Wielka Brytania obniży podatek na piwo
Data wysłania: 2015-04-07 12:34 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Organizacja The Brewers of Europe z zadowoleniem przyjęła oświadczenie brytyjskiego Kanclerza Skarbu Georga Osborne'a, że już trzeci rok z rzędu w Wielkiej Brytanii zostanie obniżony podatek na piwo.
Komentując wpływ, jaki ta ostatnia redukcja podatku ma mieć na gospodarkę Wielkiej Brytanii, Brigid Simmonds, Prezes British Beer & Pub Association, oświadczyła: "Dzięki tej decyzji tylko w bieżącym roku powstanie 3,800 nowych miejsc pracy i poczynione zostaną nowe inwestycje kapitałowe.
180 milionów funtów trafi do kieszeni konsumentów piwa i gości pubów - to ogromna różnica."
Porzucenie tzw. "eskalatora podatku na piwo" (poprzedni system według, którego podatek ten był co roku podnoszony powyżej inflacji) i obniżenie podatku w latach 2013 i 2014 już przyczyniło się do powstania 16 000 nowych miejsc pracy. Najnowsza decyzja brytyjskiego rządu pokazuje innym krajom UE, że obniżenie podatku na piwo może być narzędziem pobudzania inwestycji, wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy i ostatecznie przyczynia się do powiększenia wpływów do budżetu państwa.
Branża piwna zapewnia ponad 2 miliony miejsc pracy w UE, gdzie funkcjonuje obecnie ponad 5000 browarów. Rok 2008 rozpoczął trudny okres dla sektora piwnego, czego przejawem był spadek konsumpcji o 8% w ciągu dwóch lat, co szczególnie odbiło się na sytuacji branży Horeca. Jednocześnie wiele państw zwiększyło w tym czasie obciążenie podatkowe piwa, w celu załatania dziury budżetowej.
Jednak coraz częściej, rządy państw członkowskich, takich jak Dania czy Wielka Brytania dostrzegają pozytywny wkład branży piwowarskiej w rozwój gospodarczy, tworzenie nowych miejsc pracy i powiększanie wpływów do budżetu. Obciążanie sektora piwowarskiego dodatkowymi podatkami, nie tylko negatywnie odbija się na browarach, ale również na całej gospodarce. Z drugiej strony obniżanie podatków może wpłynąć pozytywnie na rozwój sektora i tym samym przyczynić się do wzrostu gospodarczego.
Włoskim browarnikom udało się uniknąć wzrostu podatku w roku 2014, ale 1. stycznia br. narzucono na nich zwiększone obciążenie podatkowe. Z tego powodu we Włoszech ruszyła w tym tygodniu kampania, której celem jest uświadomienie konsumentom jak duży udział w cenie piwa ma podatek i jak poważnym jest to zagrożeniem dla rozwoju kiełkującej kultury piwnej w tym kraju.
Z wyżej wymienionych powodów, The Brewers of Europe zachęca kraje członkowskie Unii, aby projektując system podatkowy brały pod uwagę wkład branży piwnej w rozwój gospodarczy oraz specyfikę tego sektora, tak aby system ten wspierając sektor piwny, wspomagał rozwój gospodarczy.
Wielka Brytania obniża podatek na piwo [2015-04-07 12:34 213.189.53.*] Polska to jednak niemal trzeci świat. Pazerny rząd rzuca przedsiębiorcom kłody pod nogi. Skoro nie chcą pomagać niech choć nie przeszkadzają. Widać w innych krajach da się utrzymać dobrobyt obniżając podatki. odpowiedz »
|