TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Forum grupa: Inne związane z branżą

Zmiana na stanowisku Ministra Sportu i Turystyki

Data wysłania: 2013-11-20 15:10 Autor: Czytelnik IP automat

Aktualność:
W środę premier Donald Tusk poinformował o zmianach w składzie osobowym rady ministrów.

Branżę turystyczną najbardziej zainteresuje zmiana na stanowisku Ministra Sportu i Turystyki. Decyzją premiera na tym stanowisku Joannę Muchę zastąpi Andrzej Biernat.

"Znacie państwo ministra Andrzeja Biernata od lat, ja także. Rekomendacja chyba dość naturalna" - powiedział Donald Tusk ogłaszając nominację.

Nowy szef resortu sportu i turystyki urodził się w 1960 roku. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiki w Częstochowie oraz studia podyplomowe na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu na kierunku zarządzanie sportem.Tuż po studiach, przez 8 lat, pracował jako nauczyciel. Później prowadził własną działalność gospodarczą - biuro podróży i firmę wydawniczą.

W 1996 został dyrektorem Centrum Sportu i Rekreacji w Konstantynowie Łódzkim. Był również prezesem KKS Włókniarz. Od 2005 jest posłem z ramienia Platformy Obywatelskiej. Jest szefem łódzkiego okręgu PO i pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej, Turystyki i Sportu.

    • Andrzej Biernat Ministrem Sportu i Turystyki 

      [2013-11-20 15:10 31.62.47.*]

      Nowy minister prowadził kiedyś własne biuro podróży. To dobrze, bo powinien szybko zrozumieć jak przez lata zaniedbano sektor turystyki. Chaos w przepisach, zlikwidowany Instytut Turystyki czy PART SA. Odrębne zagadnienie to turystyka przyjazdowa i monstrualnie rozbudowana, oderwana od realiów Polska Organizacja Turystyczna. Oby tylko starczyło chęci do koniecznych zmian!   odpowiedz »

      • Andrzej Biernat Ministrem Sportu i Turystyki 

        [2013-11-20 17:44 80.55.117.*]

        Ciekawe które biuro prowadził?   odpowiedz »

    • Andrzej Biernat Ministrem Sportu i Turystyki 

      [2013-11-20 15:31 83.21.126.*]

      może on zrozumie branże turystyczną i coś zrobi z szarą strefą, księżmi, nauczycielami i wszystkimi nawiedzonymi ?   odpowiedz »

    • Andrzej Biernat Ministrem Sportu i Turystyki 

      [2013-11-20 16:46 77.254.139.*]

      żeby nie było że zamienili się tylko miejscami, a robić będą dalej to co lubią najbardziej - grzać stołek ;)   odpowiedz »

    • Andrzej Biernat Ministrem Sportu i Turystyki 

      [2013-11-21 08:53 83.21.130.*]

      moze zajmnie sie turystyka!!!!!   odpowiedz »

      • Andrzej Biernat Ministrem Sportu i Turystyki 

        [2013-11-21 10:17 46.205.186.*]

        a w mediach znowu Ministerstwo Sportu a o turystyce zapominają zresztą nowy minister też.
        Czy ta turystyka to taka wstydliwa czy co ?   odpowiedz »

    • Andrzej Biernat Ministrem Sportu i Turystyki 

      [2013-11-21 10:42 79.187.140.*]

      Niestety, niedouczone pismaki wszelkiej maści od TV do prasy mówią i piszą tylko o Ministrze Sportu, a gdzie turystyka?, znowu nikt o niej nie pamięta i nie będzie pamiętał. Pismaki napiszą o turystyce tylko wtedy kiedy zbankrutuje jakieś kolejne biuro podróży. Fakt, iż turystyka jest ważną dziedziną gospodarki nikogo nie interesuje. Chyba już lepszy byłby departament turystyki w Ministerstwie Gospodarki niż piąte koło u wozu w Ministerstwie niestety tylko Sportu   odpowiedz »

      • Andrzej Biernat Ministrem Sportu i Turystyki 

        [2013-11-21 11:11 83.15.38.*]

        Ciekawe czy nowy Minister wie , że ma tez pod soba turystkę?   odpowiedz »

        • Andrzej Biernat Ministrem Sportu i Turystyki 

          [2013-11-25 13:26 193.104.244.*]

          A ma pod sobą turystkę? A to w pracy wolno te rzeczy?   odpowiedz »

      • Oddzielić turystykę od sportu 

        [2013-11-21 11:14 31.61.129.*]

        Połączenie turystyki ze sportem to komunistyczny przeżytek. Oczywiście, że jej miejsce powinno być w resorcie gospodarki a przyjazdy zagranicznych turystów należy traktować jako dochodową formę eksportu. Pod obecnymi rzadami gospodarka turystyczna została zmarginalizowana i nikt nie traktuje jej poważnie.   odpowiedz »

    • Andrzej Biernat Ministrem Sportu i Turystyki 

      [2013-11-22 13:21 79.185.196.*]

      Występuje tu pewna prawidłowość, że nauczyciel WF zakłada biuro podróży.Zrobienie naboru na kolonie czy wyjazd jest niewspółmiernie łatwiejsze niż biura spoza szkoły. Można to tylko porównać z wyjazdami organizowanymi przez księży.Ciekawe czy wiedza w temacie szarej strefy turystycznej w szkołach i kościele spowoduje uregulowanie tej dziedziny przez nowego ministra.   odpowiedz »

    • Andrzej Biernat Ministrem Sportu i Turystyki 

      [2013-11-26 17:01 37.128.45.*]

      Jako organizator - touroperator z 30 letnim doświadczeniem a jednocześnie agent polskich letnich touroperatorów chciałbym aby nowy minister sportu zajął się naprawą fatalnych relacji między garstką "dużych" letnich touroperatorów a olbrzymią rzeszą letnich agentów. Sytuacja jaka się wytworzyła w tym temacie woła o pomstę do nieba. Agenci od kilku już dobrych lat są wykorzystywani (można to nazwać nawet niewolnictwem) do realizowania umów proponowanych im przez " dużych touroperatorów". Umowy proponowane agentom to wg. mojej opinii jakiś absurd który musi podpisać agent, który często nie ma wyjścia (bo musi z czegoś żyć) aby móc sprzedawać ofertę danego touroperatora. Regułą we współpracy z agentami stało się narzucanie im tzw. limitów sprzedaży gdzie niewykonanie limitu grozi rozwiązaniem z nim umowy a przy tym występują dodatkowe kary pieniężne za nie wywiązanie się z umowy. Chcę jednocześnie zaznaczyć że limity te z roku na rok są podwyższane przy z reguły niskiej stawce procentowej za sprzedawanie imprez. Jestem przekonany z sytuacja ta jeżeli nie ulegnie diametralnej zmianie doprowadzi do całkowitego załamania się rynku turystycznego w naszym kraju co stworzy wolne miejsce do wejścia zagranicznych potentatów turystycznych. Pamiętam choć było to już bardzo dawno umowa dot. sprzedaży agencyjnej danego touroperatora zwierała warunki które mieściły się na 1 lub góra 2 kartkach papieru, obecnie ostatnio czytałem umowę jednego z kluczowych polskich touroperatorów dot. sprzedaży agencyjnej która mieściła się na 20 stronach. Nie będę zajmował się komentowaniem tych umów ale powiem w skrócie - są to jednostronne warunki dyktowane agentowi nie dające jemu żadnych praw a zmuszające do "niewolniczej " pracy na rzecz tego touroperatora. Śledząc umowy innych touroperatorów uważam ze wszystkie są do siebie podobne. Jako wolny przedsiębiorca działający już bardzo długo na rynku turystycznym na to co się wyrabia w tej branży patrzę z wielką obawą o przyszłość i z wielkim przerażeniem patrzę się na grupę młodych przedsiębiorców działających w turystyce gdzie liczy się tylko przysłowiowa kasa a nie liczy się człowiek. Myślę że brakuje im jednej podstawowej cechy zawodowej - etyki !   odpowiedz »

      • Przywrócić rangę gospodarce turystycznej 

        [2013-11-27 15:38 31.61.131.*]

        Z calym szacunkiem, ale rolą ministra nie jest ingerowanie w relacje handlowe turoperator-agent. Są dużo ważniejsze problemy do rozwiązania: chaos legislacyjny, gwarancje turystyczne, bodżce dla ztp czy odbudowa bezmyśllnie zniszczonego Instytutu Turystyki. No i gruntowna rekonstrukcja programowo-kadrowa Polskiej Organizacji Turystycznej.   odpowiedz »

      • Andrzej Biernat Ministrem Sportu i Turystyki 

        [2013-11-29 11:19 178.42.112.*]

        To bardzo dobry wpis, obrazujący dokładnie sytuację na linii touroperator - agent.
        Pracuję również długo w turystyce i pamiętam jak touroperator "wchodził" na rynek to zabiegał o agentów nie stawiając żadnych warunków typu: limity sprzedaży, opłaty inicjacyjne, wymóg wpłat bezpośrednio na konto touroperatora, stosowanie polecenia zapłaty, wypłacanie agentowi prowizji przez organizatora na miesiąc po wyjeździe klienta. Natomiast kiedy touroperator zdobywa już bazę klientów agenta często rozwiązuje z nim umowę - bo agent jest mu już niepotrzebny.

        Dziwi mnie tylko fakt nie zajęcia się do tej pory tymi sprawami przez organizacje turystyczne, bo to nie Minister Sportu i Turystyki powinien się tym zająć a organizacje branżowe: PIT (w skład którego wchodzą zarówno agencji jak i touroperatorzy) czy też OSAT.
        Przykładem stosowania wspomnianej polityki ostatnio jest TUI - dobrze, że PIT usunął ich z grona swoich członków) ale co dalej, co z wystąpieniem do Konsorcjum TUI w sprawie łamania zasad zawartych w Kodeksie Etyki Koncernu TUI, który określa TUI jako cytuję: "solidnego i uczciwego partnera biznesowego. Dotyczy to zarówno współpracy krajowej, jak też międzynarodowej. TUI traktuje partnerów biznesowych profesjonalnie, uczciwie, odnosi się do nich z szacunkiem, a działania firmy są transparentne. Kodeks powinien być stosowany przez wszystkie firmy, w których większościowe udziały pośrednio lub bezpośrednio posiada TUI AG. Kodeks praktyk powinien być stosowany, na ile jest to możliwe, przez inne firmy powiązane, a także w relacjach z dostawcami i przedstawicielami." Wszakże czytamy w nim także, że "nieprzestrzeganie i pogwałcenie Kodeksu nie będzie tolerowane. W interesie wszystkich pracowników firmy każde tego typu zachowanie będzie rygorystycznie eliminowane. Wszelkie instrukcje wydane w sprzeczności z zapisami Kodeksu nie mają mocy i powinny być zgłaszane." - o czym Prezes PIT wspomniał w swoim uzasadnieniu?
        Także do dzieła Panowie bo brakuje we współpracy szacunku i wzajemnego zrozumienia a umowy pomiędzy touroperatorem a agentem powinny być czytelne bo na razie zobowiązują tylko agenta do różnych czynności a brakuje w nich odpowiedzialności touroperatora.   odpowiedz »

 
     

Forum gorące tematy

Forum gorące tematy
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję