Powstanie hotel w XIX-wiecznej Twierdzy Kraków?
Data wysłania: 2008-07-18 20:45 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: W XIX-wiecznym forcie Luneta Warszawska, czyli najstarszej zachowanej budowli fortecznej Twierdzy Kraków ma powstać hotel. Wojewódzki konserwator zabytków uważa, że jest to duża szansa dla tego budynku, jednak zastrzega, że koncepcja wymaga wielu poprawek.
Monumentalny, utrzymany w stylu neogotyckim fort przy ulicy Kamiennej jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury fortecznej Krakowa. Obiekt ten powstał w pierwszym etapie budowy Twierdzy Kraków. Budynek został wzniesiony w latach 1849-1856. Konstrukcja fortu zachowała się bez dużych uszkodzeń. Jednak w ostatnich latach jego stan gwałtownie się pogorszył. Miłośnicy Twierdzy Kraków oraz członkowie krakowskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji zaczęli alarmować. Dzięki ich apelom fort został objęty formalną opieką konserwatorską. Zabytek ma zostać w końcu wyremontowany. Dolnośląska Grupa Kapitałowa, jego nowy właściciel zdradził, że planuje utworzenie w obiekcie ekskluzywnego hotelu.
Jednak adaptacja fortu budzi obawy radnych Starego Miasta. Podczas ostatniej sesji negatywnie zaopiniowali wstępny projekt inwestora. Według nich koncepcja architektoniczna w zbyt wielu miejscach odbiega od zaleceń konserwatorskich, które zostały wydane w ubiegłym roku.
Witold Kajstura z komisji architektury, radny Dzielnicy I wyjaśnia - Kontrowersyjnym pomysłem jest proponowana nadbudowa reduty, czyli półowalnej budowli wychodzącej ponad powierzchnię dachu. Taka silna ingerencja mogłaby naruszyć charakter obiektu. Zaznacza, że radnym nie spodobały się również zbyt gęsta zabudowa terenu pomiędzy ulicą Kamienną, a Rogatka oraz przekroczenie zaleceń związanych z wysokością nowych budynków mieszkalno-usługowych, których budowę w tym miejscu zaplanował inwestor. Kajstura dodaje - Takie rozwiązanie spowodowałoby, że zabytkowy fort stałby się niewidoczny od alei 29 Listopada.
Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków jest przychylny planom adaptacji fortu. Zastrzega tylko, że nie mogą one wykraczać poza dotychczasowe wytyczne. Podkreśla - To szansa dla tego budynku. Wymaga on jak najszybszego remontu. Dlatego zgadzam się na wprowadzenie do niego hotelu. Z zastrzeżeniem, że zachodnie skrzydło fortu zostanie przeznaczone na muzeum. Dodał też, że podczas okupacji w tym miejscu mieściło się więzienie gestapo, natomiast w 1945 roku w ten sam sposób korzystał z niego również Urząd Bezpieczeństwa. Ściany jednego z pomieszczeń lewego skrzydła fortu do dnia dzisiejszego pokryte są napisami oraz rysunkami wykonanymi przez więźniów.
Konserwator zaznacza też, że w całym projekcie nie można zapominać o ochronie fortu. Tłumaczy - Zewnętrzna część obiektu nie może się zmienić. Ważne jest, aby zachować maksimum autentyku. Wszystkie nowe budynki muszą trzymać odpowiednią skalę. Plany zabudowy terenu przedstawione przez inwestora urosły w każdym przypadku i przekraczają dozwoloną przeze mnie wysokość, a na to nie mogę się zgodzić.
Grzegorz Walenciak, przedstawiciel właściciela fortu poinformował - Przedstawiona koncepcja to zaledwie wstępny projekt i nic nie jest jeszcze przesądzone. Inwestor zapewnia, że rozmowy z konserwatorem potrwają jeszcze rok. W tym czasie zapadną decyzje określające każdy, nawet najmniejszy szczegół projektu.
Kraków: powstanie hotel w XIX-wiecznej twierdzy? [2008-07-18 20:45 87.206.238.*] Od kilku lat w tym forcie nic się nie dzieje tylko zmieniaja się właściciele obecny nie jest lepszy od wcześniejszego też nic nie robi tylko dużo szumu i totalną prowizorkę .Konserwator powinien dobrze się temu przyjrzeć z tego co wiem gdyby nie firmy które opiekują się tym fortem od lat to już dawno byłby siedliskiem szczurów i lumpów. odpowiedz »
Kraków: powstanie hotel w XIX-wiecznej twierdzy? [2009-09-02 23:13 83.29.200.*] Wszystko bzdura,Fort Luneta Warszawska idzie pod młotek,wiem z dobrze poinformowanego zródła odpowiedz »
|