Hotelarze zażegnali kryzys?
Data wysłania: 2012-06-08 14:14 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Polski rynek hotelarski na dobre wychodzi z kryzysu. Świadczą o tym najnowsze dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Okazuje się bowiem, że miniony 2011 był rekordowy dla polskiego hotelarstwa, zarówno pod względem liczby turystów korzystających z hoteli jak i powiększającej się bazy noclegowej.
Ogólnoświatowa recesja mocno odbiła się na branży hotelarskiej. Mniej więcej do połowy 2008 odnotowywano stały wzrost, zarówno w zakresie liczby noclegów jak i stale powiększającej się bazy. W pewnym momencie mocno załamał się światowy ruch biznesowy. Ogromne obiekty hotelowe dysponujące nowoczesnymi salami konferencyjnymi zaczęły świecić pustkami. W efekcie hotelarze byli zmuszeni obniżyć ceny, co wielu doprowadziło na skraj bankructwa. Wyjście z kryzysu wcale nie oznaczało powrotu do starych cen. W czasie osłabienia koniunktury poczyniono wiele nowych inwestycji, znacząco powiększyła się baza noclegowa wraz z zapleczem konferencyjnym. Konkurencja była ogromna, nie tak łatwo można było podnieść ceny do poziomu sprzed recesji. Paradoksalnie rynki hotelarskie mimo rosnącej liczby gości wcale nie odnotowywały oszałamiających zysków. Wydaje się jednak, że owocny 2011 zakończył okres wychodzenia z kryzysu branży hotelarskiej.
Załamanie koniunkturalne widoczne we wszystkich krajach Unii Europejskiej, tak naprawdę najmniej dotknęło polski rynek hotelarski. Krajowa gospodarka cały czas, szybciej lub wolniej, ale jednak rozwijała się. Większość klientów hotelowych stanowili rodacy, a w szczególności w obiektach o charakterze wakacyjno-urlopowym. Zgodnie z oczekiwaniami poprawę przyniósł 2011. Stabilnie rozwijająca się gospodarka oraz polska Prezydencja w Unii Europejskiej to czynniki, które z powodzeniem przyciągnęły nowych uczestników z kraju i z zagranicy.
W 2011 z hoteli skorzystało o milion więcej osób, w porównaniu z kryzysowym 2009. Łącznie udzielono 23,1 mln noclegów, czyli o niespełna 4 mln więcej, niż rok wcześniej. Drugą pod względem liczby noclegów kategorią obiektów turystycznych były ośrodki wczasowe - 8 mln noclegów, o ponad 400 tys. mniej, niż rok wcześniej. Wzrost zainteresowania obiektami hotelowymi związany jest z tym, że stały się one bardziej dostępne, głównie za sprawą spadku cen. O pozytywnych zjawiskach na rynku świadczy też fakt, że całoroczne obłożenie w 2011 pokoi w obiektach hotelowych wzrosło o 2% w porównaniu do 2010 roku i wyniosło 41,1 proc. Największy poziom obłożenia pokoi zanotowano we wrześniu - 49,4 proc. (wzrost o 2,1 proc.), w czerwcu - 47,8 proc. (wzrost o 3,1 proc.) i w sierpniu - 47,8 proc. (wzrost o 1,9 proc.).
Biorąc pod uwagę liczbę udzielonych noclegów na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa - 4,13 mln, za nią Kołobrzeg - 3,45 mln, a dopiero na trzeciej pozycji uplasował się Kraków z wynikiem 3,41 mln. Według statystyk to tutaj udzielany jest co piąty nocleg w Polsce.
Branża hotelarska liczy zyski [2012-06-08 14:14 80.48.185.*] Wzrosło radykalnie obłożenie ale przez grupony. Tyle , że pieniędzy z tego nie ma hotelarz 3* odpowiedz »
Branża hotelarska liczy zyski [2012-06-09 08:53 79.190.7.*] Wg statystyki " Pan z psem na spacerze mają po 3 nogi" Do takich optymistycznych wyliczeń chyba wzięto pod uwage noclegownie dla bezdomnych jak było -30 stopni mrozu i domy starców odpowiedz »
|