Hotelik, pensjonacik - podejrzane zdrobnienia
Data wysłania: 2013-07-19 17:01 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Hotelik, pensjonacik, motelux - czy mają taki sam standard jak hotel, motel, pensjonat? Niekoniecznie. Stosowanie zdrobniałych nazw jest niedozwolone i może wprowadzać w błąd.
Ochronie prawnej podlegają nazwy, takie jak hotel, motel, pensjonat. Każda inna może być próbą ominięcia prawa - z praktyki UOKiK wynika, że przedsiębiorcy używają zdrobnień, przyrostków lux, niepełnych nazw wtedy, gdy ich obiekty nie spełniają określonych w przepisach wymagań (np. sanitarnych lub przeciwpożarowych) i nie posiadają odpowiedniego zezwolenia marszałka województwa. Aby przyciągnąć klientów, świadomie przekształcają nazwy, oferując noclegi według dowolnie ustalonego standardu.
Im więcej gwiazdek, tym wyższy standard hotelu. W każdym kraju wymagania, którym muszą sprostać hotele czy pensjonaty, są inne, dlatego hotel trzygwiazdkowy z państwie poza UE może odpowiadać jednogwiazdkowemu hotelowi w Europie. Problemy turystom mogą sprawiać także różne symbole, którymi oznaczane są obiekty hotelarskie na świecie: spotkać można gwiazdki, litery a nawet korony. A jak jest w Polsce?
W Polsce jakość hotelu, motelu, pensjonatu, kempingu, pól namiotowych czy agroturystyki musi odpowiadać określonym w przepisach wymaganiom. Gwiazdkami mogą być oznakowane tylko hotele, motele i pensjonaty (od jednej do pięciu), kempingi i pola biwakowe (od jednej do czterech). Cyframi rzymskimi od I do III oznaczone są schroniska (w tym młodzieżowe) oraz domy wycieczkowe. W każdym obiekcie hotelarskim na widocznym miejscu powinna być umieszczona informacje o zakresie świadczonych usług wraz z podstawowymi cenami brutto oraz tablica określająca rodzaj i kategorię obiektu. Sprawdźmy, czy usługi, takie jak sauna, posiłki, parking nie są dodatkowo płatne.
Zaszeregowania obiektu do odpowiedniego rodzaju i kategorii dokonuje marszałek województwa, który również sprawdza czy przedsiębiorcy przestrzegają określonych wymagań. Wykaz obiektów hotelarskich możemy sprawdzić w specjalnym rejestrze.
W hotelach i motelach pięcio-, cztero- i trzygwiazdkowych w każdym pokoju musi znajdować się łazienka, zaś w przypadku pensjonatów tylko w tych, które posiadają pięć lub cztery gwiazdki. Tylko cztero- i pięciogwiazdkowe hotele i wszystkie motele muszą zapewnić klientowi parking strzeżony, garaż strzeżony bądź strzeżone miejsce parkingowe. Powierzchnia pokoju dwuosobowego w hotelu pięciogwiazdkowym wynosi 18 m2 (w jednogwiazdkowym - 10), łóżko dwuosobowe powinno mieć wymiary 140x200 cm, w pokoju musi znajdować się szafa, minimum dwa fotele lub kanapa, lampka nocna, a nawet szklanki. Pościel musi być zmieniana codziennie lub na życzenie konsumenta. Hotel, motel i pensjonat pięcio-, cztero- i trzygwiazdkowy musi akceptować płatność kartą płatniczą.
Natomiast każdy kemping musi mieć całodobowy dozór, urządzenia sanitarne muszą być zlokalizowane nie dalej niż 100 m od miejsca noclegu. W kempingu czterogwiazdkowym na 50 osób przypadać musi jeden natrysk z ciepłą wodą przez całą dobę, a w jednogwiazdkowym - jeden natrysk na 100 turystów, może nie być ciepłej wody bieżącej.
UOKiK ostrzega przed podejrzanymi obiektami noclegowymi [2013-07-19 17:01 80.52.226.*] Ja właśnie miałem dostać nakazaną sądownie kategoryzację CAMPINGU - w warmińsko-mazurskim województwie. tylko dlatego, że aby zachęcić cudzoziemców do odpoczynku na Mazurach - nazwałem obiekt "CAMPING". 5 lat trwało odtwarzanie/zebranie odpowiednich dokumentów - brak w archiwach w 3 województwach, obiekt z lat 70-tych.
w końcu komisja z urzędu marszałkowskiego - 3 panie+kierowca, po spędzeniu całego dnia oglądając, doszły do wniosku, że nie dadzą nawet 1*. Powodem były stare kafelki i terakota z lat 90-tych w sanitariatach. Paradoksem jest, że wielokrotnie staraliśmy się o środki unijne, kredyty - bezskutecznie! choćę rozwijała prężnie. Paradoks, że w ciągu 10 lat istnienia, camping stał się miejscem wakacji cudzoziemców i Polaków, którzy co roku właśnie tu spędzają swój urlop, a ich liczba zwiększa się corocznie. Paradoksem jest też, że ten sam urząd marszałkowski zakazał nam zamiany koksu na gaz w celach grzewczych 10 lat temu jak otwieraliśmy pod nową banderą, a wójt natychmiast zmienił adres ( goście jechali do wsi oddalonej o 15km szukając nas wg mapy) oraz w cudowny sposób ktoś inny stał się właścicielem istniejącego do tej pory numeru telefonu. Dobrze, że nie wisimy jak Pan Lepper, choć nasłano na nas bandytów, którzy nas pobili i skopali. Policja 7 km jechała - 8 godzin.
Łatwo zaś było inspekcji PIH ukarać nas, wziąć do sądu i nękać przez 10 lat.
No cóż - w POlsce wspiera się przedsiębiorców wybiórczo - jak widać- a Mazury - to naprawdę - CUD NATURY! odpowiedz »
UOKiK ostrzega przed podejrzanymi obiektami noclegowymi [2013-07-24 19:38 89.78.209.*] To PO jest straszne!!! 10 lat gnębi z wójtem i sołtysem, a tu ludziska z całej Europy i świata całego walą. Jak inne siły dojdą do władzy, i sołtys i wójt i inspekcje się zmienią to jeszcze i kosmici przybędą Tak TRWAć odpowiedz »
UOKiK ostrzega przed podejrzanymi obiektami noclegowymi [2013-07-25 13:33 80.52.226.*] No właśnie - wszędzie deregulacja - a w turystyce - rządzi komuna! Klienci i tak jadą gdzie chcą - większość, do szarej strefy - pokoje, "agroturystyka", ogródki działkowe..., czy tu tez będzie komisja i jaka? kosmitów czy PO coś wymyśli? są tak twórczy jak ich zielono w głowie, szmaragdowo rozdawstwo tym co się najbardziej ponoć należy..... odpowiedz »
UOKiK ostrzega przed podejrzanymi obiektami noclegowymi [2013-07-25 13:57 176.111.24.*] Wymóg codziennej zmiany pościeli to idiotyczny i niepotrzebnie podwyższa cenę. Nawet Królowa Angielska nie wymienia codziennie poscieli. H3* odpowiedz »
|