Komunikat MSZ w sprawie śmierci polskiej turystki w Egipcie
Data wysłania: 2017-05-11 15:24 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Tajemnicza śmierć polskiej turystki w Egipcie zawładnęła polskimi mediami. Pomimo tego, że do tragedii doszło kilka dni temu, w dalszym ciągu niewiele wiadomo o okolicznościach tego zdarzenia. W mediach pojawiają się najróżniejsze hipotezy dotyczące przyczyn śmierci młodej dziewczyny.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało komunikat dotyczący działań polskich służb konsularnych w sprawie śmierci Magdaleny Ż.
Informujemy, że ambasada RP w Kairze na bieżąco monitoruje postępowanie w sprawie zgonu polskiej obywatelki, Magdaleny Ż. Polska służba konsularna pozostaje w kontakcie z rodziną zmarłej oraz w pełni i blisko współpracuje z prowadzącą śledztwo prokuraturą w Jeleniej Górze, lokalnymi służbami oraz biurem podróży. Na miejscu w Hurghadzie - w zakresie swoich kompetencji i zgodnie z przepisami prawa konsularnego - sprawą zajmuje się też polski konsul. Podejmujemy wszelkie działania mające na celu wyjaśnienie okoliczności zgonu Magdaleny Ż.
Podkreślamy, że wyjaśnienie okoliczności śmierci spoczywa na władzach egipskich, a strona polska zabiega o pełen dostęp do informacji o śledztwie, w tym do materiałów i dokumentów medycznych, które pozwolą wyjaśnić przyczyny zgonu Polki. Śledztwo ws. śmierci kobiety prowadzi Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze. We wtorek 9 maja do Egiptu udaje się polski prokurator oraz biegły z zakresu medycyny sądowej, którzy wezmą udział w sekcji zwłok Magdaleny Ż. Jeleniogórska prokuratura wystąpi do władz Egiptu o przekazanie dokumentacji medycznej zmarłej kobiety oraz przeprowadzenie szeregu czynności, w tym m.in. przesłuchanie świadków. MSZ pozostaje w intensywnym i regularnym kontakcie z Prokuraturą Okręgową w Jeleniej Górze. Równolegle apelujemy do mediów o uszanowanie dobra i prywatności zmarłej oraz jej bliskich - podało ministerstwo w komunikacie.
Równocześnie MSZ zachęca do zapoznania się z zaktualizowanym w kwietniu ostrzeżeniem przed podróżami do Egiptu. MSZ w dalszym ciągu utrzymał rekomendację "nie podróżuj", w związku z wprowadzonym 10 kwietnia w Egipcie stanem wyjątkowym. MSZ odradza wyjazdy do Egiptu, z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym (Hurghada, El-Gouna, Safaga, Marsa Alam) oraz Sharm el-Sheikh na Półwyspie Synaj.
MSZ podkreśla, że nie ma prawnej możliwości zakazu podróżowania do danego kraju. Ostrzeżenia mają charakter wyłącznie informacyjny i ostateczną decyzję o wyjeździe do danego kraju podejmuje indywidualnie każdy obywatel.
Trudno nie zauważyć ludzkiego dramatu rodziny Magdy, jednak mając na względzie przyszłość i los wielu kobiet jadących do Egiptu, polskie służby konsularne powinny dążyć do prawdopodobnego wyjaśnienia sprawy, aby podobne historie nie miały już miejsca
|