Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w biurze podróży Galeria Podróży Olkusz
- WYGODA szuka instruktorów narciarstwa
- REZYDENT - TUNEZJA 2025
- Specjalista ds. Turystyki
- Biuro podróży
- Sprzedam Biuro Podróży
- REZYDENT, PILOT - TURCJA
- PASJONAT TURYSTYKI POSZUKIWANY
- BP ITAKA - KRAKÓW - Specjalista ds. Turystyki
- Travel Creator - Specjalista ds. turystyki...
Miasta apelują o uregulowanie najmu krótkoterminowego
Władze Sopotu i Krakowa apelują w Ministerstwie Sportu i Turystyki o uregulowanie kwestii związanych z zagadnieniem najmu krótkoterminowego.
Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca obowiązki Prezydenta Miasta Sopotu, spotkała się z nowym ministrem Sportu i Turystyki, Sławomirem Nitrasem. Na spotkaniu przedstawiła pismo, przygotowane wspólnie z prezydentem Krakowa, Jackiem Majchrowskim, poruszające problemy związane z najmem krótkotrwałym, które szczególnie dotykają miast turystycznych. Spotkanie miało miejsce 4 stycznia br. w Ministerstwie Sportu i Turystyki w Warszawie.
Związek Miast Polskich już kilka lat temu wyznaczył Sopot i Kraków do uczestnictwa w pracach legislacyjnych, mających prowadzić do uregulowania zjawiska najmu. Oba miasta od wielu lat apelowały o zmiany ustawowe w tym zakresie. Prezydenci Sopotu i Krakowa zabierali głos w tej sprawie, uczestniczyli w licznych spotkaniach i próbowali doprowadzić do zmian oczekiwanych przez samorządy i branżę turystyczną. W 2019 roku Sopot przygotował projekt zmian w ustawie o usługach hotelarskich, który został pozytywnie zaopiniowany przez Związek Miast Polskich, a następnie złożony na ręce ówczesnego ministra odpowiedzialnego za turystykę.
Obecne zmiany w rządzie dają nadzieję na skuteczne i szybkie rozwiązanie problemu. Minister obiecał powołanie zespołu, w skład którego wejdą przedstawiciele samorządów i branży turystycznej, którzy wspólnie wypracują rozwiązania w zakresie najmu krótkotrwałego - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję Prezydenta Miasta Sopotu.
W pracach zespołu wezmą również udział przedstawiciele Sopotu oraz Krakowa. Minister wyraził nadzieję, że projekt ustawy uda się złożyć w sejmie do końca tego roku. Pomocą w przygotowaniach zmian ustawowych mają być nowe przepisy unijne, wypracowane dzięki wieloletnim staraniom Sojuszu Miast Europejskich, którego członkiem jest również Kraków. Nowe regulacje pozwolą samorządom na skuteczniejszą walkę ze zjawiskiem nielegalnego najmu.
Żaden samorząd nie chce jego likwidacji, potrzebne są jednak zmiany, które pozwolą na "ucywilizowanie" najmu i wpłyną na dobre funkcjonowanie w naszych miastach. Na poziomie miast i gmin możemy to zjawisko skutecznie kontrolować i poodejmować decyzje, które pozwolą na ograniczenie negatywnych skutków najmu krótkotrwałego i ich wpływu na naszych mieszkańców - wyjaśnia Magdalena Czarzyńska-Jachim.
Zmiany mają dotyczyć m.in. działalności platform internetowych, na których zamieszczane są ogłoszenia o wynajmie. Wprowadzony zostanie obowiązek rejestracji wszystkich obiektów, zamieszczania numerów rejestracyjnych i przekazywania danych o udzielonych noclegach, co w efekcie będzie prowadziło do legalizacji najmu krótkotrwałego. Aby było to skuteczne, potrzebne będą również zmiany dotyczące wysokości sankcji za działania niezgodne z przepisami, łącznie z możliwością wykreślenia obiektu w przypadku rażącego łamania przepisów. Minister otwarty jest również na przekazanie niektórych kompetencji samorządom, by te na swoim terenie mogły w pewnym zakresie regulować najem. Jest to postulat wyrażany przez wiele miast turystycznych. Każde z nich ma swoją specyfikę, dlatego możliwość samodzielnych regulacji byłaby bardzo korzystna.
W oczekiwaniu na zmiany prawne dotyczące najmu krótkotrwałego, Sopot wykorzystuje dostępne narzędzia, by kontrolować sytuację w tym obszarze. Od kilku lat, w sezonie letnim, miasto prowadzi kampanię społeczną "Turysto, szanuj Sopot", w której informuje i namawia przyjezdnych do poszanowania lokalnych zasad i spokoju stałych mieszkańców miasta.
Poniżej treść pisma wystosowanego do Ministra Sportu i Turystyki.
Możesz także pobrać plik: turinfo_20240109_skan.pdf
Komentarze
Tagi:
Dział hotele, pensjonaty:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
Wakacje nad Bałtykiem lepsze niż przed
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Dział prawo i podatki:
Opłata turystyczna to głupi pomysł, ale projekt jest w fazie
HOTREC: Booking.com nie przestrzega ustawy o rynkach
Starsze aktualności:
Europejska turystyka odbija się po
Henley: Polski paszport mocniejszy od
Wyniki Lotniska Chopina znacznie powyżej
Najlepszy barman w Polsce zdradza trendy na 2024
TSUE: Poufność informacji dot. wypadków lotniczych kluczem do
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
Rośnie popularność rezerwacji online
Jak powinny być opodatkowane dodatkowe usługi w hotelu?
Nauczyciele przedmiotów gastronomicznych szkolili się w Ogrodach Hortulus
Lotniska regionalne wnioskują o dopuszczenie do grona beneficjenta w perspektywie finansowej 2021-27
Jakie efekty przyniosła Akademia SKKP online?
Marek Andryszak wraca do turystyki
Louvre Hotels Group otworzyło w Polsce nowe centrum rezerwacji
Cykliczne imprezy sportowe przyciągają turystów do Gdyni?
Narodowy Bank Grecji doradza odejście od modelu turystyki masowej
Niemcy dopłacają do polskich turystów?
Polacy będą mogli jechać na Maltę
Rzecznik MŚP zgłasza 10 postulatów, które mają pomóc przedsiębiorcom
Itaka z projektem dla niepełnosprawnych
Rząd zakaże lotów do kilku kierunków turystycznych?
Od września wracają restrykcje
Europejska turystyka odbudowuje się zbyt wolno?
Przedsiębiorcy boją się kolejnego lockdownu
Do sprzedania - dwie domeny biura podróży (studenckie i wycieczki szkolne)