Restauratorze, nie oferuj alkoholu w dostawie
Data wysłania: 2017-04-12 14:15 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Właściciele lokali gastronomicznych oferujących możliwość zamówienia dań z dostawą do domu nie powinni w dostawie oferować alkoholu - taki wniosek można wyciągnąć z wyroku jaki zapadł przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Krakowie.
Sąd rozpatrywał odwołanie od decyzji Prezydenta Miasta Krakowa o odebraniu przedsiębiorcy zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Decyzja ta została utrzymana przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Zezwolenie zostało cofnięte po tym jak przedsiębiorca sprzedawał alkohol z dostawą do domu.
Prezydent miasta cofnął zezwolenie, ponieważ przedsiębiorca posiadał zezwolenie na sprzedaż alkoholu w oznaczonym miejscu - lokalu, który prowadził. Władze uznały, iż sprzedaż w dostawie jest złamaniem zasad określonych zezwoleniem. Przedsiębiorca w odwołaniu podnosił argument, że za pośrednictwem Internetu miała miejsce jedynie prezentacja oferty handlowej, a sprzedaż jest realizowana w lokalu gastronomicznym.
Wychodząc od analizy podstawowych kwestii cywilistycznych wskazać trzeba, że alkohol jest rzeczą oznaczoną co do gatunku. Zgodnie z art. 535 k.c. umowa sprzedaży jest umową wzajemną, zobowiązującą, mocą której sprzedawca zobowiązuje się przenieść własność rzeczy na kupującego i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się zapłacić cenę i odebrać rzecz. Zgodnie z art. 454 § 1 k.c. miejsce spełnienia świadczenia strony określają w umowie. Zgodnie z art.155 § 2 k.c., przy rzeczach oznaczonych co do gatunku, przeniesienie własności rzeczy, które stanowi rozporządzający skutek zobowiązującej umowy sprzedaży, następuje w chwili przeniesienia posiadania rzeczy, czyli jej wydania nabywcy. Z powyższego wynika, że co do zasady sprzedaż rzeczy oznaczonych co do gatunku realizuje się z chwilą wydania rzeczy nabywcy w miejscu oznaczonym w umowie.
Przenosząc rozważania powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, nie sposób nie dostrzec, że w sytuacji, gdy na skutek złożenia zamówienia przez Internet, sprzedający dostarcza alkohol do miejsca wskazanego przez kupującego i tam następuje wydanie nabywcy rzeczy oznaczonej co do gatunku, to w tym właśnie miejscu dochodzi do przeniesienia własności rzeczy, co stanowi realizację zawartej umowy sprzedaży. Ponieważ miejsce wydania rzeczy (alkoholu) nie jest miejscem, w którym prowadzony jest lokal dysponujący zezwoleniem na sprzedaż alkoholu, dochodzi do zrealizowania skutku rozporządzającego umowy sprzedaży poza tym lokalem, w istocie rzeczy w dowolnym miejscu wskazanym przez nabywcę. - uznał sąd w uzasadnieniu wyroku o sygnaturze III SA/Kr 1280/16. Z pełną treścią wyroku można zapoznać się pod adresem www.orzeczenia-nsa.pl .
Sąd przychylił się do wcześniejszych decyzji i uznał, iż odwołanie przedsiębiorcy nie zasługuje na uwzględnienie.
Sprzedając alkohol w dostawie można stracić zezwolenie [2017-04-12 14:15 83.19.56.*] Podobna sytuacja może być w hotelu np. przy room-serwisie i mini-braku z alkoholem. W "zezwoleniu na alkohol" powinien być wpisany adres hotelu a nie np. restauracja. Niektóre gminy celowo wpisują w ten sposób, żeby przedsiębiorca musiał uzyskiwać kolejne zezwolenie na np. ogródek. odpowiedz »
Sprzedając alkohol w dostawie można stracić zezwolenie [2017-04-15 07:26 83.17.160.*] co zrobić aby dowalić przedsiębiorcy, już wiecie! to jest nasz grajdołek. odpowiedz »
|