Istotne dla branży zmiany kompetencji samorządów wojewódzkich!
Data wysłania: 2006-01-04 14:20 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Z początkiem 2006 roku zmieniają się kompetencje samorządów wojewódzkich i urzedów marszałkowskich. Kto inny od 1 stycznia br. będzie wydawać zezwolenia na prowadzenie działalności turystycznej, przeprowadzać kontrolę egzaminów na przewodników, czy też nadawać gwiazdki hotelom.
Przykładowo w Małopolsce będzie zajmował się tym urząd Marszałkowski, a dokładnie Departament Promocji, Turystyki I Współpracy Międzynarodowej. Do jego kompetencji będzie należało:
1. Nadzór nad umowami gwarancji lub ubezpieczenia z przedsiębiorcami organizującymi imprezy turystyczne
2. Wydawanie dyspozycji wypłaty zaliczki na pokrycie kosztów powrotu klienta do kraju, który ma zawartą umowę gwarancji lub umowę ubezpieczenia
3. Prowadzenie rejestru przedsiębiorców prowadzących usługi turystyczne
4. Wydawanie decyzji i przeprowadzanie kontroli dotyczących szkoleń przewodników turystycznych lub pilotów wycieczek
5. Nadawanie, odmawianie nadania, zawieszanie i przywracanie oraz cofanie uprawnień przewodnika turystycznego i pilota wycieczek
6. Prowadzenie ewidencji uprawnień przewodnika turystycznego i pilota wycieczek
7. Wydawanie legitymacji i identyfikatorów przewodnikom turystycznym i pilotom wycieczek
8. Kontrola wykonywania zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek
9. Wydawanie decyzji dotyczących oceny i kategoryzacji obiektów hotelarskich
10. Wydawanie zezwolenia na rozpoczęcie świadczenia usług hotelarskich
Poniżej podajemy informacje kontaktowe małopolskiego departamentu:
Departament Promocji, Turystyki I Współpracy Międzynarodowej
Kraków
ul. Racławicka 56 (I Piętro)
Tel. (12) 63-03-419
Fax. (12) 63-03-438
e-mail: pw.sekretariat@umwm.pl
KONCESJA/ZEZWOLENIE NA ORGANIZACJĘ IMPREZ KRAJOWYCH TO BEZSE [2006-01-04 14:20 999.999.999.*] na zagraniczne tak, na krajowe absolutnie nie, bo to niszczy turystykę regionu oraz hamuje rozwój przedsiebiorczości. odpowiedz »
Pełna racja [2006-01-04 14:36 999.999.999.*] W dobie dzisiejszego rozwoju łączności, komunikacji i informacji na terenie Polski większość jej mieszkańców załatwia sobie wyjazdy na wekendowe lub dłuższe wypoczynki a także wczasy, kolonie, obozy itp. bezpośrednio u włascicieli bazy - często, korzystając z małych ośrodków prywatnych bez VATu. Biuro turystyczne stało się więc od dawna zbędnym pośrednikiem, którego koszty sa na tyle wysokie (VAT, koszt ubezpieczenia lub gwarancji organizatora turystyki, koszty własne) że jest to dla zwykłego zjadacza chleba nieopłacalne. Podobnie rzecz się ma w turystyce zagranicznej. Doskonała znajomość języków powoduje, że mozna doskonale wykupić sobie wakacje w każdym miejscu świata bez zbędnych obciążeń finansowych jakie generują biura. Warto tu zaznaczyć, że w przypadku turystyki zagranicznej organizatorzy zagraniczni (szczególnie w tych lepszych krajach) rozgraniczja ceny na: indywidualne, grupowe i dla touroperatorów - co tych ostatnich, czyli m.in. polskie biura turystyczne traktuje dobrze. W Polsce natomiast powszechną praktyką jest, że cena proponowana dla indywidualnego klienta jest taka sama (lub symboliczne kilka procent upustu) jak i dla touroperatora. Nagminne natomiast jest, że cenę dla np. zakładu pracy (powiedzmy grupa 45 osobowa) hotele lub domy wypoczynkowe ustalaja na tym samym poziomie jak dla biur podróży. Więc odpowiedź jest prosta - TO SIĘ NIE OPŁACA odpowiedz »
tak smom myśli większośc szefów biur [2006-01-05 14:23 999.999.999.*] Dokładnie zgadzam sie z tymi informacjami. Natomiast mam nadzieje ze ktos w końcu zainteresuje sie wszelkimi agencjami, (fikcyjnymi biurami), nie zrobiły tego urzedy wojewódzkie moze zrobia urzędy marszłkowskie. odpowiedz »
KONCESJA/ZEZWOLENIE NA ORGANIZACJĘ IMPREZ KRAJOWYCH TO BEZSE [2011-02-22 11:00 94.75.106.*] Zgadzam się, koncesja na turystykę krajową prowadzi do zacofania regionalnego i powiększa bezrobocie. Przecież wile osób mogłoby działać jako jednoosobowa firma organizująca jakieś usługi w regionie. Propozycja do zastanowienia się nad krajowymi usługami turystycznymi dla ministerstwa gospodarki. Bo chyba chcecie rozwijać turystykę regionalną. odpowiedz »
idzie nowe po staremu [2006-01-06 13:13 999.999.999.*] te zmiany to kolejna fikcja urzędowa, zmienia się tylko tak naprawdę nazwa. te sprawy dalej prowadzą Ci sami ludzie i w tych samych pokojach a ten niby kompetencje zmieninone z Wojewody na Marszałka to śmiech jeno i ... nędza NIECH W KOŃCU KTOŚ ZMIENI STAN FAKTYCZNY A NIE KOMPETENCJE. URZĘDNIKÓW MOŻE TO NAWET BAWIĆ ALE BARNŻY TURSTYCZNEJ WCALE NIE DO ŚMIECHU odpowiedz »
|