Porady OSAT-u budzą wątpliwości prawnika
Data wysłania: 2020-04-26 10:36 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych stara się uspokoić klientów.
Niedawno, na prowadzonej przez OSAT stronie pojawił się artykuł, w którym jego autorzy starają się uspokoić klientów biur podróży i przekonać do nierezygnowania z wakacyjnego wyjazdu. Artykuł ten wzbudził wątpliwości specjalisty od prawa turystycznego, dr. Piotra Cybuli. Szczególnie akapity dotyczące rezygnacji z wyjazdu. Można się z nim zapoznać pod adresem wakacyjnyekspert.pl
W zależności od terminu i decyzji organizatora może być ona bezskosztowa (gdy biuro samo odwołało nasze wakacje) lub kosztowa (czyli zgodna z warunkami uczestnictwa, gdy sami zdecydowaliśmy o rezygnacji, a biuro nie odwołało w tym czasie wyjazdów. - piszą eksperci OSAT-u
Postawiona tu alternatywa - albo bezkosztowa rezygnacja, gdy wyjazd odwołuje organizator, albo kosztowa, gdy wyjazd odwołuje podróżny, może prowadzić podróżnych do nietrafnych decyzji, rodzących po ich stronie realne i zbędne straty finansowe - uważa dr Cybula. Dodaje, że znaczna część sporów, które toczą się obecnie na linii touroperatorzy - podróżni dotyczy właśnie tego, że różnie oni oceniają możliwość bezkosztowej rezygnacji. Wskazuje, że to czy podróżny może odstąpić bezkosztowo od umowy nie zależy od tego, czy organizator odwołał wyjazd czy też nie, ale od tego czy w świetle ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych podróżny ma takie uprawnienie. Najczęściej chodzi o przypadek, gdy podróżny twierdzi, że takie sytuacje występują, a organizator turystyki jest odmiennego zdania. W praktyce oczywiście zdarza się, że czasami w tym zakresie rację mają organizatorzy turystyki, a czasami jednak podróżni. W każdym razie nie można tych wszystkich sytuacji wrzucać do jednego worka i twierdzić, że jeśli organizator turystyki nie odwołał wyjazdu, to podróżny nigdy nie może bezkosztowo zrezygnować z umowy. W praktyce spory na tym tle będą toczyły się między organizatorami turystyki a podróżnymi przez najbliższe kilka lat, czasami ostatecznie na drodze sądowej.- argumentuje dr Cybula.
W innym miejscu OSAT wskazuje, że Aktualnie na mocy specustawy rozwiązanie wszystkich umów w biurach podróży jest odroczone o 180 dni, zatem wypłata środków należnych turystom nastąpi dopiero po upływie wspomnianych sześciu miesięcy, gdy anulacja lub rezygnacja będzie prawomocna plus 14-stu standardowych dni na zwrot. To sformułowanie także budzi wątpliwości prawnika, który przypomina, że wydłużenie zwrotu o 180 dni ma zastosowanie wyłącznie w przypadku odstąpienia od umowy przez podróżnego o którym mowa w art. 47 ust. 4 ustawy o imprezach turystycznych, lub rozwiązania umowy przez organizatora turystyki w trybie określonym w art. 47 ust. 5, tej samej ustawy, co wynika z art. 15k ust. 1 ustawy z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
Pełny tekst dr. Piotra Cybuli można przeczytać na stronie prawoturystyczne.com
Porady OSAT-u wzbudziły wątpliwości [2020-04-26 10:36 192.95.12.*] to chyba oczywiste, że aktywiści OSAT myślą przede wszystkim o własnym interesie... odpowiedz »
Porady OSAT-u wzbudziły wątpliwości [2020-04-27 08:10 5.173.33.*] Pytanie, czy takie dezinformujące informację są w interesie agentów turystycznych? Moim zdaniem nie. odpowiedz »
|