Zamysł restauracji był taki, żeby kobiety mogły cieszyć się doświadczeniem restauracyjnym nie martwiąc się kosztem posiłku. Teraz właściciele lokalu będą musieli pomartwić się o karę finansową jaką dostali, bowiem Narodowy Instytutu Obrony Wolnej Konkurencji i Ochrony Własności Intelektualnej, za dyskryminację kobiet dał im grzywnę w wysokości równowartości 62 tys. dolarów.
***

Gejsze stały się jednym z symboli Japonii. Ten fakt nie ułatwia im jednak życia, ponieważ stały się one celem dla turystów, którzy bardzo często naruszali ich prywatność, robiąc zdjęcia, nawet bez ich zgody. Władze Kioto zdecydowały się na radykalny krok, jakim jest wprowadzenie zakazu robienia zdjęć na bocznych ulicach i mniejszych dzielnicach miasta. Dozwolone jest jedynie fotografowanie głównych ulic. Na niestosujących się do zakazu turystów czekają mandaty w wysokości nawet do 10 tys. jenów (ok. 350 zł).

Starsze informacje 2019-10-25


Jedno z miejsc wpisanych na światową listę dziedzictwa UNESCO przestanie być dostępne dla turystów. Renowacja najstarszej egipskiej piramidy jest na ukończeniu. Także krakowski kościół udostępni turystom odnowioną atrakcję. Polonus podsumował miniony sezon wakacyjny. Zapraszamy na porcję ciekawostek ze świata turystyki

Święte miejsce Aborygenów przestanie być atrakcją turystyczną. Od 26 października zacznie obowiązywać zakaz wspinania się na Uluru. Aborygeni walczyli o zamkniecie tego miejsca dla ruchu turystycznego od ponad 30 lat. Skała o wysokości 348 m była wcześniej znana jako Ayers Rock i jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
***

Egipskie Ministerstwo Starożytności poinformowało, iż renowacja jednego z najcenniejszych zabytków, piramida Dżesera jest ukończona w 95 procentach. Ponowne otwarcie atrakcji planowane jest na listopad. Odnowienie piramidy kosztowało około 90 milionów funtów egipskich (około 22,5 mln zł). Prace polegały na zabezpieczeniu zabytku przed erozją powodowaną przez opady deszczu. Prace obejmowały również wymianę zużytych cegieł kamiennych, na nowe elementy wykonane z tych samych materiałów, a także wymianę niestabilnych kamieni, co ma zapobiec ich osunięciu się. Wypełnione zostały także ubytki na najwyższych piętrach budowli. Pozostałe do wykonania prace obejmują konserwację pionowych ścian studni i dokończenie konserwacji dachu studni.
***

W nieodległej przyszłości turyści będą mogli zwiedzić także zabytkowe krużganki w krakowskim klasztorze Franciszkanów. Zakonnicy chcą otworzyć krużganki jeszcze tej zimy, a prace mają być zakończone na wiosnę 2020 roku. Zakończono już wszystkie prace budowlane i większość konserwatorskich. Odnowiono polichromie, złocone epitafia i obrazy, wymieniono posadzkę. Do wykonania pozostało jeszcze zamontowanie oświetlenia i zamontowanie kiosków multimedialnych z informacjami dla turystów, które pojawią się w siedmiu językach. Koszt renowacji to około 6-7 mln zł. Prace zostały dofinansowane z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa
***

Z usług Polonusa w minione wakacje skorzystało ponad 250 tysięcy pasażerów. Polonus zanotował ponad 10% wzrostu sprzedaży biletów, 30% wzrostu sprzedaży agencyjnej oraz aż o 200% wzrostu sprzedaży w aplikacji mobilnej. W ramach zainicjowanego przez Polonusa porozumienia Polonus Partner pojazdy zrzeszonych przewoźników przejechały ponad 4 miliony kilometrów.

130 jednolicie oznaczone pojazdy należące do 8 przewoźników zrzeszonych w ramach sieci Polonus Partner, w ramach 50 linii krajowych, przejechały 4 000 000 kilometrów odwiedzającym przy tym ponad 250 miast.

Starsze informacje 2019-10-23


Czego obawiają się podróżujący Polacy? Sporo skarg wpływających do Europejskiego Centrum Konsumenckiego dotyczy spraw związanych z turystyką. Dlaczego pasażerowie coraz częściej rezygnują z bagażu rejestrowanego? Północnokoreański dyktator chce unowocześnienia jednego z regionów turystycznych w swoim kraju. Prezentujemy ciekawostki turystyczne z kraju i świata.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez portal Triverna.pl, w trakcie wyjazdów, Polskich turystów najbardziej stresują myśli związane z powrotem do codzienności. Kwestie takie jak obowiązki zawodowe, stan domu po powrocie czy też pozostawione pod opieką innych osób zwierzęta są źródłem stresu dla prawie 60 proc. badanych.

Niemal równie często (59 proc. odpowiedzi) na wyjeździe stres wywołują kwestie związane z pieniędzmi. Martwimy się przede wszystkim niespodziewanymi wydatkami, które mogą wykroczyć poza zaplanowany przez nas budżet. Blisko czterech na dziesięciu badanych poza domem obawia się też kradzieży, oszustw lub nagłej utraty dostępu do karty płatniczej. Co trzecia osoba stresuje się też tym, że podczas wyjazdu źle wyda swoje pieniądze.
***

W III kwartale 2019 r. Europejskie Centrum Konsumenckie otrzymało 1593 zgłoszeń - ok. 60% skarg (sprawy transgraniczne) i 40% zapytań (np. sprawy krajowe, pytania od przedsiębiorców). Największa cześć skarg o charakterze transgranicznym dotyczyła:
  • 28% Transport lotniczy (problemy z lotem i bagażem)
  • 12% Odzież i obuwie
  • 7% Usługa subskrypcji konta na portalu randkowym
  • 5% Wynajem noclegu

Skargi składane przez turystów dotyczyły m.in. opóźnień lotów, przesadzenia pasażera do niższej klasy niż ta, za którą zapłacił, zmiany terminów lotów, czy nie naliczenia punktów w programie lojalnościowym
***

Kwestie dotyczące bagażu są coraz częstszym wyzwaniem dla linii lotniczych - wynika z ankiety Global Passenger Survey.

Jak się okazuje, 52 proc. badanych pasażerów rezygnuje z bagażu rejestrowanego ponieważ... nie chce im się na niego czekać po przylocie. 26 proc. ankietowanych bało się zniszczenia bagażu, 24 proc. nie chciało za to płacić, a 23 proc. obawiało się zagubienia bagażu.
***

Kim Dzong Un chce unowocześnienia regionu turystycznego w Górach Kumgang. W tych, znajdujących się w rejonie przygranicznym górach, niegdyś była wyznaczona specjalna strefa turystyczna, dostępna także dla turystów z Korei Południowej. Przed kilkoma latami trasa turystyczna została zamknięta, z powodu incydentów z użyciem broni. Podczas inspekcji w regionie, dyktator nazwał postrzeganie przygranicznej trasy turystycznej przez pryzmat stosunków pomiędzy obydwoma krajami błędem i zapowiedział, że region chętnie przyjmie turystów, ale wcześniej będzie musiał zostać zmodernizowany. Kim zapowiada budowę infrastruktury turystycznej "na światowym poziomie".

Starsze informacje 2019-10-17


Janusz Palikot zapowiada rozwój produkcji piw starzonych i rzemieślniczej wódki. Rosja zacznie pobierać odciski palców od turystów? Personel pokładowy jednego z przewoźników lotniczych nie będzie mógł się zwracać do pasażerów per "pan" i "pani". Władze Sardynii sprzeciwiają się zabieraniu z

Kraftowa rewolucja na rynku piwnym już stała się faktem, a do gry wkraczają teraz piwa leżakowane w beczkach. Browar Tenczynek ze swoimi kolekcjami - od klasycznej, po piwne sztosy i nasz RIS Barrel Aged - ma w niej swój udział. Dziedzictwo Tenczynka to także bogata historia produkcji tenczyńskiej okowity, gorzałki z różnych zbóż i owoców, która była szczególnie popularna na terenach Małopolski - powiedział Janusz Palikot, prezes Manufaktury Piwa Wódki i Wina SA oraz Tenczyńska Okovita SA.

Spółka Tenczyńska Okovita SA wyposaży wydzieloną część Browaru Tenczynek w instalacje do destylacji słodu i zbóż do produkcji okowity wedle receptur z XIX w. Przejmie też od browaru produkcję serii piw RIS Barrel Aged, która miała premierę w ubiegłym roku oraz wprowadzi kolejne edycje piw starzonych, w tym po Okovicie. W historycznych piwnicach Browaru Tenczynek powstanie również taproom - miejsce degustacji pełnej oferty piw oraz okowity.

Zbiórka crowdfundingowa spółki Tenczyńska Okovita, promowana na platformie Crowdway.pl ruszy na przełomie października-listopada. Planujemy rozpocząć leżakowanie piw już w 2020 roku, a w kolejnym uruchomić destylację gorzałki. Całkowitą wartość inwestycji wraz ze środkami obrotowymi na pierwszy rok działalności szacujemy na 4,2 mln zł i taki będzie cel zbiórki - dodał Palikot.
***

Rosyjska branża turystyczna obawia się odpływu turystów. Powód? Tamtejsi deputowani są gotowi poprzeć projekt ustawy, wprowadzającej obowiązek pobierania odcisków palców od wjeżdżających do kraju cudzoziemców. Dyrektor Stowarzyszenia Organizatorów Turystyki ATOR, Maria Łomina obawia się, że projektowane regulacje mogą obniżyć liczbę turystów, z krajów objętych obowiązkiem wizowym o 15-20%. Dziennik Kommiersant, powołując się na anonimowe źródło z branży turystycznej pisze, że przyjęcie proponowanej ustawy "wpłynie na rozwój turystyki w sposób jednoznacznie negatywny".
***

Linie lotnicze Air Canada zakażą swoim pracownikom zwracania się do pasażerów per "pan", lub "pani". Swoją decyzję tłumaczą poszanowaniem dla tożsamości płciowej każdego z pasażerów. Jeszcze nie podano od kiedy zakaz wejdzie w życie. Według nowych wytycznych każdy komunikat będzie rozpoczynał się słowami "witamy wszystkich", zamiast "panie i panowie".
***

Kampania informacyjna przeciwko zabieraniu na pamiątkę piasku z plaż Sardynii przynosi efekty. Władze wyspy traktują wywożenie sardyńskiego piasku jako grabież i niszczenie środowiska naturalnego. Turyści, w bagażu których znajdą się woreczki z piaskiem mogą się liczyć z wysokimi karami finansowymi. W sumie, w bagażach turystów znaleziono łącznie około 100 kg piasku, który już wrócił na swoje miejsce. Rekordzistka, mieszkanka Lombardii, zwróciła 10 kg. piasku, który, 40 lat wcześniej wywiozła z wyspy. Zawartość przesyłki rozsypano na plaży, pod czujnym okiem geologa.

Starsze informacje 2019-10-09


Wprowadzone, z początkiem października, elektroniczne wizy do Petersburga i Obwodu Leningradzkiego cieszą się sporym zainteresowaniem. Jakie filmy i programy najchętniej oglądają pasażerowie linii Emirates? Po ogłoszeniu zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA, liczba wyszukiwań połączeń lotniczych do Stanów Zjednoczonych gwałtownie wzrosła. Najwyższa góra świata tonie w śmieciach.

648 cudzoziemców skorzystało w pierwszych dniach października z bezpłatnych wiz elektronicznych umożliwiających odwiedzenie Petersburga i obwodu leningradzkiego. Na podstawie e-wizy przekroczyło granicę m.in. 31 podróżnych z Polski.

Rosyjskie służby graniczne podały statystyki z pierwszego weekendu października. Największą grupę z około 650 turystów z e-wizą stanowili obywatele Estonii - 286 osób. Sporo podróżnych przybyło też z Łotwy (76 osób), Litwy (75 osób) i Finlandii (34 osoby).
***

Tego lata pasażerowie linii lotniczej Emirates najchętniej oglądali filmy o superbohaterach (mangi, produkcje Marvela i z uniwersum DC). W czerwcu największą oglądalność miał "Kapitan Marvel", w lipcu najchętniej wybierano film "Alita: Battle Angel", a w sierpniu najwięcej wyświetleń zanotowała produkcja "Avengers: Koniec gry".

Latem br. podróżni utworzyli ponad 40 000 indywidualnych playlist. Ich skład pozwala wyciągnąć jednoznaczny wniosek: pasażerowie Emirates są bez wyjątku miłośnikami kina - każda lista zawierała przynajmniej jeden film fabularny. Ponadto jeden na sześciu podróżnych dodał do swojej playlisty telewizyjny program rozrywkowy.

Z kolei najpopularniejsze kinowe produkcje nieanglojęzyczne wybierane przez pasażerów Emirates to filmy z gatunku Bollywood. Jeśli chodzi o kategorie filmów, to tego lata najwięcej oglądających przyciągały nowości takie jak "Narodziny gwiazdy" albo "Bohemian Rhapsody". Drugą pod względem popularności kategorią były disneyowskie klasyki - wybór 50 produkcji Disneya od klasycznej "Alicji w Krainie Czarów" z 1951 roku po najnowszego "Aladyna". Na trzecim miejscu plasują się wspomniane już filmy Bollywood. Tego lata miłośnicy kina indyjskiego chętnie wybierali zarówno najnowsze hity, takie jak "2.0", jak i klasyczne pozycje, jak na przykład "Dabangg 2".

W ciągu minionych trzech miesięcy najczęściej oglądanym programem w systemie ice był nagradzany serial produkcji HBO "Czarnobyl", a najchętniej wybieranym dokumentem - "African Cats"
***

W miniony piątek Stany Zjednoczone oficjalnie zaprosiły Polskę do programu ruchu bezwizowego. Jak pokazują najnowsze dane wyszukiwarki KAYAK.pl, w pierwszych dniach po zapowiedzi zniesienia wiz, Polacy szukali lotów do Stanów Zjednoczonych ponad 3 razy częściej (319%) niż weekend wcześniej.

Wzrost liczby wyszukiwań odnotowano także po 23 września br., kiedy opinia publiczna została poinformowana o fakcie, że Polska spełniła wszystkie warunki niezbędne do przystąpienia do programu zniesienia wiz - odsetek odmów dla osób ubiegających się o amerykańską wizę spadł wtedy do 2,8%. Jak pokazuje analiza KAYAK.pl, po tym ogłoszeniu Polacy szukali lotów do Stanów o 51% częściej niż tydzień przed nim.
***

Mount Everest, który dla Tybetańczyków jest świętą górą, dzięki swojej popularności coraz bardziej tonie w śmieciach. Większość wypraw bowiem zostawia za sobie nie tylko ślad w śniegu, ale i sporo śmieci. Od opakowań żywności i paliwa, przez zbędny balast jak uszkodzone wyposażenie, po odchody, które z racji temperatur się nie rozkładają. Przy szlaku są także ciała wspinaczy, którzy wpadli w tarapaty i nie da się ich bezpiecznie lub łatwo zabrać. Według raportu z 2016 roku szerpowie usuwają z Dachu Świata co roku prawie 12 ton odchodów, ale nie rozwiązuje sprawy. To obrzydliwe, aż oczy bolą. Góra nosi tony odpadów. - powiedział Pemba Dorje Szerpa w rozmowie z agencją AFP.

Tak więc osoby spragnione dziewiczych i nieskażonych ludzką obecnością terenów mogą mieć w Himalajach coraz większy powód do rozczarowań.

Starsze informacje 2019-10-04


Olkusz poszedł w ślady Wrocławia? Japończycy edukują turystów smsami. Amerykańscy turyści ukarani za niszczenie Krzywej Wieży w Pizie. Rosja próbuje wznowić turystykę kosmiczną. Zapraszamy po garść turystycznych ciekawostek z Polski i świata.

Olkusz pozazdrościł Wrocławiowi i od niedawna w mieście można spotkać figurki Gwarków Olkuskich. Celem tych działań jest popularyzacja historii miasta w atrakcyjny dla rodzin sposób, a także stworzenie charakterystycznej dla Olkusza atrakcji turystycznej. Cały tworzony Szlak Gwarków Olkuskich ma zwiększyć potencjał turystyczny i składać się z kilkunastu postaci w różnych miejscach miasta. Wykonanie gwarków i elementów promocyjnych (jak aplikacja na telefon) kosztowało miasto 298 tys. zł.

***

Kioto ma problem z zachowaniem turystów w dzielnicy Gion. Ponieważ odpowiednie zachowanie w Japonii to ważna sprawa, Japończycy postanowili wychowywać turystów, którzy dotrą na ulicę Hanamikoji słynącą z zabytkowych budynków i tradycyjnych herbaciarni. Każdy turysta mający aplikację dla zwiedzających Japonię lub korzystający z urządzeń wypożyczanych z hotelu otrzyma informację po angielsku i chińsku jak powinien się zachować. Informacji lub raczej pouczeń będą także udzielać konsultanci patrolujący ulicę oraz będą one na plakatach rozwieszonych w dzielnicy. Ten pilotaż potrwa do 8 grudnia, a później zostaną ocenione jego skutki na podstawie monitoringu oraz rozmów z mieszkańcami.

***

Dwoje amerykanów na wakacjach odwiedzając Krzywą Wieżę w Pizie zapragnęło zostawić po sobie pamiątkę. Wyryli w marmurze imię Jeffy i zrobili sobie selfie. Na szczęście zostało to zauważone i zostali aresztowani. Tłumaczyli się, że nie wiedzieli, że to zabronione, bo widzieli inne napisy na ścianach. Prokurator zwolnił obu chuliganów z aresztu, jednak będą oni odpowiadać przed sądem za wandalizm. Spodziewana jest surowa kara pieniężna, jako, że władze bardzo starają się chronić zabytki i głoszą zero tolerancji dla aktów wandalizmu. Pikanterii dodaje fakt, że zatrzymani amerykanie to nie młodzież, a dwaj bracia: 35 i 38-letni lekarze.

***

Rosyjska Agencja Kosmiczna w dla odbudowania swojego wizerunku oraz naprawienia sytuacji finansowej postanawia wznowić loty turystyczne na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Turyści mają mieć możliwość zamieszkać na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wszystko dlatego, że Roskosmos niedługo zakończy kontrakt z NASA na dostawy na orbitę oraz dostarczanie silników RD-180 do rakiet nośnych Atlas V. Jednak w obliczu ostatnich awarii rosyjskich pojazdów kosmicznych można wątpić, czy znajdzie się dostatecznie dużo milionerów skłonnych zaryzykować podróż w jedną stronę za kwoty od 10 mln dolarów.




Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
11 ciekawostki turystyka


Komentarze:

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję