Wielkie sprzątanie w Dolinie Kościeliskiej
Data wysłania: 2007-12-10 09:01 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Prawie 200 osób sprzątało we wtorek jedno z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych miejsc w Tatrach - Dolinę Kościeliską. Ochotnicy zbierali śmieci i naprawiali szlak.
Tatrzańskie środowisko w tym rejonie jest szczególnie zagrożone. Na otaczające dolinę szczyty i przełęcze prowadzą liczne szlaki, więc w tym miejscu pojawiają się nie tylko prawdziwi górscy turyści ale także wielu spacerowiczów. Nadmierny ruch powoduje szkody w przyrodzie tego zakątka gór.
Udział w sprzątaniu Doliny Kościeliskiej wzięło blisko 200 osób: leśników TPN-u, młodzieży szkolnej oraz pracowników firmy Timberland. Koordynatorem akcji była Justyna Dziegieć. Jej uczestnicy podzielili się na cztery zespoły, które pracowały na różnych odcinkach tatrzańskiego szlaku: przy wejściu do Doliny Miętusiej, w okolicach polany Upłaz, przy Starej Polanie i wokół Smreczyńskiego Stawu. Uczestnicy akcji regenerowali między innymi pobocza szlaków, wbijając w nie drewniane paliki, aby ograniczyć dostęp turystów do miejsc poza szlakiem. Dzięki temu na zadeptywanych do tej pory terenach ma odrodzić się roślinność. Celem akcji była ochrona niepowtarzalnego piękna tej unikatowej doliny - tłumaczyła Justyna Dziegieć. Za rok ochotnicy zamierzają ponownie wybrać się w góry, aby poddać regeneracji kolejny tatrzański szlak. Dolina Kościeliska mierzy 9 km długości i ma 34 km2 powierzchni. Jest jedną z najdawniej odkrywanych tatrzańskich dolin, na ścianie Bramy Kraszewskiego zachowała się data - 1531 r. Atrakcją doliny jest też największa liczba jaskiń w całych Tatrach. Wśród nich pięć udostępniono do zwiedzania: Mroźną, Mylną, Obłazową, Raptawicką i Smoczą Jamę. Turystów przyciągają też skały wapienne, które tworzą tzw. bramy: Bramę Kantaka, Bramę Kraszewskiego oraz bramę między Pisaną i Raptawicką Turnią. W dolnej części doliny - rejonie tzw. Starych Kościelisk - znajduje się kapliczka, pamiątka po górnikach, którzy od XVI do XIX wieku eksploatowali tu miedź i srebro, a następnie rudy żelaza. W rejonie tym rosną egzotyczne dla Tatr daglezje oraz zasadzone przed wieloma laty lipy i jesiony. W reglu dolnym można też spotkać naturalny dla doliny drzewostan: buki i jawory. Skały wapienne są siedliskiem wielu gatunków roślin: można to zobaczyć szarotkę, tłustosz alpejski (roślina owadożerna) czy mak alpejski. Środkowa i górna część doliny to ścisły rezerwat. Chronione są tu naturalne świerczyny i starodrzewy górnego regla ze skupiskami limb. Można spotkać tu świstaki, jelenie, kozice, rysie a nawet niedźwiedzie. A nad szczytami można dojrzeć orła przedniego, orlika krzykliwego czy sokoła wędrownego. W górnym piętrze Dolina Kościeliska rozgałęzia się na doliny: Tomanową, Miętusią, Smreczyńską, Pyszniańską, Smytnią oraz Wąwóz Kraków.
|