Jak latać i się nie bać?
Data wysłania: 2013-11-07 15:06 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność z dnia 2012-12-06: Statystycznie samolot to najbezpieczniejszy środek transportu. Jednak u części osób przelot wciąż budzi lęk. Czego się boimy i jak z lotu czerpać przyjemność?
Pomogą ćwiczenia relaksacyjne, konsultacje medyczne, wizyty w hangarze i kokpicie samolotu, a także rozmowy z psychoterapeutą - to propozycja pierwszych w Polsce warsztatów, których celem jest pomoc w pokonywaniu lęku przed lataniem. Projekt pod nazwą "Pokochaj Latanie" wspierają linie lotnicze Eurolot. Już w najbliższy weekend (8-9.12) w Warszawie kolejna odsłona warsztatów. Trwają zapisy na kolejne.
Jak podpowiadają eksperci, lęk przed podróżą samolotem można oswoić. - W większości przypadków strach bywa powierzchowny. Nakładają się na to różne czynniki. Stresować może nas już sam wyjazd, a dodatkowo podróż samolotem - a nie samochodem, do którego jesteśmy przyzwyczajeni - powoduje większe emocje. Warsztaty pomogą kojarzyć lot z przyjemnością, której nie należy się bać. Zwłaszcza, że podniebne wojaże to przecież oszczędność czasu, a często również pieniędzy - mówi Andrzej Minkiewicz z firmy Neodromos, organizującej wspólnie z ośrodkiem szkolenia Eurolot cykl warsztatów pn. Pokochaj latanie.
Kursanci będą mogli poznać naturę swojego lęku, czynniki jakie go wywołują oraz techniki pomagające przezwyciężyć strach przed lataniem. Zaplanowano też spotkania i konsultacje z załogą linii Eurolot. - Przelot samolotem dla wielu osób to ekscytujące przeżycie, jednak część pasażerów pewniej czuje się na ziemi niż w powietrzu i to właśnie z myślą o nich Eurolot wspiera projekt Pokochaj Latanie. Dla nas tak samo ważne jest bezpieczeństwo, jak i komfort podróżujących z nami osób, dlatego zależy nam, żeby na pokładzie czuli się dobrze i swobodnie - wyjaśnia Mariusz Dąbrowski, prezes Eurolot SA.
Pomóc może towarzystwo. Jak tłumaczy Andrzej Minkiewicz, znajoma twarz osoby siedzącej w fotelu obok, doda lecącemu otuchy. Można też chłonąć atmosferę lotniska przychodząc wcześniej na odprawę. Odprężająco działa również muzyka, która "przysłoni" dźwięki samolotu. - Strach najczęściej potęguje niewiedza. Dlatego warto zapoznać się ze specyfiką podróży samolotem, dowiedzieć się jak długo potrwa rejs oraz zwrócić uwagę na wybór miejsca w samolocie - podpowiada prezes Eurolotu.
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in. jak działa samolot, jakie procedury bezpieczeństwa obowiązują przewoźnika, a także co może powodować turbulencje. Kursantów czeka też wizyta w hangarze oraz w kokpicie. Wątpliwości podczas szkoleń rozwieją specjaliści z dziedziny lotnictwa i psychologii. Wiedzą i doświadczeniami z uczestnikami podzielą się ponadto piloci oraz personel pokładowy, na co dzień dbający o pasażerów linii Eurolot.
Warsztaty organizowane są w kameralnych, piętnastoosobowych grupach. Seminaria są odpłatne, odbywają się w warszawskim Ośrodku Szkolenia Lotniczego Eurolot. Ostatnim etapem warsztatów może być wspólny przelot samolotem, podczas którego kursantom towarzyszyć będą psychologowie, lekarz i personel pokładowy objaśniający, co się dzieje na różnych etapach lotu.
Pokochaj latanie [2013-11-07 15:06 88.156.240.*] Problem ten można wyeliminować w dużo prostszy i od dawna znany sposób. powiada o nim Mika Waltari w swojej powieści "Egipcjanin Sinuhe". opisując przebieg operacji chirurgicznej za czasów faraonów. Wystarczy wystraszonego delikwenta celnie walnąć pałką w głowę i jest spoko na dłuższy czas. Wprawdzie personel wykonujący te zabiegi musi przejść szkolenie teoretyczne i praktyczne i trzeba zakupić odpowiednie instrumenty, ale to ułamek kosztów tego, co kosztuje opisywana powyżej metoda. Pozdrawiam. Observator PS - tych, co mi proponują abym sprawdził tą metodę na własnej głowie informuję, że było by to bezcelowe, gdyż nie odczuwam lęku nawet przed ukraińskimi czy bułgarskimi liniami lotniczymi. odpowiedz »
|