Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Biuro franchisingowe BP ITAKA.
- Specjalista od udanych wakacji :) w Azul Holiday
- Specjalista ds. Turystyki - Tarnowskie Góry
- Specjalista d.s. turystyki kolonijnej
- Specjalista ds.turystyki - Biuro Podróży...
- Praca Zdalna 100% - Konsultant ds. podróży...
- PRODUCT MANAGER
- Specjalista ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta
- ITAKA RUMIA - Specjalista ds. Turystyki
- Specjalista d.s.Turystyki Krakow
Forum grupa: Inne związane z branżą
Na co zwracać uwagę wypożyczając samochód?Data wysłania: 2019-08-16 12:12 Autor: Czytelnik IP automatAktualność z dnia 2015-08-03:
Przy odbiorze auta warto też zwracać uwagę na to, co dodatkowego nam oferują - np. wypożyczalnie często proponują usługę Pełne Zabezpieczenie Wkładu Własnego, którą można wykupić przy dokonywaniu rezerwacji i wiele osób się na nią decyduje od razu. Zatem odbierając samochód warto mieć ze sobą listę rzeczy, za które już się zapłaciło i nie dokonywać pochopnie kolejnych podobnych opłat. Należy też dokładnie porównać ofertę, za którą się już zapłaciło, z tym co wypożyczalnia umieszcza w umowie w momencie odbioru pojazdu - zdarza się, że takie elementy jak brak limitu kilometrów czy drugi kierowca umykają wypożyczalni podczas sporządzania dla nas umowy. Dokumenty Chcąc odebrać samochód należy poza samą rezerwacją okazać również prawo jazdy oraz kartę kredytową - wypożyczalnie z reguły nie akceptują kart debetowych. Decydując się na wynajem auta za granicą warto sprawdzić czy w kraju podróży obowiązuje polskie prawo jazdy. We wszystkich krajach Unii Europejskiej nie będzie z nim problemu, jednak w części krajów pozaeuropejskich niestety wymagany jest międzynarodowy dokument. Przy tej okazji warto też wspomnieć, że w niektórych krajach młodzi kierowcy - poniżej 25 roku życia będą musieli ponosić dodatkowe opłaty. Zdarza się, że ta kwota nie jest również uwzględniona we wstępnym rozliczeniu i pobiera ją dopiero wypożyczalnia. Pomimo że w momencie dokonywania rezerwacji dokonuje się również opłaty, to należy mieć ze sobą kartę kredytową w chwili odbioru samochodu. Wypożyczalnia blokuje kaucję, która - jeżeli nic się nie wydarzy podczas wynajmu - zwracana jest klientowi na konto. Po oddaniu auta należy monitorować, czy zwrócono kaucję. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, które jej zagwarantuje zwrot. Ubezpieczenie Wypożyczając samochód należy zwrócić uwagę na to, jakie ubezpieczenie jest zawarte w cenie. O wadze ubezpieczenia wie każdy kierowca, jednak tu szczególnie warto wiedzieć, za jakie szkody odpowiada wypożyczający - np. najczęściej jest tak, że kierowca będzie odpowiadał za uszkodzone podwozie, szyby, ogumienie, dorobienie kluczyków czy koszty holowania itp. Należy też zwrócić uwagę, jaki jest tryb zgłaszania szkód - czyli jak szybko i w jaki sposób wypożyczający powinien zasygnalizować usterkę. Ważne jest również to, żeby zwrócić uwagę czy samochód jest ubezpieczony na wypadek kradzieży. Ze względu na ograniczenia ubezpieczenia, nie chcąc być pociągniętym do odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez innych warto dokładnie obejrzeć samochód przed wyjechaniem z wypożyczalni. Można nawet zrobić zdjęcia zadrapaniom, które są na nim już w momencie wypożyczenia. Podobnie - po oddaniu samochodu, a przed odzyskaniem kaucji. Zabezpieczeń nigdy za wiele. Paliwo Warto zwrócić uwagę, kto płaci za paliwo podczas wypożyczania i oddawania samochodu. Możliwości jest kilka:
Najbardziej opłacalna dla wynajmującego jest pierwsza opcja. Dlatego od już w momencie wyszukiwania samochodu do wynajęcia warto zaznaczyć, że poszukuje się samochód z pełnym bakiem, a nie z przedpłatą. Kilometry W zależności od tego, jaką planuje się trasę należy zwrócić uwagę na limit kilometrów. W wielu miejscach samochód z narzuconym limitem dziennym może nie być problemem, ale wcześniej należy wiedzieć, dokąd chce się jechać i jak duże są tam odległości. Bez tej wiedzy najlepszym rozwiązaniem jest samochód bez limitów, gdyż przekroczenie dziennej normy jest dodatkowo płatne. Tu też warto wspomnieć, że jeżeli ktoś chce zorganizować wyprawę samochodową życia - np. przejechać autem Stany Zjednoczone i wypożyczyć je w innym miejscu niż oddać, to musi zwrócić uwagę, czy wypożyczalnia pozwala na bezpłatny zwrot w innym miejscu. Bardzo często jest tak, że ta opcja jest dodatkowo płatna, co jest niewidoczne w momencie dokonywania rezerwacji, opłata jest pobierana przy oddawaniu samochodu - wówczas stosowanym przelicznikiem jest stawka za przejechany kilometr i najczęściej jest to bardzo nieopłacalne. Odbiór/zwrot samochodu W planie podróży należy brać pod uwagę również godziny odbioru i zwrotu samochodu. Są miejsca, w których obowiązuje sjesta i wówczas założenie, że samochód można odebrać czy zwrócić we wczesnych godzinach popołudniowych może zaburzyć cały plan podróży. Dodatkowo, przy dokonaniu zwrotu po godzinach pracy wypożyczalni - przykładowo w niedzielę, choć jest ona tego dnia zamknięta - istnieje możliwość, że będzie trzeba zapłacić więcej za tzw. serwis po godzinach.
|
Forum gorące tematy
Forum gorące tematyFrancuscy szefowie kuchni walczą o miejsce na liście UNESCO
Chorwacka autostrada A2 w całości oddana do użytku
Autobusy Solaris Alpino trafią na rynek polski i niemiecki
Heathrow: samolot BA nie wyhamował i wypadł z pasa
Wielka Brytania: nowe przepisy dotyczące napiwków
BOTM wprowadza do sprzedaży nowe rodzaje zezwoleń
Studentka zaskarża Open Travel!
W Kielcach powstają nowe hotele
Hotel Senacki dostępny w GDS pod kodem sieci "IW"
Rabka: rewitalizacja Parku Zdrojowego za 8 mln zł
Zapowiada się trudny sezon w nadmorskich kurortach?
Ratusz we Wrocławiu można zwiedzać wirtualnie
Olsztyński "Mazur-Tourist" na sprzedaż
Dodatkowe znizki dla Camperów do Norwegii
Krakowski dworzec autobusowy dopiero 15 września
Podziemne łódzkie kanały - wyjatkowa atrakcja dla turystów!