NSA wydał wyrok w sprawie opłaty klimatycznej w Zakopanem
Data wysłania: 2018-03-16 23:50 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Zgodnie z zapowiedziami, w czwartek, 15 marca, przed Naczelnym Sądem Administracyjnym odbyła się rozprawa, w sprawie pobierania opłat za pobyt przez władze Zakopanego.
Turysta oraz Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi dowiedli w czwartek przed NSA, że Zakopane nielegalnie pobiera opłaty za pobyt w mieście. Sąd orzekł, że w Zakopanem nie zostały dopełnione wymagania klimatyczne, aby je pobierać.
Werdykt NSA zamyka sprawę skargi na uchwałę miasta, którą złożył turysta Bogdan Achimescu, który odwiedził Zakopane w 2015 roku i zakwestionował pobór opłaty klimatycznej. Według niego podatek został pobrany bezprawnie, bo miasto i strefa, w której leży, nie spełniają kryteriów czystości powietrza.
Istotą tego postępowania jest prawo do pobierania opłat miejscowych przez władze lokalne, a jednocześnie prawo każdego z nas do czystego powietrza. Jeżeli Zakopane chce pobierać opłaty, dla których uzasadnieniem są m.in. walory środowiskowe, to najpierw powinno zadbać o jakość powietrza - podkreśla radca prawny Fundacji ClientEarth, Agnieszka Warso-Buchanan.
Czyste powietrze jest prawem, którego trzeba bronić. Bardzo się cieszę z wyroku NSA, bo wreszcie kończy tę sprawę- mówi Achimescu po ogłoszeniu wyroku NSA. Proces trwał blisko trzy lata. Zakopane cały czas próbowało go przedłużać, szukało kruczków prawnych m.in. występując do Trybunału Konstytucyjnego, ale się nie udało. Wygraliśmy - dodaje.
Według danych Systemu monitoringu jakości powietrza małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) od stycznia do końca grudnia 2017 roku Zakopane zanotowało 54 dni z przekroczeniami dopuszczalnych wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10. Natomiast w 2018 roku dni z przekroczeniami było już 33.
Rozporządzenie Ministra Środowiska z 24 sierpnia 2012 r. ws. poziomów niektórych substancji w powietrzu dla pyłu zawieszonego PM10 określa dobową normę na 50 g na m3, którą zgodnie z prawem można przekroczyć nie więcej niż 35 dni w ciągu roku.
Cała strefa Małopolska zakwalifikowana jest do najgorszej klasy pod względem poziomu przekroczenia stężeń pyłu zawieszonego, a Zakopane od lat boryka się z problemem smogu. Pomimo tego miasto od 2008 roku wciąż pobiera od turystów opłatę w wysokości 2 złotych dziennie za "szczególne korzystne właściwości klimatyczne i walory krajobrazowe". Tylko w 2017 r. zamierzało zarobić na opłacie około 4 mln złotych.
Władze Zakopanego pod koniec 2016 r. skierowały sprawę opłat miejscowych dla turystów do Trybunału Konstytucyjnego. Jednak Naczelny Sąd Administracyjny po rozpatrzeniu zażalenia Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi w czerwcu 2017 odwiesił postępowanie, a następnie wydał wyrok. NSA rozpatrywał odwołanie władz Zakopanego.
Sprawa Zakopanego to zaledwie wierzchołek góry lodowej, bo opłaty od turystów pobierane są w Polsce w wielu miejscowościach, gdzie jakość powietrza nie spełnia norm wymaganych przez prawo. Jak orzekł dziś sąd, w Zakopanem pobierane są bezprawnie- zauważa Agnieszka Warso-Buchanan.
Wyrok w sprawie Zakopanego [2018-03-16 23:50 77.111.244.*] Inne gminy też pobierają nielegalnie, opłata klimatyczna ma znamiona podatku celowego, nie jest wydawana na cel w uchwale, tylko idzie do ogólnego budżetu. Andrzej. odpowiedz »
|