UE: jeden bilet na samolot i pociąg?
Data wysłania: 2008-08-28 15:28 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Bruksela podjęła decyzję o zintegrowaniu kolei z lotnictwem. Komisja Europejska chce, aby bilety na pociągi oraz samoloty można było kupować w jednym miejscu. Projekt tych właśnie zmian trafił obecnie do konsultacji społecznych.
Być może już za kilka lat, chcąc wybrać się np. z Olsztyna do Londynu, będzie można w jednym miejscu kupić bilet na pociąg, który będzie miał za zadanie zabrać pasażerów na lotnisko i na rejs samolotem, na który udadzą się bezpośrednio z pociągu. Jak można przeczytać w "Rzeczpospolitej", to nowy projekt Komisji Europejskiej, która chce, aby podróżowanie po Europie było łatwiejsze.
W chwili obecnej urzędnicy z Brukseli chcą zbadać techniczne oraz organizacyjne możliwości wprowadzenia nowego systemu. Równocześnie należy rozpocząć debatę dotyczącą celowości i sposobu wprowadzenia nowych rozwiązań.
Wspólna sprzedaż biletów będzie miała za zadanie również promować transport kolejowy. Konsultacje potrwają do 30 września, a dokument oraz związana z nim nowa strategia polityki Unii będą mogły zacząć obowiązywać już w przyszłym roku.
Ten nowy system miałby być podobny do tego, obecnie używanego przez linie lotnicze. Pasażer może kupić jeden bilet z punktu A do punktu C przez punkt B i wcale go nie interesuje, z usług jakiego przewoźnika będzie musiał skorzystać. Taki dostęp do systemu, który potrafi wybrać optymalną pod względem kosztów oraz czasu trasę, posiadają przewoźnicy, biura podroży oraz sami pasażerowie dzięki odpowiednim stronom internetowym.
W krajach Europy Zachodniej podobny system próbują wprowadzić przewoźnicy kolejowi, ale dotychczas z dużo mniejszym powodzeniem. W ramach systemu kolejowego przewoźnicy mogą udzielać informacji o połączeniach jedynie wybranym firmom.
W Polsce obecnie nadal trudno zdobyć w jednym miejscu wiadomości dotyczące kolejowych połączeń krajowych. Trwają prace nad powołaniem spółki, która miałaby sprzedawać bilety na połączenie obsługiwane przez wszystkich przewoźników operujących w kraju.
Jak mówi prezes PKP Intercity, Czesław Warsewicz, wprowadzenie takiego rozwiązania nie napotka kłopotów technicznych, jednak problemy mogą pojawić się w momencie, kiedy dotrze się do uregulowań prawnych oraz podatkowych.
Ten problem udało się już rozwiązać m.in. w Niemczech oraz w Szwajcarii, ale na razie tylko na wybranych trasach. System niemiecki łączy stacje kolejowe w Stuttgarcie oraz Kolonii z lotniskiem we Frankfurcie, a szwajcarski dworzec w Bazylei z lotniskiem w Zurychu. Jak informuje "Rzeczpospolita", pasażerowie opłacają oba przejazdy w jednym okienku.
Wspólny bilet na pociąg i samolot [2008-08-28 15:28 213.241.15.*] No no ... redakcja powinna tylko uprzedzić, że jeśli chodzi o Polskę, to mówimy o roku 2308 .. najwcześniej!## odpowiedz »
|