Wiślana Trasa Rowerowa - czy Polska wykorzysta potencjał Wisły?
Data wysłania: 2009-05-21 21:34 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Polska ma szansę stać się rajem dla miłośników turystyki rowerowej. Turystów-rowerzystów mogłyby przyciągnąć ciekawe trasy - m.in. wyjątkowo długa i piękna Wiślana Trasa Rowerowa od gór do morza.
Jednak aby turystyka rowerowa miała szansę się u nas rozwinąć, to najpierw potrzebne są trasy rowerowe. Dlatego wczoraj odbyło się w Sejmie spotkanie w tej sprawie. Niestety nie zaprezentowano postępów w przygotowaniu do tego projektu. Tylko Śląsk wytyczył trasę, ale w uboższej wersji.
Projekt trasy rowerowej wzdłuż Wisły ma szansę na rozwój. Może otrzymać duże dofinansowanie z Unii, ale trzeba szybko przygotować dobre projekty. Inwestycje może pochłonąć od 500 tys. do 2 mld zł.
Województwa dostały czas do jesieni, by przygotować dokładne przebiegi trasy i wstępne kosztorysy.
Jak dobrze pójdzie w 2-3 województwach ścieżka może być gotowa za cztery-pięć lat. Cała dopiero za 7 lub 8.
Wiślana trasa rowerowa [2009-05-21 21:34 83.7.218.*] Jesteśmy zaangażowani od pięciu lat w budowę Wiślanej Trasy Rowerowej. Czterokrotnie przejechaliśmy trasę od Wisły po Gdańsk. Wytyczyliśmy WTR w województwie Ślaskim. Trasę oznakowało Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów. Wytyczyliśmy równiez trasę w Małopolsce. Dzięki dotacji Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego oznakowaliśmy ją. Zakładamy, że Trasa pobiegnie głównie wiślanymi wałami. To zadanie dla lokalnych władz samorządowych przy udziale funduszy europejskich. Jesteśmy do dyspozycji, wiemy którędy poprowadzić Wiślaną Trasę Rowerową. Mamy nad Wisłą na całej trasie wielu partnerów gotowych do pracy przy WTR. Pozdrawiam. Jerzy Borowczyk. Prezes Zarządu Towarzystwa Turystyki Rowerowej "CYKLISTA". odpowiedz »
Wiślana trasa rowerowa [2009-05-22 10:12 80.53.188.*] Gmina Łomianki już wytyczyła i dobrze oznakowała trasy rowerowe na terenie swojej gminy - trasa prowadzi przez tereny wpisane w obszary Natura 2000 wałem przeciwpowodziowym i przez okoliczne atrakcje krajoznawcze i turystyczne: Jeziorko Kiełpińskie, Kępa Kiełpińska, Jeziorko Dziekanowskie i sezonową przeprawę promową z Burakowa do Tarchomina. Co prawda ścieżka rowerowa nie należy do najrówniejszych, ale widoki i odgłosy przyrody: ptaki, żaby... rekompensują niewygody. Na szczęście nie puszczą tymi terenami obwodnicy. pozdrawiam rowerzystka z Kiełpina odpowiedz »
Wiślana trasa rowerowa [2009-05-22 09:05 87.96.86.*] Myślę, że ta inicjatywa może przyczynić się do rozpropagowania królowej polskich rzek wśród turystów a tym samym uchroni ją przed zapędami meliorantów i różnej maści hydrotechników.
Wisła jest jedną z ostatnich tak dużych rzek w Europie o tak dużym potencjale przyrodniczym (tym samym turystycznym) - nie zniszczmy tego nie budujmy zapór na Wiśle.
pozdrawiam geograf odpowiedz »
|