TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Forum grupa: Biura turystyczne

0% czy 22%: Jaką stawką opodatkować usługi przewodnika?

Data wysłania: 2006-04-03 12:55 Autor: Czytelnik IP automat

Aktualność:
Jeżeli prowadzisz działalność w zakresie usług turystycznych w kraju i poza granicami Polski i sam wykonujesz dla swojej firmy usługi przewodnickie, to zapłacisz od tych usług 22% VAT-u - napisała Gazeta Prawna w dzisiejszym dodatku "Księgowość i Podatki".

Jeden z redaktorów dziennika rozpatrzył fikcyjną sytuację niewielkiego organizatora wyjazdów do Grodna i Lwowa, który prowadzi działalność w zakresie usług turystycznych w kraju i poza granicami Polski. W ostatnim czasie biuro poszerzyło zakres działalności o usługi przewodnictwa, które wykonuję jeden z właścicieli firmy.

Jaką stawkę VAT należy stosować do tak świadczonych usług przewodnickich?

Gazeta prawna odpowiedziała jednoznacznie - 22%, gdyż do usług świadczonych zarówno w kraju, jak i poza granicami kraju, w tym poza terytorium wspólnoty przez przewodnika w wykonaniu usługi turystycznej stosuje taką właśnie stawkę VAT.

Usługi świadczone przez pilotów wycieczek i przewodników turystycznych są przyporządkowane w polskiej klasyfikacji usług do pozycji 63.30.14-00, czyli w kategorii usług organizatorów i pośredników turystycznych. W ustawie o usługach turystycznych jako usługi turystyczne rozumiane są usługi hotelarskie, usługi przewodnickie, oraz inne usługi świadczone turystom lub odwiedzającym.

Zgodnie z Gazetą Prawną i art. 119 ust. 7 o VAT usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0 proc., jeżeli są nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści klienta-turysty i jeżeli są świadczone poza terytorium Wspólnoty.

Jeżeli usługi nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty są świadczone jednocześnie na terytorium Wspólnoty, jak i poza nim, to usługi turystyki podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0 proc. tylko w tej części, w jakiej świadczone były poza terytorium Wspólnoty.

W omawianym przypadku, kiedy usługi przewodnickie świadczone były na Ukrainie i Białorusi (poza Unią Europejską), ale nie były nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty (gdyż były świadczone przez podatnika osobiście) nie ma podstaw do opodatkowania ich stawką 0%. Dlatego organizator ten musi opodatkować świadczone usługi przewodnickie stawką 22%.

    • Nie pracuj u siebie?! 

      [2006-04-03 12:55 83.11.233.*]

      Lepiej samemu nie pracować tylko wynajmować innych bo wtedy zapłacimy 0% VAT, a gdy sami wykonujemy prace pilota lub przewodnika we własej firmie to 22% VAT (oczywiście poza UE). Czy osoby, które piszą i zatwierdzają ustawy są normalne, czy może mają żółte papiery??? Może ktoś powinien to sprawdzić!!!   odpowiedz »

      • usługi przewodnickie 

        [2006-04-03 13:38 217.197.68.*]

        to jest drobiazg w wypadku gdy biuro posiada np własny transport i świadczy nim usługi na własną imprezę - wtedy również musi płacić 22% / mimo ,ze w kraju jest 7% w UE nie podlega/ i dodatkowo jadąc przez Niemcy płaci Vat niemiecki - nie wiem czy jest jakiś drugi taki przypadek w naszym prawodawstwie.
        Orzeczenia US w tym zakresie są przeróżne - są i takie / zgodne z logiką / ,że powinno to być 7% i nie podlega / lub 0 poza UE / ale są również i takie ,że musi to być 22 bo wchodzi w skłąd us ługi turystycznej i tak ma być.
        Nie wiem czy jest ktoś mądry i ma siłę pisania np do Rzecznika Praw Obywatelskich czy UOKiK - niezgodność traktowania podmiotów gospodarczych .
        Czy to jednak coś da - czy też ktoś może ma jakiś sensowny papier ,że to się da robić zgodnie z logiką.
        Może jakiś lokolalny PIT lub POT - sami tego chyba nie przeskoczymy   odpowiedz »

        • To jest drobiazg ?  

          [2006-04-04 16:49 83.238.227.*]

          "To jest drobiazg" - tak właśnie traktowane są w naszm kraju wszelkie usługi, podstawąświadczenia których są nie przedmioty materialna, bądź jakiś konkretny majątek , ale wartości intelektualne (patrz : wiedza i kompetencje przewodnika) . U nas jakoś tak dziwnie zawsze sięskładało, że wiedza nigdy nie była traktowana z należytym jej szacunkiem. Nie chcę przez to powiedzieć, że zgadzam się z wszelkimi innymi "ustawowymi przekrętami" w sprawie VAT'u tudzież innych "kosztów obowiązkowych" narzucanych coraz to dotkliwiej z każdej strony na prowadzących działalność gospodarczą.
          Zresztą co za głupota "samozatrudnienie" , "jednoosobowa działalność gospodarcza" prowadzona przez przewodnika czy pilota. Co innego - stworzenie firmy, stowarzyszenia itp. które deleguje swoich przedtawicieli do wykonania określonej usługi. A nie pilot czy przewodnik, mający pracę (w dobrym układzie) przez kilka miesięcy w roku (no może z wyjątkiem przewodników miejskich w Warszawie czy Krakowie, choć wiadomo, ze nie dla wszystkich przedstawicieli tego zawodu jest praca przez cały rok) ma prowadzićdziałalność gospodarczą na zasadach ogólnych , płacić drakoński ZUS i 22 % VAT ? Należy się choć przez chwilę zastanowić ile w takim układzie powinna kosztować 1 godzina pracy przewodnika? Oczywiście takiego zatrudnionego u siebie w pełni legalnie, który nie kombinuje i jest w pełni rzetelny wobec Państwa? Ile może wykonać usług w ciągu dnia ? (jeśli nie jest to stale ta sama trasa, do każdej należy się odpowiednio przygotować - czas pracy nie liczony przez nikogo, a bo i po co , przecież tego nie widać, tak jak zakupionego autokaru, który ma konkretną materialną wartość i go widać) , czas potrzebny na pozyskanie klient ( przecież to nie praca przewodnicka, więc jak można go wliczać w czas pracy!), przecież nie będąc pracownikiem biura , należy samemu zadbać o swój warsztat p[racy i własny rynek (!!!) . O urlopie - zapomnij człowieku (przecież jesteś właścicielem firmy !!!) a nie jakimś tam pracownikiem (np. wiecznie strajkującą pielęgniarką czy urzędnikiem(!!!) , inne świadczenia (na jak to - przecież masz swój biznes - to po co ci to !!!) ......
          A WIĘC SZARA STREFO - CZUJ SIĘ BEZPIECZNA I NIEZAGROŻONA !
          Przecież nie tylko piloci i przewodnicy stanowią o twoim "BYĆ ALBO NIE BYĆ" ! Więc jeszcze dłubo długo, możesz spokojnie funkcjonować !
          A nasz kochane organa ustawodawcze co nóż zafundują ci nowego sprzymierzeńca!!!   odpowiedz »

    • vat od usług przednika 

      [2006-04-03 14:13 83.19.103.*]

      według mnie trudno taką usługę nazwać luksusową raczej standart no ale nasze pąństwo w trosce o rozwój turystyki (czytaj gopodarki ) potrafi wszystkich oskubać a podatki w normalnej ekonomi sa regulatorem gospodarki
      dd   odpowiedz »

      • To się nazywa "Polska Szkoła Wspierania Przedsiębiorczości"  

        [2006-04-03 19:29 83.238.234.*]

        I niech się "państwo" potem dziwi dlaczego tak niewielu pilotów lub przewodników wykonuje swój zawód oficjalnie. Kilka miesięcy w roku kiedy można cokolwiek zarobić - i od razu "państwo" wyciąga łapy. I to ma być ta super metoda na walkę z bezrobociem. W końcu z czegoś trzeba finansować becikowe.
        Zarejestruj człowieku swoją działalność, a tak dostaniesz po d.... Lepiej od razu do pośredniaka i narzekać, ze nie da się zarobić i wyciągać łapy po zapomogi i inne dodatki.   odpowiedz »

        • Gdzie sia legalni piloci i przewodnicy 

          [2006-04-04 14:20 217.96.178.*]

          całkowicie zgadzam sie z czytelnikiem wszyscy wiemy ilu legalnie pracuje przewodników czy pilotów. W krakowie legalnie przewodnik kosztuje 200 za 3 godziny, nielegalnie 100, zakopane wg tabeli to juz dopiero róznica i tak w kazdym innym miescie wszystko lewizna, legalnie. Czy ktos kiedykolwiek wnikał czy przewodnik prowadzi legalnie grupę, w tym układzie dopiero bedziemy mieli rozwój szarej strefy. CZY KTOS W NASZYM KRAJU OBUDZI SIE?   odpowiedz »

          • A co z umową-zleceniem ? 

            [2006-04-04 16:08 83.238.227.*]

            A przecież rozwiązanie wydawać by się mogło takie proste. I to przy wykorzystaniu istniejących instrumentów prawnych. Przecież "ozusowiona" umowa-zlecenie jest tym czymś co powinno stanowić podstawę zatrudnienia każdego pilota czy przewodnika, a nie samodzielnie prowadzona działalność gospodarcza. W przypadku zawodów, gdzie podstawą zatrudnienia powinna byćklasyczna umowa o pracę, nadużywa się umów-zleceń. Zaś w przypadku pilotów i przewodników, gdzie powinny stanowić one podstawę każdorazowego kontraktu, zdaje się, ze omijane są wielkim kręgiem. Ot nasza Polska rzeczywistość. Nie chodzi mi o fikcyjne umowy , ale o prawdziwe, oddające stan rzeczywisty. Ale wiadomo .... aż szkoda komentować. Przecież wszyscy to świetnie wiedzą. MOże rzeczywiście "środowisko" jest zbyt słabo zintegrowane i nie stara się walczyć w swoje "status quo"   odpowiedz »

            • A co z umową-zleceniem ? 

              [2009-10-29 16:03 83.21.6.*]

              !!!!   odpowiedz »

          • Czy legalny zawsze jest legalny, a nielegalny zawsze nielega 

            [2006-04-04 16:23 83.238.227.*]

            Są legalni piloci i przewodnicy. I to całe rzesze - ale ile osób wybierze legalne zatrudnienie droższego przewodnika czy pilota niż "nielegalnego" - zresztą "czy legalny zawsze jest legalny, a nilegalny zawsze nielegalny ?"   odpowiedz »

          • ja jestem legalnym przewodnikiem 

            [2006-04-04 16:44 83.28.127.*]

            Od dwóch lat wytawiam faktury vat na usługi przewodnickie i jakos nie ubyło mi klientów. Nie zapomniajmy, ze firmy które wynajmuja przewodnika najcześciej potrzebują rachunków. Zauważyłam ze coraz cześciej faktury biorą wycieczki szkolne. Ale co by nie powiedzieć 22%vatu to gruba przesada, niestety.
            es   odpowiedz »

    • Usługi pilockie i przewodnickie. 

      [2006-04-07 17:21 85.89.170.*]

      W przeciwieństwie do tego, co pisze Gazeta Prawna, "Usługi pilockie i przewodnickie" są w statystycznym katalogu usług wymienione jako pozycja 4., 63.30.Z, "Inna działalność turystyczna", wcale nie razem z organizacją (1), pośrednictwem (2), agencją (3).   odpowiedz »

 
     

Forum gorące tematy

Forum gorące tematy
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję