Wyjazd wakacyjny a ryzyko terrorystyczne
Data wysłania: 2016-08-05 18:01 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Czy Polacy obawiają się ataków terrorystycznych lub zamachów podczas podróży? Jedno z towarzystw ubezpieczeniowych przeprowadziło badania na ten temat. Co z nich wynika?
Jak wynika z badania IMAS przeprowadzonego na zlecenie Towarzystwa Ubezpieczeń Europa, niemal 20 proc. Polaków obawia się podczas podróży zagranicznych ataków terrorystycznych i zamachów. Oprócz kryterium finansowego, najważniejsze dla nas jest, aby w miejscu wypoczynku czuć się bezpiecznie. Odpowiedziało tak 55 proc. respondentów, w tym jako najważniejsze wskazanie - 23 proc.
Co drugi Polak udający się w ostatnim roku za granicę na wyjazd zorganizowany twierdzi, że wykupił dodatkowe ubezpieczenie. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jeżeli stanie się nam coś złego podczas wakacji w rejonie niebezpiecznym, gdzie MSZ odradza podróżowanie, to ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania.
"Ubezpieczyciele wyłączają odpowiedzialność za szkody spowodowane rozruchami, atakami terrorystycznymi i zamieszkami, przed którymi ostrzega MSZ. W takich sytuacjach nie ma możliwości rozszerzania zakresu ochrony po opłaceniu dodatkowej składki. Komunikaty MSZ aktualizowane są na bieżąco i jest to pewniejsze źródło informacji niż przekazy mediów. Ostatnio ministerstwo ostrzega m.in. przed wyjazdami do Arabii Saudyjskiej" - zauważa Marat Nevretdinov, wiceprezes TU Europa.
Podróżujący za granicę powinni przed wyjazdem sprawdzić miejsce, do którego chcą jechać, znać numer telefonu do najbliższej ambasady, mieć przy sobie niezbędne dokumenty, jak paszport swój i dziecka, ale przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie swoim i bliskich. Dlatego konieczne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia i unikanie rejonów, przed którymi ostrzega MSZ.
Nie da się przewidzieć, gdzie zaatakują terroryści. Zdarzenia z ostatnich tygodni potwierdzają, że niebezpieczne zdarzenie może mieć miejsce w dotychczas spokojnym regionie. W takiej sytuacji ubezpieczenie zadziała.
"Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podczas podróży zagranicznej ubezpieczony zostaje niespodziewanie dotknięty zdarzeniami wojennymi, aktami terrorystycznymi lub wojną domową. Przykładowo polisa ubezpieczeniowa TU Europa zapewnia ochronę w takich sytuacjach, ale trzeba mieć na uwadze, że ochrona ta wygasa z końcem 5. dnia od rozpoczęcia wojny, aktów terrorystycznych lub wojny domowej na terytorium kraju, w którym przebywa ubezpieczony" - dodaje Marat Nevretdinov.
Przed zakupem polisy koniecznie należy zapoznać się z warunkami jej obowiązywania. Pozwoli to na dopasowanie zakresu ochrony do naszych potrzeb i uniknięcie ewentualnych nieporozumień przy likwidacji szkody.
Czy Polacy obawiają się zamachów podczas podróży? [2016-08-05 18:01 109.243.125.*] Przy wyjazdach indywidualnych taki "szybki powrót" jest możliwy a nawet wskazany. Ale co z grupami objazdowymi które w takiej sytuacji "utkną" gdzieć za granicą ? A czy przy "pobytach" da się tak szybko ewakuować kilkaset osób z danego rejonu (samoloty czarterowe) ? Jerzy odpowiedz »
|