Przewoźnik ukarany finansowo
Data wysłania: 2014-01-17 11:15 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Spółka Arriva, zdaniem UOKiK ograniczała konkurencję na dwóch lokalnych trasach autobusowych przewozów pasażerskich w województwie warmińsko-mazurskim. Poprzez obniżkę cen poniżej ponoszonych kosztów wyeliminowała z rynku swojego konkurenta. Na spółkę została nałożona kara finansowa w wysokości ponad 76 tys. zł
W gospodarce wolnorynkowej przedsiębiorcy mogą swobodnie kalkulować ceny oferowanych przez siebie produktów lub usług. Instytucje państwowe, co do zasady, nie mogą ingerować w stosowane przez nich stawki. Jednym z wyjątków jest sytuacja, w której podmiot posiadający pozycję dominującą, stosuje politykę cenową mającą na celu wyeliminowanie z rynku swoich konkurentów, np. poprzez obniżkę cen poniżej swoich kosztów. Taka praktyka jest niezgodna z prawem antymonopolowym. Co istotne, obniżka cen jest tylko pozornie korzystna dla konsumentów, ponieważ po wyeliminowaniu konkurentów dominant ma swobodę w ustalaniu wysokich stawek.
Taką praktykę stosowała spółka Arriva (wcześniej działająca pod nazwą Veolia Transport). UOKiK zakwestionował jej działania na dwóch lokalnych liniach komunikacyjnych wokół Kętrzyna (Kętrzyn-Srokowo-Kętrzyn oraz Kętrzyn-Barciany-Kętrzyn). Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w listopadzie 2012 r. po skardze konkurenta spółki. Jak ustalono, niedozwolone działania były spowodowane rozpoczęciem usług przewozu przez jednego z przedsiębiorców. Do tego momentu Arriva posiadała niemal monopolistyczną pozycję na dwóch lokalnych trasach, ponieważ inni przewoźnicy świadczyli tam usługi w niewielkim zakresie. Po pojawieniu się konkurenta, spółka znacznie obniżyła ceny swoich biletów na tych odcinkach - z 7,80 do 2,70 zł.
Analiza Urzędu wykazała, że stawki oferowane przez lokalnego dominanta ustalone zostały poniżej ponoszonych przez niego kosztów. Praktyka doprowadziła ostatecznie do wycofania się z rynku przedsiębiorcy, który chciał rywalizować z Arrivą. Następnie, po odzyskaniu swojej pozycji rynkowej, spółka podwyższyła ceny biletów. Skutki niedozwolonej praktyki odczuli przede wszystkim mieszkańcy miejscowości leżących na lokalnych trasach, którzy zostali pozbawieni możliwości wyboru przewoźnika, a także zmuszeni do płacenia za bilety po cenie ustalonej przez rynkowego dominanta, a nie w wyniku konkurencyjnej rywalizacji przedsiębiorców.
Za wykorzystanie swojej pozycji rynkowej poprzez stosowanie cen rażąco niskich i wyeliminowanie tym samym konkurencji, na spółkę Arriva została nałożona kara finansowa w wysokości 76 061 zł. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.
Arriva stosowała niedozwolone praktyki? [2014-01-17 11:15 80.52.226.*] a gdzie wolność gospodarcza?! - to przecież PRL znowu. A dlaczego nie karają samorządów, ktore teraz są biznesmenami? - campingi, pływalnie - zarabiają kasę, a podatki od nieruchomości i tak rosną dla innych przedsiebiorców? No to jak prowadzić biznes? Samorzady dostają dotacje do 90%, a nikt im nie zabiera nie mówiąc nic o nepotyzmie w zatrudnieniu. Przedsiębiorca nie może zatrudnić rodziny, dostaje tylko 50% inwestycji i zaraz "kontrola" szuka pretekstu po pierwsze aby nie dostał dotacji a potem aby ją zwrócił z odsetkami. bez "walizeczki" sie nie obejdzie. Trzeba PO gratulować sukcesu Tuskowi. Jest jak W USA- korupcja. Czy trzeba będzie nam Afrykanina aby zrobił porzadek w kraju? odpowiedz »
Arriva stosowała niedozwolone praktyki? [2014-01-20 11:03 79.188.167.*] ciekawe -karają a jawnie nie podają wzoru jak powinno prawidłłowo wyglądać np. umowa z klientem dot. biur podróży i nie tylko,każą zwykłych przedsiębiorców a sami są bezkarni:miknistrowie korupcyjni,straszne straty a gdzie KARY ?????czy są równi i "wybrańcy"niekaralini!!!!! odpowiedz »
Przewoźnik ukarany finansowo [2014-01-23 19:44 31.61.129.*] Przecież Polski Bus robi tak samo jak Arriva..... czemu jego nikt nie ukarze ? odpowiedz »
|