Jak ministerstwo promuje turystykę medyczną?
Data wysłania: 2014-01-28 15:34 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Ministerstwo Gospodarki przeznaczy do końca 2015 roku 5 mln złotych na nowy projekt promocji turystyki medycznej. Jak jego realizacja wygląda w praktyce?
Turystyka medyczna to rynek, którego wartość przekroczyła na świecie 100 miliardów dolarów. Szacuje się, że wartość rynku medycznego w Polsce wynosi ponad 7,1 mld euro. Nowoczesny sprzęt medyczny, wysoka jakość i specjalizacja personelu, krótki okres oczekiwania na usługi - te czynniki sprawiły, że nasz kraj odwiedza rocznie 300 tysięcy pacjentów zza granicy przeznaczając na świadczenia medyczne 190 mln złotych.
Zdaniem ekspertów popularność naszego kraju w tym zakresie będzie rosła co roku w tempie 13-15%.
Leczenie w Polsce jest często nawet 80% tańsze niż w innych krajach Unii Europejskiej czy w Stanach Zjednoczonych. Mimo to Polska, wciąż nie jest pierwszym wyborem osób, które chcą obniżyć koszty zabiegów medycznych.
"Przykładowo, zabieg in vitro w Polsce można wykonać już za niewiele ponad 7 000 zł, podczas gdy w Rosji i Europie Zachodniej to koszt nawet 3 razy wyższy" - powiedział dr Grzegorz Mrugacz, z Kliniki "Bocian" w Białymstoku, która bierze udział w projekcie promocji turystyki medycznej Ministerstwa Gospodarki.
Turystyka medyczna to jedna z 15 branż promowanych przez Ministerstwo Gospodarki w ramach działania 6.5.1. POIG "Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych". W ramach działania 6.5.2 POIG "Wsparcie udziału przedsiębiorców w programach promocji" do końca 2015 roku do wykorzystania jest łącznie 5 mln złotych.
Przedstawiciele polskich placówek medycznych, którzy zgłosili swój akces do projektu, uczestniczą w międzynarodowych konferencjach, targach i wystawach branżowych, szkoleniach oraz misjach gospodarczych. Przedsiębiorcy mogą liczyć na dofinansowanie udziału w imprezach promocyjnych nawet do 75% kosztów.
W ramach programu organizowane są również spotkania z przedstawicielami międzynarodowych mediów i biznesu podczas wizyt studyjnych w Polsce. Dotychczas odbyły dwie takie konferencje, gdzie kliniki i szpitale prezentowały swoją ofertę. Na pierwszej obecni byli dziennikarze zagraniczni (między innymi z amerykańskiej telewizji FOX), na drugiej - pośrednicy turystyki medycznej z całego świata.
Turystyka medyczna szansą dla Polski? [2014-01-28 15:34 83.8.66.*] In vitro to bardzo nieskuteczna metoda. Przykładowo w Szczecinie z programu miejskiego wydano ok. 80 000 zł, zaimplikowano 21 kobiet i urodziło się z tego 3 dzieci + 2 jest jeszcze w drodze. Bez sensu. Skuteczniejsza jest naprotechnologia i do tego jest faktycznie leczeniem kobiet, a nie tylko jednorazowym robieniem potomka w próbówce. odpowiedz »
|