Korzystny wyrok w sprawie VAT-u dla biur podróży
Data wysłania: 2014-12-04 10:52 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: W dniu 25 listopada 2014 r. w krakowskim Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym zapadł pierwszy, a zarazem przełomowy wyrok w sprawie powstawania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług przy zaliczkach w turystyce.
Jak podaje na swojej stronie internetowej Izba Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej, po dwukrotnym odroczeniu ogłoszenia wyroku, sąd ostatecznie uchylił niekorzystną dla podatnika interpretację indywidualną, wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.
Sprawa dotyczyła problematycznej kwestii rozpoznawania powstania obowiązku podatkowego w sytuacji, gdy z tytułu wykonywanej usługi turystycznej podatnik otrzymują zaliczkę na poczet wykonania usługi. Do końca 2013 roku przepisy ustawy o VAT zawierały normy szczególne dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia takich usług, co odnosiło się również do zaliczek otrzymywanych na poczet świadczenia usług turystycznych.
Od 1 stycznia 2014 r. brak jest w polskim porządku prawnym przepisów szczególnych i związane z tym stanowisko organów podatkowych rodzi poważne problemy związane z prawidłowym rozliczeniem podatku przez podmioty, które zobowiązane są opodatkować świadczone przez siebie usługi turystyczne na podstawie szczególnej procedury marży, przewidzianej w art. 119 ustawy o VAT. Nowe zasady rozliczania VAT-u przez biura podróży budziły niejednokrotnie sprzeciw w branży, o czym m.in. można przeczytać w artykule IT RP apeluje do Ministerstwa Finansów
Ze szczegółami można zapoznać się pod adresem itrp.pl
Wyrok nie jest prawomocny, a Minister Finansów ma możliwość złożenia w tej sprawie skargi kasacyjnej do NSA.
[2014-12-04 10:52 89.74.128.*] odpowiedz »
[2014-12-09 20:28 31.2.126.*] Kiedy te posły i poślice mają tworzyć dobre prawo jak oni za kółkiem więcej niż zawodowy kierowca albo balety, burdy, bankiety, wyłudzenia, oszustwa itd. Moim zdaniem wybory parlamentarne powinno nazwać się wybory postawionych ponad prawem. Nie bójmy się oddawać istoty rzeczy w nazwach zjawisk. odpowiedz »
|