TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Forum grupa: Transport

Spadek liczby pasażerów w Katowice Airport

Data wysłania: 2019-10-27 02:10 Autor: Czytelnik IP automat

Aktualność z dnia 2019-10-22:
Grecja, Turcja, Bułgaria, Hiszpania i Egipt były najpopularniejszymi kierunkami wylotów na wakacje z Katowice Airport w szczycie tegorocznego sezonu czarterowego, czyli okresu od początku czerwca do końca września.

Pomimo mniejszego niż w ubiegłym roku zainteresowania wakacjami w Grecji, kierunek ten utrzymał się na pozycji lidera. Od czerwca do września na trasach greckich obsłużono 382 tys. pasażerów, to jest o 13% mniej w porównaniu z zeszłorocznym szczytem sezonu. Podobnie jak przed rokiem, drugim najpopularniejszym państwem w ruchu czarterowym została Turcja. Na wypoczynek wybrało się tam 343 tys. podróżnych, to jest aż o 38% więcej niż przed rokiem. Pomimo faktu, że na wakacje do Bułgarii wybrało się o 18% mniej pasażerów niż w minionym sezonie, z wynikiem 158 tys. podróżnych, kierunek ten awansował z czwartego miejsca najpopularniejszych na trzecie. Jego pozycję sprzed roku zajęła Hiszpania, dokąd podróżowało 139 tys. osób, to jest o 28,8% mniej niż w zeszłorocznym sezonie. Podobnie jak przed rokiem, piątym najpopularniejszym wakacyjnym kierunkiem podróży był Egipt. Linie czarterowe przewiozły pomiędzy Pyrzowicami a tamtejszymi kurortami 128 tys. podróżnych, to jest o 9,1% więcej niż w szczycie sezonu 2018 roku.

Zgodnie z prognozami, w trzecim kwartale br. w Katowice Airport odnotowano niewielkim spadek ruchu pasażerskiego, co przełożyło się na wyniki przewozowe w okresie od stycznia do września br. W ciągu dziewięciu miesięcy br. w ruchu ogółem obsłużono w Katowice Airport 3,91 mln podróżnych, to jest o 62 tys. mniej (-1,6%) w porównaniu z tym samym okresem ub.r. Z siatki połączeń regularnych skorzystało 2,12 mln osób, to jest o 75 tys. mniej (-3,4%) w porównaniu z tym samym okresem 2018 roku. W ruchu czarterowym obsłużono 1,78 mln pasażerów, to jest o 11 tys. więcej (+0,7%) niż w ciągu trzech kwartałów ubiegłego roku. Dziewięć miesięcy br. zakończyło się w Katowice Airport rekordowym wynikiem w segmencie przewozów cargo. Łącznie odprawiono w Pyrzowicach prawie 14,9 tys. ton frachtu, to jest o 1,2 tys. ton więcej (+9,2%) w porównaniu z okresem od stycznia do września minionego roku.

Starsze informacje 2019-07-26


Rekordowe pierwsze półrocze na lotnisku w Pyrzowicach
Władze portu lotniczego w Pyrzowicach mogą być zadowolone z wyników. Lotnisko zanotowało najlepsze pierwsze półrocze w swojej historii.

W pierwszym półroczu 2019 roku w ruchu ogółem obsłużono w Katowice Airport 2 027 927 podróżnych, to jest o 41 594 więcej (+2,1%) w porównaniu z tym samym okresem ub.r.

Od stycznia do czerwca br. z siatki połączeń regularnych pyrzowickiego lotniska skorzystało 1 330 861 osób, to jest o 6 151 więcej (+0,5%) w porównaniu z pierwszym półroczem ub.r. W ruchu czarterowym obsłużono 691 823 pasażerów, to jest o 35 707 więcej (+5,4%) niż w ciągu sześciu pierwszych miesięcy 2018 roku.

Pierwsze półrocze zakończyło się w Katowice Airport rekordowym wynikiem w segmencie przewozów cargo. Łącznie przewieziono 9 768 ton frachtu, to jest o 447 ton więcej (+4,8%) w porównaniu z sześcioma pierwszymi miesiącami ubiegłego roku.

Po stabilizacji ruchu w pierwszym kwartale, w drugim linie lotnicze zanotowały w Katowice Airport wzrost ruchu. Od kwietnia do czerwca z siatki połączeń regularnych i czarterowych skorzystało 1,315 milion pasażerów, to jest o 41 tysięcy więcej niż przed rokiem. Wzrosła liczba pasażerów obsługiwanych w ruchu rozkładowym, było ich 761 tysięcy to jest o 23 tysiące więcej. Dobry wynik przewozów z Pyrzowic zanotowały też biura podróży i pracujące dla nich linie czarterowe. W drugim kwartale, w ruchu czarterowym, odnotowaliśmy 550 tys. pasażerów, to jest o ponad 18 tys. więcej w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. Drugi kwartał to także wzrost ruchu cargo na poziomie prawie 6% i to pomimo wyraźnego, europejskiego trendu spadku przewozów towarowych, który według danych ACI Europe trwa od ośmiu miesięcy. - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, zarządzającego Katowice Airport.

Sygnały płynące z rynku powodują, że postanowiliśmy zweryfikować prognozę przewozów w ruchu pasażerskim na rok 2019. Aktualnie, w porównaniu z 2018 rokiem, spodziewamy się w skali roku wzrostu ruchu ogółem na poziomie około 2%. Głównym powodem mniejszej niż zakładaliśmy, rocznej dynamiki wzrostu, będzie słabszy szczyt sezonu czarterowego. Na bazie aktualnie dostępnych danych przewidujemy, że w trzecim kwartale linie lotnicze przewiozą z i do Katowice Airport o około 5% mniej pasażerów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Czynnikiem, który ma znaczący wpływ na tę sytuację, jest niedobór samolotów na rynku czarterowym, który spowodowany jest przedłużającym się uziemieniem Boeingów 737 Max. Dotyczy to całego polskiego rynku ale Pyrzowic najbardziej, a to w związku z tym, że port jest krajowym liderem w segmencie czarterów. W Pyrzowicach ruch pasażerski do trendu wzrostowego wróci pod koniec roku, a to dzięki uruchomieniu bazy Ryanaira na naszym lotnisku, co wiąże się z otwarciem na przełomie października i listopada aż dwunastu nowych połączeń regularnych. Przypomnę, że Ryanair rozpocznie loty na takich trasach jak: Bolonia, Brindisi, Cork, Dortmund, Göteborg, Katania, Kijów, Kolonia/Bonn, Manchester, Odessa, Oslo-Torp i Pafos. W cargo druga połowa roku zazwyczaj jest lepsza od pierwszej, a dzięki piątej, nowej regularnej trasie towarowej, która wystartowała w maju, jest potencjał dalszego wzrostu w tym segmencie - dodaje.

Od końca marca 2019 roku w Katowice Airport obowiązuje letni rozkład lotów. W jego ramach z Katowice Airport dostępne jest 111 tras regularnych i czarterowych do 99 lotnisk w 29 państwach na 3 kontynentach - w Europie, Azji i Afryce. W siatce połączeń regularnych w rozkładzie lato 2019 z Katowice Airport dostępne są cztery nowości, wszystkie oferowane przez linię lotniczą Wizz Air. Wśród nich są dwie trasy sezonowe: Santander (od 15 czerwca br.) i Valencia/Castellón (od 17 czerwca br.) oraz dwie całoroczne: Fuerteventura (od 25 kwietnia br.) i Alesund (od 13 września br.).

Starsze informacje 2019-04-19


Stabilny kwartał w Katowice Airport
Pierwszy kwartał 2019 roku w porcie lotniczym w Pyrzowicach minął pod znakiem stabilizacji.

W pierwszym kwartale 2019 roku w ruchu ogółem w Katowice Airport obsłużono 712 tys. podróżnych, to tyle samo, co w tym samym okresie ubiegłego roku. Liczba pasażerów w ruchu ogółem w poszczególnych miesiącach kształtowała się następująco. W styczniu obsłużono 234,9 tys. pasażerów, wzrost o 1,3 tys. (+0,6%) w porównaniu do pierwszego miesiąca minionego roku, w lutym 227,3 tys. podróżnych, wzrost o 3 tys. (+1,3%) w porównaniu do lutego 2018 roku. W marcu obsłużono 250,1 tys. pasażerów, spadek o 4,4 tys. (-1,7%) w porównaniu do trzeciego miesiąca ubiegłego roku.

W trakcie trzech pierwszych miesięcy 2019 roku z siatki połączeń regularnych Katowice Airport skorzystało 569 tys. osób, to jest o 16,8 tys. mniej (-2,9%) w porównaniu z okresem od stycznia do końca marca ubiegłego roku. W ruchu czarterowym w Pyrzowicach obsłużono 140,8 tys. pasażerów, to jest o 17,4 więcej (+14,1%) niż w pierwszym kwartale minionego roku.

Pierwszy kwartał br. zakończył się w Katowice Airport rekordowym wynikiem w segmencie przewozów cargo. Na trasach z i do Pyrzowic przewieziono 4 912 ton frachtu, to jest o 180 ton więcej (+3,8) w porównaniu z trzema pierwszymi miesiącami ubiegłego roku.

Zgodnie z prognozami pierwszy kwartał bieżącego roku stał pod znakiem stabilizacji ruchu pasażerskiego ogółem. Wynik za pierwsze trzy miesiące potwierdza, że Pyrzowice są krajowym liderem w segmencie obsługi ruchu czarterowego. Warto podkreślić, że według najnowszych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w minionym roku, Katowice Airport umocniły się na tej pozycji. Na 5,46 mln pasażerów obsłużonych na czternastu polskich lotniskach w ruchu czarterowym, aż 36% podróżowało z naszego. Cieszy nas 4% wzrost przewozów cargo, szczególnie, że w tym segmencie, począwszy od listopada 2018 r. ACI Europe, co miesiąc notuje ujemną wartość wskaźnika dynamiki ruchu cargo na Starym Kontynencie. - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, zarządzającego Katowice Airport.

W drugim i trzecim kwartale br. spodziewamy się wzrostu ruchu pasażerskiego ogółem, jego siłą napędową będzie ruch czarterowych. Ponadto w związku z planowanym otwarciem przez linię lotniczą Ryanaira, pod koniec października, bazy operacyjnej w Pyrzowicach, w ostatnich dwóch miesiącach bieżącego roku, prognozujemy również znaczący wzrost ruchu w przewozach regularnych. Przypomnę, że na przełomie października i listopada Ryanair uruchomi z Katowice Airport aż dwanaście nowych tras: Bolonię, Brindisi, Cork, Dortmund, Göteborg, Katanię, Kijów, Kolonię/Bonn, Manchester, Odessę, Oslo-Torp i Pafos. Dzięki rozwojowi ruchu regularnego i czarterowego, po znakomitym 2018 roku, w którym odnotowaliśmy rekordowy przyrost liczby pasażerów na poziomie 945 tys., w bieżącym roku, pierwszy raz w historii lotniska, z jego siatki połączeń skorzysta ponad 5 mln pasażerów w roku kalendarzowym. Optymistyczne informacje płyną także z rynku cargo. W ciągu najbliższych kilku tygodniu, wystartuje piąte, regularne połączenie towarowe z pyrzowickiego lotniska, co znacząco wpłynie na wzrost przewozów w tym obszarze. - dodaje Tomasik.

Od końca marca 2019 roku w Katowice Airport obowiązuje letni rozkład lotów. W jego ramach z Katowice Airport dostępne jest 111 tras regularnych i czarterowych do 99 lotnisk w 29 państwach na 3 kontynentach - w Europie, Azji i Afryce. W siatce połączeń regularnych w rozkładzie lato 2019 z Katowice Airport dostępne są cztery nowości, wszystkie oferowane przez linię lotniczą Wizz Air. Wśród nich są trzy trasy sezonowe: Fuerteventura (od 25 kwietnia br.), Santander (od 15 czerwca br.) i Valencia/Castellón (od 17 czerwca br.). Na 13 września br. Wizz Air zaplanował inaugurację całorocznego połączenia do Alesund.

    • Statystyki Katowice Airport 

      [2019-10-27 02:10 83.26.232.*]

      Wyniki 3-go kwartału to pierwszy zwiastun nieuchronnie nadchodzącego może nie kryzysu ale zastoju. Nikt nie jest w stanie przewiidzieić skali negatywnych następstw pisowskich plusów. Jedno jest pewne - to kierunek ku przepaści dla małych polskich firm.   odpowiedz »

 
     

Forum gorące tematy

Forum gorące tematy
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję