Bran¿a zg³osi³a uwagi do projektu ustawy
Data wys³ania: 2017-03-07 10:42 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualno¶æ: Ministerstwo Sportu i Turystyki opublikowa³o uwagi, jakie wp³ywa³y w trakcie konsultacji spo³ecznych do projektu ustawy o imprezach turystycznych.
Czas jaki ministerstwo da³o bran¿owym organizacjom na zg³oszenie uwag, do tak rozleg³ej regulacji jak± bêdzie ustawa implementuj±ca dyrektywê 2015/2302 by³ skandalicznie krótki. Bran¿a zosta³a postawiona w bardzo niewygodnej sytuacji, gdy na opracowanie i zg³oszenie uwag do tak wa¿nego dokumentu otrzyma³a zaledwie kilka dni roboczych. Je¿eli uwa¿a siê kogo¶ za równorzêdnego partnera, to nie traktuje siê go w taki sposób jak zostali potraktowani przedsiêbiorcy dzia³aj±cy w bran¿y turystycznej
Ju¿ na spotkaniu, które odby³o siê w trakcie targów Tour Salon, Pawe³ Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki mówi³, ¿e z uwagi na bardzo krótki czas, jaki by³ przeznaczony na konsultacje, nie jest zagwarantowaæ, ¿e wszystkie nie¶cis³o¶ci zawarte w projekcie ustawy zosta³y wychwycone. Patrz±c po rozmiarze dokumentu - tych nie¶cis³o¶ci by³o ca³kiem sporo. Fundacja Polish Prestige Hotels zg³osi³a pro¶bê o przed³u¿enie terminu konsultacji. Pro¶ba ta zosta³a odrzucona, z uwagi na "konieczno¶æ jak najszybszej implementacji do polskiego porz±dku prawnego przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2015/2302". Niestety w wielu przypadkach tempo prac nie zawsze idzie w parze z ich jako¶ci±.
Przygotowanie uwag do tak rozleg³ej regulacji to wyczyn niemal kaskaderski, bior±c pod uwagê ilo¶æ materia³u z jakim nale¿a³o siê zapoznaæ. Inn± spraw± jest to, w jakim stopniu uwagi i postulaty bran¿y zostan± wziête pod uwagê. Przy tak krótkim terminie na zg³aszanie uwag mo¿na mieæ wra¿enie, i¿ konsultacje spo³eczne odbywaj± siê pro forma, a ustawodawca i tak zrobi swoje.
Sporo spo¶ród uwag zg³aszanych przez organizacje bran¿owe dotyczy³o niedoprecyzowania poszczególnych przepisów, ze szczególnym uwzglêdnieniem art. 4, dotycz±cego wy³±czeñ spod zakresu stosowania ustawy. Czêsto powtarzaj±c± siê kwesti± by³ brak zdefiniowania "okazjonalnej" organizacji imprez turystycznych. Wiele w±tpliwo¶ci w komentarzach wzbudzi³y tak¿e regulacje dotycz±ce turystyki biznesowej. Izby zg³asza³y równie¿ uwagi dotycz±ce dzia³alno¶ci m.in. systemu zabezpieczeñ organizatorów turystyki, regulacjami dotycz±cymi zawierania umów poza siedzib± przedsiêbiorcy.
Poni¿ej uwagi zg³oszone przez najwiêksze samorz±dy gospodarcze. Ze wszystkimi propozycjami mo¿na zapoznaæ siê na stronie BIP ministerstwa - bip.msit.gov.pl
Uwagi Polskiej Izby Turystyki:
Mo¿esz tak¿e pobraæ plik: turinfo_20170306_pit.pdf
Uwagi Izby Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej:
Mo¿esz tak¿e pobraæ plik: turinfo_20170306_itrp.pdf
Uwagi Polskiego Zwi±zku Organizatorów Turystyki:
Mo¿esz tak¿e pobraæ plik: turinfo_20170306_pzot.pdf
Uwagi Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel:
Mo¿esz tak¿e pobraæ plik: turinfo_20170306_soit.pdf
Uwagi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych:
Mo¿esz tak¿e pobraæ plik: turinfo_20170306_osat.pdf
Bran¿a musia³a zg³osiæ uwagi w ekspresowym tempie [2017-03-07 10:42 80.52.137.*] PIS traktuje przedsiêbiorców jak dojne krowy ewentualnie jak potencjalnych oszustów, których nale¿y kontrolowaæ i têpiæ. Trochê nas siê wykruszy, zaradniejsi wyjad± i dopiero siê zacznie jazda po bandzie, jak zabraknie kasy na PIS-owskie fiki miki, a lichwiarze wyci±gn± ³apki po nale¿ne odsetki ! Powtórka z Grecji ?! odpowiedz »
|