Polka w Radzie ICAO
Data wysłania: 2013-10-02 11:03 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Polska została wybrana do Rady najważniejszej organizacji lotniczej na świecie - Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO).
Nasz kraj znalazł się w gronie 36 spośród 191 państw członkowskich, które pokierują pracami ICAO przez kolejne trzy lata. Wybory trzeciej grupy, z której kandydowała Polska odbyły się podczas 38. sesji Zgromadzenia ICAO w Montrealu w dniu 1 października 2013 roku. W imieniu Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej ministra Sławomira Nowaka podczas 38. sesji Zgromadzenia ICAO Polskę reprezentował Piotr Ołowski, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Wybór Polski do organu wykonawczego organizacji to szansa na lepsze reprezentowanie polskich interesów na rynku światowym. W siedzibie organizacji w Montrealu, stałą przedstawicielką Polski w Radzie ICAO będzie dr Małgorzata Polkowska, ekspert prawa lotniczego i wykładowca akademicki, związana z Urzędem Lotnictwa Cywilnego od 11 lat.
Polskę poparło 147 krajów. Z trzeciej grupy wraz z nami w Radzie zasiądą Boliwia, Burkina Faso, Kamerun, Chile, Dominikana, Kenia, Libia, Malezja, Nikaragua, Republika Korei, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Zjednoczona Republika Tanzanii.
W 65-letniej historii działania ICAO Polska jeszcze nigdy nie posiadała swojego przedstawiciela w Radzie tej organizacji mimo, że nasz kraj jest jednym z państw, które podpisały Konwencję Chicagowską 7 grudnia 1944 roku. Kandydatura Polski była zgłaszana w wyborach do Rady ICAO w latach 1974, 1977 oraz w 1980 roku, ale nie uzyskała wówczas wymaganej ilości głosów.
Do Rady ICAO są wybierani przedstawiciele 36 ze 191 Państw Członkowskich ICAO na trzyletnią kadencję. Kraje wybierane są spośród trzech grup: państw mających największy wpływ na transport lotniczy, państw niewybranych w części pierwszej wyborów, ale mających największy wkład w dostarczanie urządzeń wspierających żeglugę powietrzną w międzynarodowym lotnictwie cywilnym oraz państw niewybranych w pierwszej ani drugiej części, gwarantujących, że wszystkie główne obszary geograficzne będą reprezentowane w Radzie ICAO. Polska kandydowała z grupy trzeciej jako reprezentant Europy Środkowo-Wschodniej.
Polskie lotnictwo cywilne docenione [2013-10-02 11:03 80.52.137.*] to miła wiadomość, ale wolałabym, aby Polska zamiast dać się wybrać do rady, nie dała "wykopać" Lotu z zyskownych tras na przeloty do Dusseldorfu, Berlina ... które z przyjemnościa i natychmiast przejęła Lufthansa ... Tak nie robi się biznesów w nowoczesnej Europie ... odpowiedz »
|