Kraków przyjął politykę zrównoważonej turystyki
Data wysłania: 2021-03-26 08:51 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Rada Miasta Krakowa przyjęła "Politykę zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021-2028" - dokument, który ma pozwolić na wypracowanie optymalnego modelu zarządzania turystyką w Krakowie w tych trudnych czasach.
"Polityka zrównoważonej turystyki w Krakowie na lata 2021-2028" proponuje szereg rekomendacji i wytycznych dotyczących dziewięciu obszarów, którymi są: krakowski rynek turystyczny "szyty na miarę", hipertrofia turystyczna i równoważenie gospodarki współdzielenia, przemysł spotkań, czyli MICE, zarządzanie tożsamością i reputacją turystyczną, turystyczna komunikacja marketingowa, zarządzanie gospodarką nocną, kultura i przemysły kreatywne a gospodarka turystyczna, zarządzanie konfliktami pomiędzy interesariuszami oraz nowe technologie w turystyce.
Przygotowanie dokumentu rozpoczęło się jeszcze w okresie poprzedzającym pandemię. Od początku prac przyjęto partycypacyjną formułę tworzenia dokumentu. Wiosną 2019 roku podczas Forum Turystyki w Krakowie odbyły się warsztaty z udziałem przedstawicieli szeroko pojętej branży turystycznej, mające na celu zdiagnozowanie problemów i potrzeb tej grupy w kontekście nowych wyzwań związanych z rozwojem rynku turystycznego, uwzględniających także potrzeby społeczne.
W 2020 roku, w związku z kryzysem spowodowanym przez pandemię Covid-19 przeprowadzono ponowną analizę, wspartą wywiadami i ankietami wśród przedsiębiorców. Istotna była tu współpraca merytoryczna z Krakowską Izbą Turystyki, Małopolską Organizacją Turystyczną oraz Polską Organizacją Turystyczną, a także przedstawicielami środowiska naukowego - autorytetami w dziedzinie gospodarki turystycznej i marketingu terytorialnego.
Jak przekonują przedstawiciele krakowskiego magistratu, dokument wyznacza kierunki zarządzania turystyką w Krakowie na najbliższe kilka lat. Będzie to czas odbudowy ruchu turystycznego, a więc szansa na wprowadzenie nowoczesnych, zrównoważonych rozwiązań, które pozwolą, by ponowny rozwój branży, uwzględniający potrzeby społeczne, przynosił mieszkańcom korzyści i powody do radości, przy minimalizowaniu problemów.
Dokument został opracowany przez zespół ekspertów pod kierunkiem dr. Bartłomieja Walasa. W jego skład weszli: dr hab. Jadwiga Berbeka, dr Krzysztof Borkowski, dr hab. Zygmunt Kruczek, dr Robert Pawlusiński, dr hab. Piotr Zmyślony, Robert Piaskowski.
Z dokumentem można zapoznać się poniżej
Możesz także pobrać plik: turinfo_20210325_1687_za_.pdf
|