Jak kupić najtaniej bilet lotniczy?
Data wysłania: 2008-07-25 08:38 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Najtańsze oferty zakupu biletu lotniczego zamieszczają linie lotnicze na własnych stronach internetowych. Rezerwacje telefoniczne są już droższe. Aby dokonać rezerwacji internetowej należy uczynić kilka kroków.
1. wejść na stronę właściwego przewoźnika, sprawdzić rozkład lotów i dostępne promocje; 2. wpisać w wyszukiwarce na stronie głównej miejsce wylotu, przylotu, datę i liczbę osób; 3. wybrać interesujące połączenie; 4. przeczytać uważnie zasady taryfowe i warunki przewozu; 5. wpisać dane pasażera; 6. wybrać usługi dodatkowe; 7. sprawdzić cenę ostateczną, składającą się z ceny biletu, podatków, opłat lotniskowych i manipulacyjnych; 8. wybrać rodzaj karty płatniczej/kredytowej, wpisać jej numer, kod zabezpieczający, datę ważności i nazwisko posiadacza. Nie podawać numeru PIN! 9. po zatwierdzeniu rezerwacji otrzymuje się mailem potwierdzenie zakupu oraz kod rezerwacji. Kod trzeba zapisać lub wydrukować, gdyż będzie potrzebny przy odprawie (czasami wystarczy dokument tożsamości, ale nie zawsze).
Warto wiedzieć! Z reguły im wcześniej kupuje się bilet, tym taniej. Najtańsze są loty w środku tygodnia, wcześnie rano lub późno wieczorem. Płacąc kartą kredytową, trzeba zwrócić uwagę na zabezpieczenia na stronie WWW (w zależności od przeglądarki może to być symbol kłódki przy adresie, prośba o potwierdzenie certyfikatu, żółty kolor paska adresu itp.). W przypadku wątpliwości trzeba przerwać operację i skontaktować się z infolinią. Przy zakupie biletów drogą internetową nie przysługuje prawo do odstąpienia od umowy. Niektóre linie lotnicze wymagają potwierdzenia rezerwacji przed odlotem (od 24 do 72 godzin). Samoloty tanich przewoźników często lądują na mniejszych lotniskach. Ważne jest tutaj sprawdzenie ile kosztuje dojazd do miasta, bo zdarza się, że jest droższy niż sam lot. Aby ozrymywać informacje o promocjach danego przewoźnika lotniczego należy zarejestrować się na jego www.
W Polsce oferty tanich linii lotniczych są następujące:
*Linie Blue 1 - Warszawa - Helsinki *Centralwings loty z Warszawy do 20 miast europejskich oraz z Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia do Wielkiej Brytanii, Irlandii i Włoch *EasyJet - połączenia lotnicze z Krakowa do Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz z Warszawy do Londynu, od października także do Bristolu *GermanWings - z Krakowa i Warszawy do Kolonii i Stuttgartu *Jet2 - lot z Krakowa do Leeds i Newcastle *Norwegian - loty z Gdańska i Krakowa do dużych miast skandynawskich, a także z Warszawy dodatkowo do Alicante, Aten, Birmingham, Malagi, Monachium i Rzymu. Planowane połączenie od jesieni ze Szczecina do Oslo, a od grudnia z Warszawy do Salzburga *Ryanair - lata z Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia do Irlandii, Wielkiej Brytanii, Mediolanu i Sztokholmu. Od listopada bieżącego roku nowe połączenia do Barcelony i Bristolu *SkyEurope - oferuje loty z Krakowa do 21 europejskich miast oraz z Warszawy do Paryża i Rzymu *Sterling - trasa Kraków - Kopenhaga *WizzAir - z Gdańska, Poznania, Katowic, Warszawy i Wrocławia do miast w kilkunastu europejskich krajach
|