Lubelskie stawia na agroturystykę i żywność ekologiczną
Data wysłania: 2009-06-17 08:40 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Województwo lubelskie jest jednym z najważniejszych pod względem rolnictwa obszarów Polski. Grunty rolne zajmują tu blisko 60% powierzchni całego województwa. Niestety, samo rolnictwo nie wystarcza mieszkańcom Lubelskiego. Chcą oni skorzystać z walorów turystycznych regionu i stworzyć bazę noclegową, by ułatwić rozwój agroturystyki.
Lubelskie zajmuje wysokie miejsce pod względem produkcji buraków cukrowych, chmielu, tytoniu oraz owoców miękkich. Jest to możliwe dzięki korzystnym warunkom klimatycznym i dobrej jakości glebom. Jednak także i tu rolnictwo musi stawiać czoła problemom, które dotykają cały kraj. Pracuje w nim ok. 280 tys. osób,38% wszystkich zatrudnionych w regionie. Widoczna jest niska efektywność produkcji, rozdrobnienie oraz brak specjalizacji. Występują tu głównie gospodarstwa małe, stanowiące 54% wszystkich gospodarstw, a średnia ich powierzchnia jest niższa niż średnia krajowa i wynosi 6,9 hektara.
Jeżeli chodzi o przemysł to województwo lubelskie jest słabo uprzemysłowione. Od lat spada wartość produkcji przemysłowej, a pod względem zatrudnienia w tym sektorze gospodarki lubelskie zajmuje ostatnie miejsce. Główną rolę w strukturze produkcji odgrywają gałęzie o tzw. niskim stopniu zaawansowania technologicznego. Istotny jest również przemysł spożywczy, produkcja mebli, maszyn oraz urządzeń.
Województwo lubelskie ni posiada istotnych zagranicznych dofinansowań rozwoju gospodarki. Jedynie, co 50 złotówka trafiająca do Polski w wyniku bezpośrednich inwestycji zagranicznych, zostaje wydana na terenie Lubelszczyzny.
Punktem wyjścia dla Lubelszczyzny może stać się turystyka i rolnictwo ekonomiczne. Zajmuje, bowiem ona czołowe lokaty w skali kraju w liczbie gospodarstw zajmujących się produkcją ekologicznej żywności i prowadzących działalność agroturystyczną. Walory turystyczne są tu wykorzystane w pełni, jednak największym problemem są tu bazy noclegowe. W 2004 roku było 352 obiekty noclegowe i porównując to do 1998 roku liczba ta spadła o 36%.
Jednak mimo, to Lubelszczyzna przyciąga turystów, choć są to głównie Polacy. Liczba turystów z zagranicy systematycznie spada, a spowodowane jest to niskim standardem usług, brakiem infrastruktury turystycznej, słabą dostępnością komunikacyjną i brakiem profesjonalnej promocji regionu.
|