Turcja oddala się od Unii Europejskiej
Data wysłania: 2019-03-14 09:52 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Parlament Europejski zalecił zawieszenie negocjacji akcesyjnych z Turcją.
Europosłowie są poważnie zaniepokojeni nieprzestrzeganiem praw człowieka, praworządności, ograniczaniem wolności mediów i korupcją. Obawy budzi także niemal nieograniczona władza skupiona w rękach prezydenta.
Za przyjęciem rezolucji głosowało 370 europosłów, 109 głosowało przeciw, a 143 wstrzymało się od głosu. Parlamentarzyści z zadowoleniem przyjęli zeszłoroczną decyzję Turcji o zniesieniu stanu wyjątkowego wprowadzonego po nieudanej próbie zamachu stanu w 2016 roku. Obawy jednak wzbudza fakt, że wiele uprawnień przyznanych prezydentowi i władzy wykonawczej po próbie zamachu stanu pozostaje w mocy i nadal ogranicza wolność i podstawowe prawa człowieka w kraju. Posłowie do Parlamentu Europejskiego wyrażają ogromne zaniepokojenie kurczeniem się przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego w kraju, ponieważ wielu działaczy, dziennikarzy i obrońców praw człowieka przebywa obecnie w więzieniach.
Biorąc pod uwagę sytuację w zakresie praw człowieka i nową turecką konstytucję, Parlament Europejski zaleca formalne zawieszenie obecnych negocjacji akcesyjnych z Turcją.
Posłowie do PE wyrażają wolę opowiedzenia się za obywatelami Turcji i utrzymania otwartego dialogu politycznego i demokratycznego. W swoim komunikacie, przedstawiciele Europarlamentu przekonują, że unijne fundusze muszą zostać udostępnione, z pominięciem rządu w Ankarze, tureckiemu społeczeństwu obywatelskiemu - obrońcom praw człowieka, studentom i dziennikarzom w celu promowania i ochrony wartości i zasad demokratycznych.
Aby Turcja pozostała zakotwiczona gospodarczo w UE, zdaniem posłów, musi pozostać możliwość rozszerzenia unii celnej UE-Turcja z 1995 r. i włączenie do niej np. rolnictwa, czy zamówień publicznych. Może to nastąpić tylko wtedy, gdy nastąpi konkretna poprawa w dziedzinie demokracji, praw człowieka, podstawowych wolności i praworządności.
Ponadto posłowie do PE zachęcają Turcję do spełnienia wszystkich 72 kryteriów liberalizacji systemu wizowego UE, z korzyścią dla obywateli tureckich, w szczególności studentów, pracowników naukowych, przedstawicieli biznesu i osób mających więzi rodzinne w krajach UE.
Jeśli UE poważnie traktuje swoje własne wartości, nie można wyciągnąć innego wniosku niż formalne zawieszenie rozmów w sprawie integracji europejskiej. Nasze ponawiane apele o poszanowanie praw podstawowych zostały zignorowane przez władze w Ankarze. Poza poważnymi naruszeniami praw człowieka, demontażem rządów prawa i faktem, że Turcja jest rekordzistą świata pod względem liczby dziennikarzy w więzieniach, ostatnio zmieniona konstytucja wzmacnia autorytaryzm Erdogana. Zdaję sobie sprawę, że wstrzymanie rozmów akcesyjnych nie jest krokiem, który pomoże tureckim demokratom. W tym celu przywódcy UE muszą wykorzystać wszystkie możliwe narzędzia, aby wywrzeć większy nacisk na turecki rząd. Parlament wzywa zatem do udostępnienia specjalnych funduszy na wsparcie społeczeństwa obywatelskiego, dziennikarzy i obrońców praw człowieka w Turcji. Ponadto modernizacja unii celnej musi pozostać uzależniona od wyraźnej poprawy w dziedzinie praw człowieka. Należy również włożyć więcej wysiłku w programy wymiany międzyludzkiej" przekonywała posłanka-sprawozdawczyni Kati Piri.
Parlament Europejski chce zawieszenia negocjacji z Turcją [2019-03-14 09:52 89.25.186.*] i bardzo dobrze ! odpowiedz »
Parlament Europejski chce zawieszenia negocjacji z Turcją [2019-03-14 10:21 77.114.107.*] A co będzie, jak i Turcja uruchomi specjalne fundusze (a możliwości zarówno finansowe, jak i logistyczne posiada spore) dla wsparcia niemieckiego, francuskiego, belgijskiego itp. "społeczeństwa obywatelskiego"? Dokąd nas to zaprowadzi? odpowiedz »
Turcja oddala się od Unii Europejskiej [2020-01-31 22:10 89.64.28.*] Oby nie oddalała się za szybko bo mam wykupioną w Rainbow wycieczkę na Riwierę Egejką na sierpień :) odpowiedz »
|