UOKiK karze biura podróży
Data wysłania: 2013-07-19 09:59 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Właściciele biur podróży w dalszym ciągu pozostają na celowniku łowców klauzul. Mimo, iż w ostatnim czasie tzw.stowarzyszenia pro-konsumenckie zmniejszyły swoją ofensywę względem firm turystycznych, czego efektem jest zmniejszenie liczby klauzul niedozwolonych wpisywanych do rejestru przez UOKiK w dziale turystyka, biura nadal muszą pilnować treści swoich umów oraz warunków uczestnictwa.
Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji uznał za niedozwolone zapisy w umowach kolejnych dwóch firm turystycznych:
Usługi Turystyczne Beata Pawlikowska
Postanowienia uznane za niedozwolone:
"BT nie odpowiada za bagaż Uczestnika okradziony, zniszczony lub zaginiony w trakcie trwania imprezy turystycznej"
"Uczestnik zobowiązany jest do pokrycia kosztów ewentualnie wyrządzonych przez siebie szkód w trakcie trwania imprezy turystycznej w miejscu ich powstania."
"W przypadku odstąpienia od umowy z jakichkolwiek przyczyn Zamawiający zobowiązany jest do zwrotu faktycznie poniesionych przez BT kosztów z tytułu realizacji umowy. W przypadku wycieczki jednodniowej należy pokryć koszty manipulacyjne w wysokości 50 złotych"
"BT zastrzega sobie prawo odwołania imprezy turystycznej w każdym czasie, jeżeli jej przeprowadzenie jest utrudnione albo niebezpieczne z przyczyn niezależnych, z powodu siły wyższej, działaniem lub zaniechaniem Zamawiającego. W takim wypadku pracownik BT zobowiązuje się do przedstawienia Zamawiającemu oferty zastępczej lub zwrotu wpłaconych należności bez potrąceń. Zamawiającemu nie przysługuje odszkodowanie"
Holiday Travel Center Sp. z o.o.
Postanowienia uznane za niedozwolone:
"W przypadku zalegania przez Kandydatów z w/w opłatami lub ich zaprzestania oraz w przypadku nie dojścia do porozumienia stron odnośnie nowego harmonogramu wpłat, HTC przysługuje prawo odstąpienia od wszelkich zobowiązań i w tym przypadku Kandydaci zobowiązują się do zapłacenia indywidualnie negocjowanego wynagrodzenia określonego w rubryce "płatności" Umowy Członkowskiej, w pozycji "cena negocjowana". Kandydaci gwarantują zapłacenie w/w wynagrodzenia w terminie 3 dni na wezwanie do dobrowolnej zapłaty, a jego uregulowanie nastąpi bez potrzeby dokumentowania poniesionych kosztów"
"W okresie szczytu sezonu, a szczególnie w okresie wakacji szkolnych rezerwacja może być utrudniona, a w niektórych przypadkach niemożliwa"
"Od momentu uzyskania przez Kandydatów "Temporary Holiday Ownership Certyficate", wszelkie roszczenia kierowane będą do właściciela Klubu zgodnie z jurysdykcją"
"Wpłata całości wynagrodzenia określonego w rubryce "płatności" Umowy Członkowskiej dokonana w dniu jej zawarcia lub w trakcie 10 najbliższych dni, stanowić będzie nieodwołalne żądanie realizacji tej umowy"
"Opłaty mogą być co jakiś czas dopasowywane do inflacji"
Umowy biur na celowniku łowców klauzul [2013-07-19 09:59 95.49.128.*] czy ktoś mógłby podpowiedzieć o co chodzi w pkt.4 czyli kwestionowanie odwołania imprezy z przyczyn niezaleznych ? odpowiedz »
Umowy biur na celowniku łowców klauzul [2013-07-19 10:27 83.21.92.*] Ustawa o usł. turystycznych jasno określa, w jakich okolicznościach i terminach impreza może być odwołana. Ponadto nie można wyłączyć prawa do odszkodowania. odpowiedz »
UOKiK karze biura podróży [2013-07-19 10:15 87.207.110.*] totalna głupota, Organizator ma odpowiadać za bagaż Klienta czy np.huragan z powodu którego linie lotnicze odwołują loty! Trudno żeby pilnować bagaży uczestników jak ludzie czasami sami się nie pilnują! Tam siedzą całkiem odrealnieni ludzie! Jak trzeba się zająć sprawą ważną (wyłudzaniem zabezpieczeń czy zaniżaniem cen) to oczywiście odpisują że to nie leży w ich kompetencjach a głupot się czepiają
Podobne zapisy o sile wyższej mają inne firmy i jakoś nikt ich za to nie karze czy nie egzekwuje zapłaty nałożonej kary (dawna Triada, jeszcze Itaka ma sporą karę do UOKiK-u) może jakby się naprawdę zajęli pracą czy zobaczyli z jakim Klientem mamy czasem do czynienia to by im większość zapisów nie przeszkadzała. odpowiedz »
Umowy biur na celowniku łowców klauzul [2013-07-20 09:12 89.65.219.*] Ten beton jest nie do skruszenia!!! UOKiK po raz kolejny pokazał na co go stać. Pomimo protestów i ogłoszonych planów powstrzymania plagi "pseudo obrońców konsumentów", UOKiK dalej dotkliwie, niewspółmiernie do winy karze drobnych przedsiębiorców turystycznych. Ale przecież sami jesteśmy sobie winni, gdy nasi przedstawiciele zamiast walczyć o nasze prawa branżowe liżą d..y urzędnikom.Ale po co to gadanie. I tak przy następnych wyborach ludziska z turystyki znowu zapomną, aby głosować na swoich. odpowiedz »
UOKiK karze biura podróży [2013-07-22 13:44 176.111.24.*] "Uczestnik zobowiązany jest do pokrycia kosztów ewentualnie wyrządzonych przez siebie szkód w trakcie trwania imprezy turystycznej w miejscu ich powstania" Niech mi, kretyn, który uznał ten zapis jako niedozwoloną klauzulę, odpowie, kto za wyrządzoną szkodę przez uczestnika imprezy ma zapłacić ?. Gdzie są organizacje branżowe i jak coś takiego przepuściły. Ten kto wyrządził szkodę ten ma płacić!!!! i to bez wezwania, bo z wezwaniem to z karą lub z mandatem. Z tego widać, że UOKiK uważa, że uczestnikowi wszystko wolno. Wolno mu nawet przez byle bzdet zażądać zwrotu połowy kosztów. Niech członkowie komisji kwalifikującej klauzulę pójdą się leczyć-to paranoicy. Nie rozumiem dlaczego klienci biur podróży są pod taką ochroną. Jestem klientem autoryzowanego serwis samochodowego i raz należało wymienić przewód gumowy grubościenny 6 cm za ok 9 zł a zapłaciłem 1200zł za wymianę zaworu. Nawet nie oczyszczono śrub mocujących. Takich oszustw jest z pewnością więcej ale tego nikt nie zamierza regulować. H3* odpowiedz »
Umowy biur na celowniku łowców klauzul [2013-07-23 12:56 83.8.135.*] A wlasciwie na jakiej podstawie UOiK karze. Czy jest jakies prawo???Jest prawo drogowe to także powinno być prawo (przepis itp.) ustalanie warunków uczestnictwa ustalone przez sejm a nie urzednikow. odpowiedz »
Umowy biur na celowniku łowców klauzul [2013-07-25 15:22 83.21.124.*] Dla wyjaśnienia. Stowarzyszenia składają przed sądem antymonopolowym pozwy o wpisanie postanowień umownych w rejestrze klauzul niedozwolonych na podstawie art. 385 par. 1 K. C., zgodnie z którym niedozwolonymi są postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, nieuzgodnione z nim indywidualnie, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami rażąco naruszając jego interesy. W praktyce oznacza to wpisywanie do OWU zapisów sprzecznych z ustawą o usł. turystycznych, ustawą prawo przewozowe, Kodeksem Cywilnym. Za wpis klauzuli do rejestru pobierana jest opłata określona w ustawie (stawka za literę lub słowo - nie pamiętam) + opłata za wpis. W przypadku przegranej dochodzi opłata za zastępstwo procesowe - 360zł. O tę opłatę chodzi stowarzyszeniom. - Ma być znacznie obniżona - do bodajże 36zł. W zależności od długości i ilości klauzul opłata może wynieść ok 20-30tys. zł. Jedyną możliwością obrony jest wykazanie, iż przez 6 miesięcy przed datą wniesienia pozwu organizator nie korzystał / używał zaskarżonych zapisów. Kary administracyjne nakładane przez UOKiK są niewpółmiernie wyższe (do 10% rocznych przychodów). W 2008 roku Jedno z biur podróży opóźniło mi lot powrotny, przez co nie dałem rady wykonać zlecenia. Wystąpiłem do organizatora o odszkodowanie w wysokości utraconego dochodu. Ponieważ zmiana dotyczyła istotnych warunków umowy, odszkodowanie się należało. TO powołując się na swoje OWU zawierające klauzule niedozwolone odmówiło wypłaty roszczenia. Sprawę wygrałem w sądzie. Na wniosek rzecznika konsumentów, którego poinformowałem o sprawie, i prosiłem o interwencję, UOKIK wszczął postępowanie. Zaczekał na prawomocny wyrok w mojej sprawie i nałożył na organizatora karę w łącznej wysokości ok. 300 000,00zł.
Jeżeli chodzi o opóźnione loty, zniszczenia w hotelach - Dla klienta stroną umowy jest organizator, jak również dla podwykonawców. Jeżeli lot zostanie opóźniony - organizator wypłaca klientowi odszkodowanie i występuje do linii lotniczych z roszczeniem regresowym. Jeżeli klient narozrabia w hotelu - hotel obciąża organizatora, a ten klienta. Najprościej i najtaniej jest wyjaśnić sprawę na miejscu. Na podstawie aktów prawnych organizator nie może wyłączyć odpowiedzialności za działania podwykonawców cy wobec podwykonawców. Ponadto każdy zapis w OWU sprzeczny z ustawą o usł turystycznych czy K.C. jest z mocy prawy uważany za nieobowiązujący odpowiedz »
Umowy biur na celowniku łowców klauzul [2013-07-26 07:32 89.65.219.*] I co z tego? Że niby UOKiK taki szlachetny jest? A czy przypadkiem nie chodzi tutaj, aby państwowymi łapkami zlikwidować konkurencję dla TUI, NECERMANA, itp.? Bo moim skromnym zdaniem dla konsumentów nie są niebezpieczni ledwo zipiący touroperatorzy. Prawdziwymi wrogami są wielmożne, wszelkiej maści firmy finansowe - np. banki, ubezpieczalnie, lub globalne koncerny, czy oczywiście nasza ukochana PL. Aby znowu przykryć przewały typu: dzięki "wspaniałemu" pomysłowi z OFE zamiast na nasze emerytury do prywatnych firm wyparowało już kilkadziesiąt miliardów pln., A ZUS, a brak kasy na przyszłe emerytury? Dlaczego UOKiK pobłaża wielkim? Przypomnę - niedawno za pozwoleniem PL nastąpiły skokowe podwyżki składek OC samochodów, bo niby tak wymagała zła sytuacja ubezpieczeniowe. Dzisiaj się dowiadujemy, że PZU zabawia się w kasę pożyczkową i zabranymi nam miliardami zarabia na kredytowaniu innych. A banki - pomimo kryzysu, gdy inne firmy padają i ludzie tracą pracę, co roku kończą z miliardowymi zyskami. Czy to nie przewał, że Bank Centralny obniża WIBOR, a pomimo tego firmy chcące wziąć kredyt w banku musza za niego zapłacić więcej niż przed rokiem, bo równolegle banki podniosły swoje marże? Czy to nie przewał, że na oponach, akumulatorach, itp. Producenci nie musza w jasny i czytelny sposób pisać datę produkcji?, Czy to nie przewał, że gdy super technologicznie rozwinięte komputery kosztują po parę stówek, a za np. lampę samochodową - czyli "kawałek szkła i plastiku" trzeba płacić po ok. np. 1.000zł - bo UOKiK nie widzi nic zdrożnego, że inni nie mogą taniej tego produkować. Przykładów są tysiące. Ale co tam UOKiK będzie walczył z oszukańczymi praktykami np. rozpasanej branży samochodowej. Przecież łatwiej i medialnie korzystniej dowalić turystyce, czy małym sklepom internetowym. Trochę statystyki, z której wychodzi, że ten nasz kapitalistyczny Janosik - prezesunia UOKiK dobre ma serce dla bogatych, a dla biednych pałę! Biedni bogacze w Polsce w 2011 r ( dane z Internetu) styczeń 2013 r Sprawiedliwość po Polsku. BIEDNI BOGACZE 2011r: Orlen-obrót 79mld; zysk 1,39mld; kara od UOKiK 2mln; % kary do zysku 0,14%; PZU zysk2,30mld, kara 4ml; to tylko 0,17%; PKO BP - zysk 3,8mld, śmieszna kara 3,8mln -0,1%; PeKaO SA, zysk 2,9mld - kara1,8mln to daje 0,06%, a teraz biura podrózy: ITAKA - zysk za 2011 -7 mln zł - kara 2,7mln = 41% !! szok.; Triada -strata 8 mln, kara 4,2mln - 200% BANKRUT; SELECTURS - kara 70.000 pln -BANKRUT; Małe biuro podróży - 50tys zysku, kara 5.000 zł - to aż 10% Dziękujemy ci UOKiK-u odpowiedz »
Umowy biur na celowniku łowców klauzul [2013-07-26 07:33 89.65.219.*] I co z tego? Że niby UOKiK taki szlachetny jest? A czy przypadkiem nie chodzi tutaj, aby państwowymi łapkami zlikwidować konkurencję dla TUI, NECERMANA, itp.? Bo moim skromnym zdaniem dla konsumentów nie są niebezpieczni ledwo zipiący touroperatorzy. Prawdziwymi wrogami są wielmożne, wszelkiej maści firmy finansowe - np. banki, ubezpieczalnie, lub globalne koncerny, czy oczywiście nasza ukochana PL. Aby znowu przykryć przewały typu: dzięki "wspaniałemu" pomysłowi z OFE zamiast na nasze emerytury do prywatnych firm wyparowało już kilkadziesiąt miliardów pln., A ZUS, a brak kasy na przyszłe emerytury? Dlaczego UOKiK pobłaża wielkim? Przypomnę - niedawno za pozwoleniem PL nastąpiły skokowe podwyżki składek OC samochodów, bo niby tak wymagała zła sytuacja ubezpieczeniowe. Dzisiaj się dowiadujemy, że PZU zabawia się w kasę pożyczkową i zabranymi nam miliardami zarabia na kredytowaniu innych. A banki - pomimo kryzysu, gdy inne firmy padają i ludzie tracą pracę, co roku kończą z miliardowymi zyskami. Czy to nie przewał, że Bank Centralny obniża WIBOR, a pomimo tego firmy chcące wziąć kredyt w banku musza za niego zapłacić więcej niż przed rokiem, bo równolegle banki podniosły swoje marże? Czy to nie przewał, że na oponach, akumulatorach, itp. Producenci nie musza w jasny i czytelny sposób pisać datę produkcji?, Czy to nie przewał, że gdy super technologicznie rozwinięte komputery kosztują po parę stówek, a za np. lampę samochodową - czyli "kawałek szkła i plastiku" trzeba płacić po ok. np. 1.000zł - bo UOKiK nie widzi nic zdrożnego, że inni nie mogą taniej tego produkować. Przykładów są tysiące. Ale co tam UOKiK będzie walczył z oszukańczymi praktykami np. rozpasanej branży samochodowej. Przecież łatwiej i medialnie korzystniej dowalić turystyce, czy małym sklepom internetowym. Trochę statystyki, z której wychodzi, że ten nasz kapitalistyczny Janosik - prezesunia UOKiK dobre ma serce dla bogatych, a dla biednych pałę! Biedni bogacze w Polsce w 2011 r ( dane z Internetu) styczeń 2013 r Sprawiedliwość po Polsku. BIEDNI BOGACZE 2011r: Orlen-obrót 79mld; zysk 1,39mld; kara od UOKiK 2mln; % kary do zysku 0,14%; PZU zysk2,30mld, kara 4ml; to tylko 0,17%; PKO BP - zysk 3,8mld, śmieszna kara 3,8mln -0,1%; PeKaO SA, zysk 2,9mld - kara1,8mln to daje 0,06%, a teraz biura podrózy: ITAKA - zysk za 2011 -7 mln zł - kara 2,7mln = 41% !! szok.; Triada -strata 8 mln, kara 4,2mln - 200% BANKRUT; SELECTURS - kara 70.000 pln -BANKRUT; Małe biuro podróży - 50tys zysku, kara 5.000 zł - to aż 10% Dziękujemy ci UOKiK-u odpowiedz »
Umowy biur na celowniku łowców klauzul [2013-07-23 19:01 178.183.227.*] Szkoda czasu na pisanie nawet drobnych uwag bo pracownicy UOKiK z tego sobie kpią bo tu najwalniejsze to są osiągnięte zyski finansowe z kar. Sam jestem ich ofiarą, żadne odwołania nie pomogły. kpiny i tylko kpiny odpowiedz »
UOKiK karze biura podróży [2013-07-24 10:14 79.187.132.*] Ja bym się wstydziła być urzędnikiem , wypisując mandat za takie klauzule. Jeśli rozbiję porcelanową umywalkę w luksusowym hotelu i zrobię to przypadkowo to hotel jest ubezpieczony na taką ewentualność, jak nie to co pani Krysia z biura podróży ma za to zapłacić???? Czyli klienci mogą demolować, a za to ma odpowiadać biuro podróży???? Halooo!!!! Tak? odpowiedz »
|