Koronawirus szkodzi turystyce
Data wysłania: 2020-02-24 21:56 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Wyjazdy do Chin i przyjazdy chińskich grup to pierwsze ofiary koronawirusa Covid-19. Jednak teraz dołączają do nich Włochy z ogniskiem choroby i Polska z uwagi na obawy grup Izraelskich. I to niestety dopiero początek, bowiem z uwagi na rosnącą ilości zachorowań we Włoszech nie można mieć złudzeń, że problem istnieje w tu, w Europie.
Ministerstwo zdrowia Izraela właśnie zaleciło odwołanie wszystkich wycieczek szkolnych do Polski (do 4 marca) z powodu nowego koronawirusa. Ministerstwo oświaty podąża ściśle za wskazówkami ministerstwa zdrowia. Dotyczy to szkół, które miały kontakt z Koreańczykami, i dotyczy to także wycieczek do Polski. Zbyt duże środki ostrożności są lepsze niż za małe - przywołuje wypowiedź ministra edukacji Izraela Rafi Pereca portal informacyjny Ynet.
Marek Kamieński z zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych powiedział dla PAP Wszelkie tego typu zdarzenia, jak katastrofa samolotu czy wirus, natychmiast odbijają się na turystyce. Taka jest niestety kolej rzeczy. To oczywiście po jakimś czasie się odbuduje, ale dzisiaj można powiedzieć, że turystyka traci, nie tylko ta wyjazdowa i w kontekście wyjazdów dla rodzin z dziećmi dodał, że A jeśli ludzie się boją, to nie wyjeżdżają. To bardzo ponury scenariusz dla całej branży.
Rosnąca liczba zachorowań we Włoszech, świadczy, że nadzieje na większą odporność rasy europeidalnej na tego wirusa się nie potwierdzają, a procedury medyczne nie działają tak dobrze, jak byśmy oczekiwali. Wenecki karnawał z powodu wirusa został skrócony o dwa dni, a w Mediolanie zamknięte będą symbole miasta: słynna mediolańska katedra, Pinakoteka Brera, a także La Scala. Jak podają włoskie media w ciągu 242 lat swego istnienia ten słynny teatr operowy był zamknięty tylko sześć razy.
Wirus zagraża najbardziej osobom starszym, ale już teraz mówi się o powikłaniach po chorobie (m.in. bezpłodność, uszkodzenia nerek) oraz o ponownych infekcjach prowadzących do zawałów serca. Nie ma nadziei na szybkie stworzenie prawdziwej szczepionki (mówi się o 18-24 miesiącach), ale jest nadzieja na poprawę terapii osób zakażonych i zmniejszenie śmiertelności oraz skutków infekcji m.in. poprzez szczepionki na zbliżone szczepy wirusów. Problem medyczny z tym wirusem jest taki, że łączy on zarówno długi czas zarażania (do 9 dni od wydalenia z organizmu zakażonego), długi czas inkubacji (do 14 dni) i możliwość zarażania przez nosiciela, który nie wykazuje objawów choroby.
Główny Inspektor Sanitarny obecnie (23.02.2020) nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu (ze względu na szerzenie się wirusa w populacji).
W związku z pojawieniem się koronawirusa we Włoszech, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało następujące ostrzeżenie:
We Włoszech odnotowano w ostatnich dniach ponad 100 zachorowań wywołanych koronawirusem 2019-nCoV, głównie w regionach północnych, w Lombardii (prowincja Lodi) oraz w Wenecji Euganejskiej.
Włoskie władze podjęły szereg działań o charakterze prewencyjnym mających na celu skuteczną ochronę zdrowia publicznego oraz powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. 11 gmin zostało objętych kwarantanną. Ponadto odwołane zostały wszystkie imprezy masowe, w tym sportowe w Lombardii oraz w Wenecji Euganejskiej. Zawieszono zajęcia na uczelniach wyższych w Lombardii, Piemoncie, Wenecji Euganejskiej, Friuli Wenecji Julijskiej oraz Emilii Romanii. Zamknięte pozostaną również szkoły w Lombardii, Piemoncie, Wenecji Euganejskiej, Wenecji Julijskiej oraz Emilii Romanii oraz zawieszone wszystkie wyjazdy szkolne na terenie całych Włoch.
Z uwagi na fakt, że sytuacja jest bardzo dynamiczna, a włoska Obrona Cywilna podkreśla, że trudno przewidzieć kierunki rozprzestrzeniania się wirusa, MSZ apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. wirusa 2019-nCoV przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Włoch. Komunikaty są na bieżąco zamieszczane na stronie placówek we Włoszech www.gov.pl/wlochy oraz na stronie włoskiego Ministerstwa Zdrowia www.salute.gov.it
Należy również liczyć się z możliwymi utrudnieniami wynikającymi z podejmowanych ad hoc przez władze włoskie działaniami prewencyjnymi, w tym kontrolami na lotniskach.
Jak przygotować się na wakacje 2020?
Z pewnością warto przygotować się na rozwój ognisk wirusa w Polsce lub do naszych wakacyjnych destynacjach. Warto sprawdzić umowy, zobaczyć w których miejscach występują klauzule mówiące o możliwości odstąpienia, czy też rezygnacji z wyjazdu z powodów epidemiologicznych lub zaleceń MSZ. W ostrzeżeniach MSZ uwzględniane jest zagrożenie nowym wirusem - dla całych Chin obecnie jest status Odradzamy podróże, które nie są konieczne na pozostałe terytorium Chińskiej Republiki Ludowej (poza Hongkongiem i Makao), ale nie wszystkie zalecenia MSZ pokrywają się z w/w zaleceniami GIS.
W przypadku turystyki wyjazdowej bliższe destynacje i dojazd własny mogą zyskać na atrakcyjności. Warto także sprawdzić warunki ubezpieczeń medycznych oraz ubezpieczenia od rezygnacji z podróży i proponować klientom odpowiedni pakiet. Zachorowania za granicą mniej zagrażają turystyce krajowej, choć i tu wiele zależy od sytuacji medycznej. W przypadku zaleceń rządowych np. "pozostań w domu, nie podróżuj" także turystyka krajowa znajdzie się w kryzysie.
Skutki koronawirusa w turystyce [2020-02-24 21:56 77.65.101.*] wojna chinsko-amerykańska odpowiedz »
Skutki koronawirusa w turystyce [2020-02-25 08:47 83.0.175.*] Chinom to już zaszkodziło. Teraz ogania Europę . Pozostać w domach anie wędrować i zarazki roznosić. Jedno wybrać zdrowie lub wirusa i do dołka . odpowiedz »
Skutki koronawirusa w turystyce [2020-02-26 06:19 185.246.208.*] "Polska z uwagi na obawy grup Izraelskich" - można pociągnąć ten wątek? odpowiedz »
|