Francuski Hotel Lambert zostanie przebudowany?
Data wysłania: 2008-12-30 12:51 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Hotel Lambert, który uchodził niegdyś za słynną paryską rezydencję książąt Czartoryskich oraz ważny polski ośrodek z czasów XIX-wiecznej Wielkiej Emigracji, zagrożony jest gruntowną przebudową - takie informacje ujawniły we wtorek francuskie media.
Rodzina emira Kataru, która jest właścicielem budynku, ma zamiar przekształcić go w luksusowy hotel.
Siedemnastowieczny Hotel Lambert znajduje się na wyspie św. Ludwika i jest uważany za jedną z pereł architektury paryskiej. W wieku XIX Hotel Lambert był uznawany za ważny ośrodek życia politycznego oraz kulturalnego polskiej emigracji. Później pałacyk zmieniał właścicieli, a od roku 2007 wszedł w posiadanie rodziny emira Kataru. To właśnie ona, zdaniem mediów, ma zamiar dokonać generalnej przebudowy zabytku w taki sposób, aby przekształcić go w luksusowy hotel.
"Le Parisien" doniosło, że prace, które są zakrojone na ogromną skalę przewidują m.in. budowę podziemnego parkingu mającego znajdować się pod wewnętrznym ogrodem, a ponadto przebicie w murze, okalającym budynek bramy reprezentacyjnej. Mało tego właściciel chce przebudować zabytkowe wnętrza, m.in. ma zamiar zamontować w nich cztery windy.
Projekt prac wzniecił protesty miłośników zabytków oraz municypalnej komisji ds. starego Paryża, której członkowie mają obawy co do przekształcenia hotelu w willę "a la James Bond".
Jednak mimo wszystko przychylną opinię w sprawie przebudowy postanowiło wydać francuskie ministerstwo kultury. Zdaniem mediów, ten fakt wynika z chęci utrzymania przez prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego dobrych stosunków z katarskimi miliarderami. W chwili obecnej trwa oczekiwanie na ostateczną decyzję mera stolicy Francji.
Pałac został wzniesiony w roku 1640 przez genialnego architekta czasów Louisa Le Veau. Później budynek stał się rezydencją słynnego pisarza i filozofa Woltera. Od połowy wieku XIX po nabyciu go przez rodzinę Czartoryskich stał się w szybkim tempie ważnym ośrodkiem polskiej emigracji i życia towarzyskiego. Właśnie na jego salonach bywali często Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz, George Sand oraz Eugene Delacroix.
W tej posiadłości należy poszukiwać genezy nazwy konserwatywnego obozu czasów Wielkiej Emigracji, który został założony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. Po drugiej wojnie światowej Hotel Lambert postanowiła kupić rodzina Rotszyldów.
Hotel Lambert będzie luksusowym obiektem [2008-12-30 12:51 83.6.39.*] A Państwo polskie (PRL) nie skorzystało z prawa pierwokupu w latach '70. Nie udało się też zainteresować III RP zakupem, gdy parę lat temu Hotel Lambert był znów na sprzedaż. odpowiedz »
|