Gdzie najlepiej kupić walutę na zagraniczny wyjazd?
Data wysłania: 2013-07-17 23:55 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Eksperci radzą, by przed wyjazdem za granicę zaopatrzyć się w obcą walutę w rodzimym kantorze. Będzie to dla nas korzystniejsze niż wymiana pieniędzy na miejscu lub wypłata środków w zagranicznym bankomacie. Za zakupy lub inne wakacyjne wydatki lepiej zapłacić gotówką niż kartą płatniczą - oceniają eksperci.
Analitycy katowickiej firmy konsultingowej Grupa Gumułka przygotowali raport, porównujący ceny zagranicznych walut oraz bankowe opłaty i prowizje. Co ważne analizie poddano kraje będące najczęstszym celem wakacyjnych podróży Polaków - Bułgarię, Turcję i Chorwację. Analiza wykazała, że w skrajnych przypadkach różnica w cenach miejscowej waluty może wynieść nawet 15 proc., co dla kilkuosobowej rodziny przekłada się na kilkaset złotych oszczędności.
Eksperci oszacowali, że np. jadąc do Włoch najbardziej opłaca się kupić euro w polskim kantorze internetowym. Turyści wybierający się do Turcji powinni pomyśleć o zabraniu dolarów. Z kolei bułgarskie levy warto kupić tam na miejscu.
Jeśli planujemy wakacje w krajach strefy euro, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup waluty w polskich kantorach. Droższym rozwiązaniem będzie dokonywanie płatności za granicą kartą debetową. Należy pamiętać, że każdy bank ma inny kurs sprzedaży. Mniej korzystne jest też wybieranie środków z bankomatów dostępnych za granicą.
Analizie poddano też koszt zakupu 100 jednostek walut krajów będących w czołówce wakacyjnych destynacji Polaków - Bułgarii, Chorwacji oraz Turcji. Ponownie najlepszym rozwiązaniem okazało się zwykle kupienie euro w polskim kantorze (w przypadku Turcji bardziej opłacalne były dolary) i ich ponowna wymiana w kraju docelowym.
Jadąc na wakacje do Turcji najgorszym rozwiązaniem jest zakup tamtejszej liry w kantorze w Polsce. Jest to jeden z nielicznych wyjątków kiedy bardziej korzystna jest wypłata lokalnej waluty z bankomatu lub kas banków w kraju docelowym. W większości przypadków taka wymiana jest raczej niekorzystna dla turysty. W przypadku Chorwacji różnica pomiędzy najtańszą opcją, czyli wymianą kupionego w Polsce euro na kuny w tamtejszym kantorze, a wypłacaniem kun z chorwackiego banku, wynosi ok. 15 proc.
Jak słusznie zauważają eksperci kursy sprzedaży walut innych niż euro i dolar są bardziej korzystne w bankach niż w polskich kantorach. Dlatego z dwojga złego lepsze jest dokonywanie płatności za granicą kartą niż zakup waluty kraju docelowego w polskim kantorze.
Do analizy wykorzystano bankowe kursy wymiany walut i kursy kantorowe z 9 lipca tego roku. Natomiast średnią dla trzech banków wyliczono w oparciu o kursy sprzedaży walut stosowane przez duże i popularne polskie banki detaliczne - oparto się tu na tabelach opłat i prowizji dla wzorcowego i porównywalnego konta w każdym z tych banków. Ponieważ żaden z analizowanych banków nie podaje w swoich tabelach kursu wymiany chorwackiej kuny, dlatego analizę przeprowadzono przy założeniu dwukrotnego przewalutowania transakcji - z kuny na euro i z euro na złote.
Lepiej kupić obcą walutę w kantorze [2013-07-17 23:55 195.206.112.*] Ja zdecydowanie preferuję kantory internetowe. Przekonałam się do nich w momencie, gdy w porównywarce StrefaWalut zobaczyłam, o ile mają niższe kursy niż kantory stacjonarne czy banki odpowiedz »
Lepiej kupić obcą walutę w kantorze [2013-12-15 14:37 87.96.117.*] Oczywiście, że korzystniej w kantorze i to najlepiej internetowym, gdyż tam można kupić walutę zdecydowanie taniej niż w stacjonarnej placówce. Dosyć często bywam za granicą w ramach wyjazdów służbowych. Transakcje zawieram błyskawicznie, po najlepszym, dostępnym kursie, choć mogę również zaproponować własny:) Nie płacę też spreadu, co daje naprawdę dużą oszczędność. Pieniądze na koncie mam na ogół jeszcze tego samego dnia. E-kantory to wielka dogodność. odpowiedz »
Lepiej kupić obcą walutę w kantorze [2014-08-08 14:13 212.96.244.*] Przez internet, choćby Kantor77, tam mają bardzo niskie kursy. Zawsze w stosunku do kantorów na mieście zaoszczędzicie kilkanaście groszy na jednym euro. Przy dużych kwotach różnica robi się już faktycznie spora. odpowiedz »
Lepiej kupić obcą walutę w kantorze [2016-06-27 12:07 94.232.220.*] Warto przeczytać http://blog. intransfer24. com/aktualnosci/jak - placic - za - granica - gotowka - czy - karta odpowiedz »
|