Komisja Europejska uruchomiła konsultacje społeczne dotyczące funkcjonowania dyrektywy turystycznej
Data wysłania: 2022-02-22 09:21 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Komisja Europejska szykuje się do przeglądu przepisów dyrektywy turystycznej. Interesariusze z branży turystycznej mogą się wypowiedzieć na jej temat, w ramach konsultacji społecznych
Zgodnie z zapowiedzią zawartą w nowym programie na rzecz konsumentów z listopada 2020 r. oraz sprawozdaniem z 2021 r. dotyczącym dyrektywy w sprawie imprez turystycznych Komisja przeprowadzi do 2022 r. szczegółową analizę obecnych przepisów i sprawdzi, czy zapewniają one w każdej sytuacji solidną i kompleksową ochronę konsumentów. Analizą zostaną objęte przepisy regulujące ochronę na wypadek niewypłacalności. Uwzględnione w niej zostaną także odnośne działania zapowiedziane w strategii na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności w celu ochrony praw pasażerów.
Do 10 maja, w ramach konsultacji społecznych można wyrażać swoją opinię na temat funkcjonowania dyrektywy. Kwestionariusz online dostępny jest na stronie ecas.ec.europa.eu
Komisja Europejska zachęca do wyrażania opinii przede wszystkim, przedsiębiorców z branży turystycznej i ich stowarzyszenia, osoby korzystające z usług turystycznych, organizacje konsumenckie, w tym stowarzyszenia na rzecz ochrony praw pasażerów, podmioty zapewniające ochronę na wypadek niewypłacalności, takie jak zakłady ubezpieczeń i turystyczne fundusze gwarancyjne, organy publiczne, w szczególności organy regulacyjne i organy egzekwowania prawa, a także środowisko akademickie, instytucje badawcze i ośrodki analityczne.
Za pośrednictwem tych konsultacji publicznych Komisja pragnie zebrać informacje od osób, które mogą być zainteresowane dyrektywą w sprawie imprez turystycznych lub które mają wiedzę fachową w tym zakresie, na temat ich doświadczeń, spostrzeżeń i opinii dotyczących stosowania obecnych przepisów oraz na temat potencjalnych skutków różnych wariantów przyszłych działań.
W najbliższej przyszłości Komisja rozpocznie kolejne konsultacje publiczne dotyczące w szczególności ochrony pasażerów w związku z nabywaniem odrębnych biletów na podróż. Obejmą one ocenę wariantów odpowiedniego systemu ochrony finansowej w celu zapewnienia pasażerom ochrony przed ryzykiem kryzysu płynnościowego lub niewypłacalności w odniesieniu do zwrotu kosztów biletów oraz, w razie potrzeby, repatriacji pasażerów.
|