Kolejne miasta odpowiedzą za smog?
Kolejne miasta nielegalnie pobierają opłatę miejscową? Ta sprawa zostanie rozstrzygnięta przez sąd.
Katowicki radny, Patryk Białas zapowiada złożenie skargi do sądu, w związku z pobieraniem opłaty klimatycznej, przy niezadowalającej, jego zdaniem, czystości powietrza.
To samo może dotyczyć także Sandomierza i Torunia. Tutaj, złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zapowiada rzecznik prasowy ruchu Miasto jest nasze, Beniamin Łuczyński.
W 2018 roku, przed Naczelnym Sądem Administracyjnym toczył się proces w sprawie pobierania opłaty miejscowej przez Zakopane. Wówczas sąd uznał, że przy ówczesnym zanieczyszczeniu powietrza, władze miasta bezprawnie pobierały opłatę, ponieważ nie zostały dopełnione wymagania klimatyczne, które pozwalałby na jej naliczanie. Pisaliśmy o tym w artykule NSA wydał wyrok w sprawie opłaty klimatycznej w Zakopanem
Wyrok NSA zapadł w sprawie Zakopanego, ale ocena prawna dokonana przez ten sąd powinna mieć zastosowanie także do innych miejscowości, które pobierają opłatę miejscową. NSA stwierdził, że miastu Zakopane nie wolno pobierać opłat miejscowych, jeśli nie zagwarantowało norm jakości powietrza przewidzianych prawem. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że tam, gdzie powietrze jest zanieczyszczone i pobiera się opłatę od turystów, obywatele mogą dochodzić swoich praw. Kolejni turyści z tego prawa korzystają - podkreśla Kamila Drzewicka, radczyni prawna w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Opłata klimatyczna może być pobierana w miejscowościach, które charakteryzują się szczególnymi walorami wypoczynkowymi, klimatycznymi, krajobrazowymi czy też turystycznymi. Minimalne warunki, jakie musi spełniać gmina, by móc pobierać opłatę środowiskową zostały wyszczególnione w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową.
Jasne, że opłata klimatyczna jest ważnym źródłem dochodów dla gmin, niemniej turyści płacąc dodatkowo za "szczególne warunki klimatyczne" mają prawo wymagać, że powietrze, którym będą oddychać będzie czyste.
Dlatego też doraźne działania na rzecz szybkiej poprawy stanu powietrza są wpisywane do strategii lokalnych. Przykładowo w Małopolsce w planach dotyczących czystego powietrza przygotowywanych przez Urząd Marszałkowski, w uzdrowiskach w strefach A i B rozważany jest zakaz palenia paliwami stałymi analogiczny jak w Krakowie. Taki ostry zakaz jest bardzo restrykcyjny, z drugiej strony prawdopodobnie w warunkach lokalnych jest to jedyny możliwy do skutecznej egzekucji zakaz (piece lepszej klasy lub piece z filtrem zawsze mogą zacząć dymić, filtry się wyłącza... dokładnie jak z badaniami technicznymi aut, które powinny być sprawne, a tu pewnie nie mniej niż kilka na 100 dymi na czarno).
Stan powietrza w wybranych miastach można sprawdzić m.in. na stronie airly.eu
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Kolejne miasta bezprawnie pobierają opłaty klimatyczne?
[2020-01-17 12:25 89.25.128.*]
Do niecki Krakowa spływają wszystkie dymy z sąsiednich gmin, które nie wprowadzają takich restrykcji. Gdy jest ładny wyż i trochę wiatru, w mieście faktycznie mamy odczuwalnie lepsze powietrze niż jeszcze 2 lata temu ale przy niżowej pogodzie nadal nie jest o wiele lepiej. odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Wakacje 2025 dobrze się
Rainbow inwestuje w hotel z
Dokąd można nadać bagaż
Sebastian Ebel pozostanie na czele
Dział prawo i podatki:
Sebastian Ebel pozostanie na czele
Dział hotele, pensjonaty:
PHH ma nowego dyrektora
IGHP: październik to czas hoteli
Starsze aktualności:
Ratunkowe paczkomaty także we Wrocławiu i
W Wieliczce znów przeważają zagraniczni
POT: Połowa Polaków planuje wyjazdy w sezonie
Najpopularniejsze kierunki citybreak w 2023
Większość Polaków wyjedzie w
TSUE rozpatrzył skargę Wizz Air na pomoc dla linii
Państwo może nakładać obowiązki na dostawców usług internetowych z siedzibą w innym kraju
Nad Bałtykiem gotowi na ferie
Miasta apelują o uregulowanie najmu
Dokąd na ferie z biurem
Accor wzywa do sprzedaży akcji Orbis
Nowe egipskie lotnisko zacznie przyjmować turystów
Z prognoz IATA wyłania się promyk optymizmu
Parlament Europejski poparł wzmocnienie praw pasażerów kolei
Zbyt dużo turystów, kolejny protest w Wenecji
Nadodrzańscy przedsiębiorcy rozczarowani rządowymi propozycjami
Ile zarobiła Grupa TUI w pierwszym półroczu?
PPL: Polskie lotniska poradziły sobie pomimo awarii systemów Microsoftu
Do jutra trwają zapisy do Weekendu za pół ceny
Lotnisko w Radomiu będzie miało nowy terminal
Sfinks Polska planuje nowy program motywacyjny
Grecja uznana najlepszym kierunkiem turystycznym Europy
Sklepy wolnocłowe nie są już atrakcyjne
Zmiana prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Kontrolerzy: to krok w dobrą stronę
Komisja Europejska zatwierdza pomoc dla Air Berlin
Komisja Europejska chce zniesienia ograniczeń podróży po UE
Konferencja "Forum Regionów" Kraków 7 kwietnia 2011