Restauracja na szczycie Pałacu Kultury?
Data wysłania: 2008-01-09 14:59 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Czy za kilka lat uda się wjechać przeszkloną, panoramiczną windą na szczyt Pałacu Kultury i Nauki i zjeść obiad, podziwiając panoramę stolicy z 15 piętra. — Przeszklenie dzisiaj otwartych tarasów jest z pewnością możliwe. Także dyskretna winda, ale szklane tuby łączące tarasy, na zewnątrz korpusu budynku, są wykluczone. Gdy widok nam się znudzi, przejść przezroczystym tunelem do kolejnej wieży, gdzie znajdziemy odmienną w stylu restaurację, no i widok na inną część miasta - tak już może być za kilka lat, jeśli zgodzi się na to konserwator zabytków. Pałac Kultury jest bowiem objęty opieką konserwatorską i każda zmiana musi być z nim konsultowana- wyjaśnił Michał Borowski, Naczelny Architekt Warszawy.
Obecny zarys na pomysł uatrakcyjnienia Pałacu Kultury, może budzić sprzeciw konserwatora. - Wersja z windami i kładkami jest najbardziej śmiała, ale uważam, że sam pomysł zagospodarowania tarasów na wieżach na restauracje jest wart realizacji. I nie byłyby to obiekty sezonowe, ale całoroczne lokale - oświadczył Lech Isakiewicz, prezes zarządu PKiN. - Chodzi o to, żeby pałac był coraz bardziej atrakcyjny i przyciągał jak największą liczbę mieszkańców i turystów - dodał.
Całkowicie przeszklone ściany dawałyby niesamowity widok nie tylko na miasto, ale także na niebo! Podczas deszczu ludzie mogliby się czuć tak, jakby znajdowali się na zewnątrz... Gdyby doszło do realizacji pomysłu, to potrzebny będzie niewątpliwie prywatny inwestor. - Atrakcyjność oferty z pewnością zapewniłaby powodzenie przedsięwzięciu - oznajmił Lech Isakiewicz. Anna Bartoszewicz - Wnuk z Jones Lang LaSalle uważa, restauracje widokowe na wyższych piętrach, za niezły pomysł. - Podobne projekty zostały zrealizowane m.in. w Wiedniu, gdzie z restauracji znajdującej się w Donauturm nad Dunajem można podziwiać panoramę miasta. Planując umiejscowienie restauracji w wieżyczkach Pałacu Kultury i Nauki, należy jednak zwrócić uwagę na ich dostępność, która może być tu problemem - tłumaczyła Anna Bartoszewicz - Wnuk. Wśród architektów na ten temat zdania są podzielone. - Z pałacem jest o tyle trudna sprawa, że albo trzeba by było go zburzyć, albo zostawić takim, jaki jest. Obawiam się, że już nawet elementy przeszklone mogłyby stanowić narośl, która nie będzie do pałacu pasowała. Nie można bezkarnie go zmieniać, bo dla turystów to symbol Warszawy - zakomunikował architekt Andrzej Kiciński.
restauracja [2008-01-09 14:59 83.13.244.*] myślę... że to jeden z najlepszych pomysłów jakie kiedykolwiek słyszałam-naprawdę, to byłoby niesamowite... :) Pozdrawiam odpowiedz »
|