Kto zadba o kwalifikacje pilotów i przewodników?
Data wysłania: 2013-09-16 11:35 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Już za kilka miesięcy wchodzi w życie ustawa, likwidująca konieczność posiadania specjalnej licencji na wykonywanie zawodu pilota i przewodnika turystycznego.
Zamiast stawiać na wykwalifikowaną kadrę, rząd chce pozwolić obsługiwać turystów każdemu - z takie założenia wychodzi Dolnośląska Organizacja Turystyczna, która obawia się obniżenia jakości usług i zapowiada, że powoła specjalną komisję, której członkowie będą weryfikować umiejętności "zderegulowanych" pilotów i przewodników turystycznych.
Jak przyznaje Rajmund Jacek Papiernik dyrektor DOT w momencie kiedy zawody te będzie mógł wykonywać każdy, bez względu na swoją wiedzę i umiejętności istnieje ryzyko, że jakość usług proponowanych turystom znacząco się obniży.
Kluczowe ma być opracowanie programu szkolenia przewodników turystycznych, który byłby lepiej dostosowany do obecnych realiów. Zadaniem komisji byłoby również wystawianie specjalnego certyfikatu świadczącego o wysokich kwalifikacjach danego przewodnika.
Jak mówi Papiernik trwają konsultacje i prace nad wyborem członków komisji. "Liczymy na to, że w ciągu najbliższych tygodni ustalimy jej skład, a do końca 2013 r. opracujemy program szkolenia przewodników oraz formę certyfikacji ich usług" - mówi.
DOT zadba o jakość usług turystycznych [2013-09-16 11:35 83.13.255.*] Postkomunistyczna "papierkomania" u niektórych działaczy króluje! Nie po to wprowadzono deregulację zawodów, aby "na siłę" ją utrzymać. Nie obniży się jakość usług turystycznych. Odpowiedzialne Biura będą zatrudniać dobrych pilotów i płacić im godziwe wynagrodzenie. "Gówniane" Biura zatrudniające "głupich gówniarzy" za "gówniane" pieniądze prędzej czy później padną! Poważne Biura znają swoich pilotów i przewodników i tylko ich będą zatrudniać! Komisje, szkolenia, weryfikacja, egzaminy, certyfikaty - to wszystko po to aby "łupić" pilotów i wziąć KASĘ ! Bo przecież "wysokie komisje" nie będą pracowały za darmo. DOSYĆ TEGO ! Nie dajmy się zwariować "pseudo-działaczom" turystycznym ! FK odpowiedz »
DOT zadba o jakość usług turystycznych [2013-09-16 12:29 178.43.90.*] Nie boimy się deregulacji! Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych "Karpaty" w Sanoku od 2003 r. prowadzi szkolenia własnych przewodników, aby mogli jak najlepiej obsługiwać grupy wycieczkowe i turystów indywidualnych na trasach karpackich. Staramy się przyjmować do naszego grona tylko takich przewodników, którym zależy na samokształceniu i podnoszeniu kwalifikacji za "własne pieniądze". Ich nazwiska i oferty - za zgodą zainteresowanych - podajemy na naszej stronie www.bieszczady-przewodnicy.pl aby klient mógł wybrać osobę do proponowanej usługi i nawiązać z nią osobisty kontakt. Część z naszych przewodników podwyższyła już "urzędowo" (poprzez egzamin państwowy) klasy uprawnień pokrywając indywidualnie koszty z tym związane. Nie przejmujemy się tym, co wymyśla resort turystyki, lecz opinią klienta. Dla nas najważniejsza jest jakość usług przewodnickich i dobry wizerunek naszych przewodników wśród zmawiających usługi. Po 10 latach doświadczeń nadal zamierzamy kształcić się "w gronie pasjonatów", aby tworzyć kolejne ciekawe oferty pobytu w Karpatach (m.in. poprzez publikacje). Współpracujemy już z kolegami ze Słowacji i wyjeżdżamy na wspólne szkolenia w słowackiej części Beskidów. Szkolimy się też w Karpatach Wschodnich i każdy z naszych przewodników wybiera region, w którym się specjalizuje i będzie mógł profesjonalnie obsłużyć turystów. To wymaga czasu. Deregulacji się nie boimy, bo nawet lokalne "poważne" Biura Turystyczne starają się zatrudniać kompetentnych przewodników i przekazują informacje o nich klientom. Firmy "kogucik" rejestrowane przez cwaniaków jeszcze przez jakiś czas będą działały na rynku i naciągały klientów z powodu braku sprawnej kontroli skarbowej, granicznej i Urzędów Marszałkowskich. A zatem - zamiast "paniki" z powodu deregulacji - uczmy się "współpracy", dzięki której będziemy odnosić sukcesy na rynku turystycznym. Stanisław Orłowski - SPT Karpaty odpowiedz »
DOT zadba o jakość usług turystycznych [2013-09-16 12:53 193.104.244.*] Data publikacji 16-09-2013. Pierwsze zdanie brzmi: "Już za rok wchodzi w życie ustawa o usługach turystycznych, likwidująca konieczność posiadania specjalnej licencji na wykonywanie zawodu pilota i przewodnika turystycznego". Podpisu autora notatki albo źródła kompletnie brak. Nic tylko pogratulować redakcji za kompletny brak wiedzy. Po pierwsze: nie wchodzi w życie ustawa o usługach turystycznych (bo ta weszła w życie już w 1998r). a jedynie jej nowelizacja spowodowana wejściem w życie tzw. "pierwszej ustawy deregulacyjnej" Po drugie: nie za rok ale już od 1 stycznia 2014r. To tak jakby ktoś w umawiając się w Sylwestra na następny dzień powiedział do zobaczenia za rok. No weźcie sie ogarnijcie bo aż żal. P.Sz odpowiedz »
DOT zadba o jakość usług turystycznych [2013-09-16 13:22 83.19.202.*] Nie trzeba wywaać otwartych drzwi. Oddział wrocławski PTTK posiada doskonałe programy i prze całe dziesięciolecia szkoli przewodników. Zdawalność egzaminów przez naszych kursantów pred komisjami egzaminacyjnymi wahała się w granicach 90 %. Dzięki włanśnie programom i wykładowcom z "najwyższel półki" Nasi przewodnicy są na rynku usług przewodnickich sąrozchwytywani. Ponadto nasze Koło Przewodników prowadzi ciągłe dokształcanie przewodników. Wykładowcami są specjaliści ze wszystkich dziedzin -jednym słowem najlepsi. Lista wykładowców do sprawdzenia w Urzędzie Marszałkowskim. Wielu porywa się na prowadzenie szkoleń ale niewielu potrafi. Ponadto mam pytanie - jakim prawem DOT może sprawdzać kwalifikacje przewodników ? Ustawa sobie a życie sobie ? odpowiedz »
DOT zadba o jakość usług turystycznych [2013-09-16 13:23 83.19.202.*] odpowiedz »
DOT zadba o jakość usług turystycznych [2013-09-16 13:24 83.19.202.*] odpowiedz »
DOT zadba o jakość usług turystycznych [2013-09-16 15:16 109.173.250.*] Skąd ten zapał? Śląska izba była przeciw deregulacji. W końcu biura i tak odpowiadają za działania pilotów natomiast kursy dla przewodników PTTK załatwia w swoim zakresie. Trzeba tylko nadać jakieś sensowne ramy podstawom programowym kursów oraz przeprowadzać nabór wg potrzeb a nie dla zbicia kasy. No i nadać rangę identyfikatorom które będą posiadali piloci. odpowiedz »
DOT zadba o jakość usług turystycznych [2013-09-16 17:01 83.28.214.*] Niektórym przewodnikom czy pilotom z licencją uderzała trochę woda sodowa do głowy życząc sobie za usługę powyżej 4 godzin 450 zł.Trudno wtedy osiągnąć zadowalającą cenę wycieczki, a przecież trzeba dodać koszty "upominków" za pomoc w zorganizowaniu szkolnej wycieczki, dodatkową opłatę za podstawienie skontrolowanego wcześniej autokaru( na Torwarze czasem na kontrolę czeka się na tyle długo, że trzeba zatrudnić drugiego kierowcę, żeby daleka wycieczka miała szansę się udać). Nie ma złotego środka. Licencjonowani piloci czy przewodnicy ale pasjonaci z zacięciem animatora to dopiero jest kadra, którą chciałoby się zatrudniać.Sam papierek nic nie załatwi ale jest szansa, że będzie jeszcze bardziej obniżany poziom wycieczek w szarej strefie, aby osiągnąć jak największy zysk jednorazowo. Biuro działające długo na rynku nie pozwoli sobie na bylejakość. Zawsze też istnieje szansa, że biuro robiące bardzo dużą ilość wycieczek zatrudnia w szczytowym okresie wszystkich, którzy są w stanie się poruszać. odpowiedz »
DOT zadba o jakość usług turystycznych [2013-09-17 10:52 83.13.255.*] odpowiedz »
|