Wielkopolscy kandydaci do Certyfikatu POT
Data wysłania: 2019-11-29 18:31 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność z dnia 2018-10-15: W środę, 17 października, podczas uroczystej Gali zostaną ogłoszone wielkopolskie nominacje do Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej "Najlepszy Produkt Turystyczny".
Certyfikat POT to przyznawana corocznie nagroda dla wyjątkowych atrakcji turystycznych. Wyróżniane nim są nowatorskie i przyjazne turystom miejsca, szlaki i obiekty, organizowane lokalnie i regionalnie imprezy i wydarzenia. Wśród dotychczas certyfikowanych wielkopolskich atrakcji znalazły się m.in. Jaszkowo Centrum Hipiki, Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna Kopalnia Soli w Kłodawie, OLANDIA Centrum Konferencyjne i Skansen Olenderski, Parowozownia Wolsztyn, Szlak Piastowski, Turystyka Kolejowa TurKol, Wielka Pętla Wielkopolski, Wielkopolski System Szlaków Rowerowych czy Weekend w Kaliszu.
W tegorocznej XVI już edycji Konkursu w etapie regionalnym, nad którym honorowy patronat objął Marszałek Województwa Marek Woźniak, zgłoszono 23 wydarzenia i obiekty (pełna lista poniżej). Każde z nich śmiało można nazwać wizytówką turystyczną wielkopolski 2018 roku. Kandydaci regionalni wezmą udział w konkursie ogólnopolskim, którego zwycięzcy oznaczeni Certyfikatem, zostaną włączeni w działania promocyjne Polskiej Organizacji Turystycznej w kraju i za granicą.
Ogłoszenie wielkopolskich nominacji do etapu ogólnopolskiego nastąpi podczas uroczystej gali, w dniu 17. października o godz. 11.00 w Concordii Design.
KATEGORIA "WYDARZENIE"
Dni Twierdzy Poznań- to doroczne święto miłośników historii i militariów, podczas którego prezentowane są poznańskie umocnienia i fortyfikacje - od średniowiecza, przez unikatową XIX-wieczną Twierdzę Poznań po obiekty związane z obiema wojnami światowymi a także zimną wojną.
W programie znajduje się ok. 30 miejsc i atrakcji, oferujących zwiedzanie, rekonstrukcje
i aktywności rodzinne.
FestiwaLOVA Jazda z RoweLOVE Jarocin - rajd organizowany w ramach Jarocin Festiwal zabiera uczestników w sentymentalną podróż "Rockową duszą Jarocina". Odwiedzane są miejsca kultowe związane z Jarocińskim Festiwalem i wszystkie jarocińskie murale.
INO Wielkopolska- w ramach projektu popularyzowane są wielkopolskie tradycje i zwyczaje, a zwłaszcza poznańska gwara, wielkopolska kuchnia, gry i zabawy dziecięce, atrakcje turystyczne a także prezentowane są stare zawody i lokalni rzemieślnicy.
Królewski Festiwal Artystyczny w Gnieźnie- jego mottem jest odkrywanie "sześciu stanów skupienia Kultury": muzyki, sztuk plastycznych, literatury, teatru, fotografii i filmu. Od 2015 roku trwa przez całe letnie wakacje, gromadząc pod jednym szyldem kilkadziesiąt różnych wydarzeń, których kulminacją jest 2-dniowy festyn "Koronacja Królewska".
Spotkanie z lasem w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie- podczas tej imprezy uczestnicy poszerzają swoją wiedzę o polskiej przyrodzie a także poznają zawody tradycyjne związane z lasem. W programie wydarzenia m.in. warsztaty wikliniarskie, garncarskie, drzeworytnicze, pokazy pracy pilarzy, dziania barci, spektakle i inscenizacje o charakterze ekologicznym, konkursy i zabawy edukacyjne.
Ogólnopolski Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie nad Wartą- w programie festiwalowych atrakcji: warsztaty, pokazy, wykłady popularno-naukowe, piesze wycieczki na Rydlową Górę, pokazy walk średniowiecznych, projekcje filmowe, zwiedzanie klasztoru oraz liczne koncerty - wszystko to wokół pocysterskiego opactwa oraz zrekonstruowanego grodu wczesnośredniowiecznego.
Wystrzałowe Pyzdry- historyczno-muzyczna impreza plenerowa, nawiązująca do wydarzeń z 1383 r. kiedy to doszło do oblężenia miasta przez rycerstwo księcia mazowieckiego i użycia po raz pierwszy na ziemiach Polski broni palnej. W programie: pokazy rekonstrukcyjne, pokazy sprzętu historycznego wojskowego, koncerty.
Zakręcony Rajd Rowerowy w powiecie jarocińskim- przyciąga rowerzystów z całej Polski, prowadzące poprzez powiat: trasy liczą około 23 km
i przeznaczone są dla całych rodzin. W programie m.in. żywe lekcje historii, pokazy artystyczne oraz konkursy z główną nagrodą, a jakże, rowerem.
KATEGORIA "SZLAK TURYSTYCZNY"
Nowotomyski Szlak Turystyczno-Historyczny- szlak obejmuje najstarszą część Nowego Tomyśla, stolicy polskiej wilkilny, i biegnie wzdłuż kilkudziesięciu miejsc ważnych historycznie, atrakcyjnych turystycznie, m.in. obok największego na świecie kosza wiklinowego o długości prawie 20 m. Punkty na trasie zostały oznakowane trójjęzycznymi tablicami informacyjnymi.
KATEGORIA "OBIEKT" JANSOWO - Ośrodek Jeździectwa Naturalnego- 17-hektarowy ośrodek zaprojektowany w klimacie XIX-wiecznego wielkopolskiego folwarku, dysponuje pełną infrastrukturą jeździecką i oferuje unikatowy System Szkoleniowy "Naturalnie - z siodła". Rozległy wielohektarowy park zachęca do przejażdżek
i spacerów.
Laboratorium Wyobraźni Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM
to pierwsze w Poznaniu centrum nauki, składające się z dwóch wystaw, w przestrzeni których znajdują się mobilne cyfrowe planetarium, laboratoria chemiczne oraz interaktywne ekspozycje
i gry. Organizowane są tu warsztaty antropologiczne i ekologiczne, fizyczne, chemiczne czy biologiczne, a także wydarzenia specjalne.
Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera-"Turkowskie dzieło Józefa Mehoffera'' to jedyna w Polsce dydaktyczna ścieżka artystyczna
"od projektu do dzieła". Na pierwszą część składają się oryginalne projekty polichromii i witraży Józefa Mehoffera znajdujące się w Muzeum, na drugą - wykonane przez samego artystę dekoracja i wyposażenie turkowskego Kościoła Muzeum prezentuje też listy, dokumenty, fotografie z archiwum Mehofferów, organizuje warsztaty i lekcje muzealne.
Muzeum Pałac w Rogalinie- rodowa siedziba Raczyńskich, dziś oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Galeria XIX- i XX-wiecznego polskiego i europejskiego malarstwa, pieczołowicie odnowione wnętrza pałacowe, bogata i różnorodna oferta edukacyjna, legendarny już park z kilkusetletnimi dębami - to wszystko i więcej sprawia, że Rogalin co roku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów.
Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy- to osiemnastowieczny pałac w nietypowym kształcie litery L, otoczony parkiem bogatym w pomniki przyrody. W pałacowych, muzealnych wnętrzach cały rok odbywają się liczne wystawy o polskim i wielkopolskim ziemiaństwie, koncerty, rodzinne happeningi, wykłady czy projekcje filmowe. Gości zaprasza oranżeria i klimatyczna kawiarenka.
Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie- głównymi atrakcjami ośrodka są Pokazowa Zagroda Zwierząt w tym żubra, rozległy angielski park-arboretum oraz Muzeum Leśnictwa, mieszczące się w zabudowaniach XIX-wiecznej rezydencji Czartoryskich. Ośrodek prowadzi zielone szkoły, zajęcia muzealne i terenowe, organizuje ekologiczne festyny i konkursy a także warsztaty artystyczne, plenery i wernisaże.
Pałac Racot- dawna siedziba rodu Jabłonowskich, własność króla Niderlandów, w latach międzywojennych Rezydencja Prezydentów RP - dziś pałac Racot to trzygwiazdkowy hotel i stadnina koni
z bogatymi tradycjami. Wśród eksponatów pałacowej powozowni można podziwiać m.in. powóz, którym 26 grudnia 1918 r. podróżował Ignacy Jan Paderewski. W stadninie Racot działa szkółka jeździecka, można też udać się na przejażdżkę po malowniczej okolicy.
Park Dzieje - Park Widowisk Historycznych w Murowanej Goślinie- to tematyczny rodzinny park rozrywki i edukacji, poświęcony i inspirowany dziejami Polski. Tu nie tworzy się rekonstrukcji, ale narracyjnie opowiada historię: na odwiedzających czekają atrakcje, wydarzenia, warsztaty i spotkania, które pozwolą doświadczyć dawnych dziejów, samemu spróbować tradycyjnych sztuk i rzemiosł. To tu organizowane jest największe widowisko historyczne w Polsce "Orzeł i Krzyż".
Plaża Miejska w Śremie- to strefa aktywnego wypoczynku: boiska do gier zespołowych, zewnętrzna siłownia, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz Wake Place czyli wakeboardowe wyciągi wodne. Dla rodzin: plażing z placem zabaw, zjeżdżalniami wodnymi i wakacyjną gastronomią. Przez całe lato na Plaży Miejskiej w Śremie organizowane są animacje dla dzieci, treningi plenerowe, muzyczne wieczory, seanse filmowe i koncerty.
AKWEN Marina w Czerwonaku- warciańska przystań Wielkiej Pętli Wielkopolski, przystosowana jest do cumowania kilkunastu jednostek przy drewnianych pomostach pływających. Z Mariny wypływa tramwaj wodny, który kursuje na trasie Czerwonak-Poznań, organizowane są także rejsy krajoznawcze po rzece.
Na terenie przystani można biwakować, zorganizować ognisko lub wynająć domek grillowy.
Marina Czarnków- notecka przystań Wielkiej Pętli Wielkopolski, dysponuje pełną i nowoczesną infrastrukturą dla turysty wodniaka, umożliwiającą nie tylko bezpieczne cumowanie, ale i postój i odpoczynek w obiekcie o wysokim standardzie. Malownicza okolica, i samo miasto Czarnków, zachęcają do wycieczek pieszych i rowerowych.
Tamarynowa Osada- 100-letni dom na Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim zamieniony w gospodarstwo agroturystyczne, jedno z najlepszych w Wielkopolsce: komfortowy i przytulny pensjonat położony wśród wzgórz i jezior, otulony rozległymi lasami. Specjalność Tamarynowej Osady to kuchnia oparta na tradycyjnych produktach domowych i prawdziwie rodzinna gościnność.
Wieża Ciśnień Kościan- zabytkowa konstrukcja, element dawnego systemu wodociągowego, jeden z ciekawszych obiektów rekreacyjnych w regionie mieszczący ściany wspinaczkowe, w tym ponad 18-metrową jedną z najwyższych w kraju, obserwatorium astronomiczne, którego obrotowy dach nie jest kopułą, lecz pokrytym dachówką "namiotem", prawdopodobnie jedyne na świecie, oraz punkt widokowy.
Średzka Kolej Powiatowa - z powstałej na początku XX wieku linii wąskotorowej do dziś ocalał jedynie kilkunastokilometrowy odcinek ze Środy Wlkp. do Zaniemyśla. Prowadzone przez parowóz weekendowe pociągi turystyczne zabierają w unikatową podróż w czasie i przestrzeni. Opiekunem i animatorem Kolei jest Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej "Bana".
ZŁOTY CERTYFIKAT POT - kandydat wielkopolski
Szlak Piastowski- jest najstarszym szlakiem turystyki kulturowej w Polsce, a jego przebieg łączy najważniejsze miejsca i zabytki naszej historii związanej z początkami państwa polskiego. Wytyczony na terenie dwóch województw - w wielkopolskim i w kujawsko-pomorskim, został w ostatnich latach zmodernizowany i uatrakcyjniony. Trasy z północy na północ i ze wschodu na zachód przecinają się w Gnieźnie. Unikatowość Szlaku potwierdza certyfikat dla najlepszego produktu turystycznego - przyznany przez POT w 2012 roku.
|