Noc w hoteliku czy soteliku?
Data wysłania: 2012-05-17 15:40 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Lubelska Inspekcja Handlowa, urzędnicy z Departamentu Turystyki, a ostatnio również policja, ze wzmożoną intensywnością sprawdzają miejsca hotelowe na Lubelszczyźnie. Przedstawiciele regionu chcą bowiem wyeliminować nazwy wprowadzające turystów w błąd. Chodzi o określenia typu motelik, hotelik, wotel oraz sotel.
Zgodnie z prawem, hotel musi być hotelem, a wotel w ogóle nie może działać. Aby obiekt mógł używać nazwy hotel, pensjonat czy motel powinien spełniać wymagane normy prawne. Ponadto przedsiębiorca chcący otworzyć obiekt tego typu musi otrzymać od marszałka pozwolenie na prowadzenie działalności hotelarskiej. Również marszałek nadaje odpowiednią kategorię gwiazdkową danej placówce. Wydanie koncesji oczywiście kosztuje - mniej więcej od 600 do 1500 zł, dlatego część przedsiębiorców chcąc ominąć prawo stosuje nazwy zamienne np. sotelik.
Lubelska Inspekcja Handlowa w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy skontrolowała 17 obiektów. Jak się okazało w ponad połowie placówek stosowane nazwy były niezgodne z ustawą, a jest to wykroczenie, za które można dostać nawet kilkusetzłotowy mandat (nawet do 5 tys. złotych).
Przed Euro kontrole na Lubelszczyźnie i w całej Polsce nasiliły się, co oczywiście poskutkowało i z części obiektów zniknęły nieodpowiednie nazwy, jednak wciąż zdarzają się skargi turystów do Departamentu Turystyki, którzy spędzili noc w hoteliku lub moteliku w złych warunkach - w zimie nie działało ogrzewanie, nie było ciepłej wody a po stole krążył dorodny karaluch. Na Lubelszczyźnie aktualnie działa ponad 330 obiektów noclegowych, z czego skategoryzowanych zostało tylko 16 (czyli dostały pozwolenie od marszałka i działają zgodnie z prawem).
Problem ten dotyczy również innych regionów Polski. Można to zweryfikować chociażby w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce słowo "hotelik", żeby znaleźć listę takich obiektów. Hoteliki znajdują się nad morzem, w górach i nad jeziorami. Jest ich w Polsce po prostu dużo...
Hotelik i motelik to niedopuszczalne [2012-05-17 15:40 89.167.0.*] Byćmoże w Lubelskim zmian nie zależy zaczynać od unijnych dofinansowań... Swoją drogą nie dziwi mnie że w regionie w którym cała turystyka usłana jest znajomościami (a niewykształconymi odpowiednio ludźmi) dzieją się tego typu rzeczy. Niestety czasem trzeba sprawdzić na własnych.. "plecach", bo o tym nawet nie ma jak usłyszeć... odpowiedz »
Hotelik i motelik to niedopuszczalne [2012-05-17 17:03 80.52.226.*] kłody pod nogi rzucaja wszedzie, na Mazurach zakazano zamiany ogrzewania ośrodka gazem zamiast starego koksu, aby opóżnić modernizację i nie dopuścić do otwarcia, tylko dlatego, aby wójtowi nie robić konkurencji, bo jego syn dzierżawił ośrodek pttk, po drugiej stronie miasta, w tej samej gminie.
No cóż , nic dziwnego, że Mazury - cud Natury!
sprawa zaś dotacji unijnych - a to już potrzebn walizka aby coś dostać i nie narazić sie wójtowi, który dla synalka gminne pieniądze inwestuje, a inni nie dostają nic. Wojt ten w szczerym polu stawia przystanek autobusowy,bo tu wybudował dom konkubinie za gminne srodki a przy osrodku wypoczynkowym słynnym na cały swiat - " brak mozliwości i środków" .
Ot PO obiecywało, że nam bedzie żyło się lepiej.
Któż to jest ten "my" - chyba teraz wiadomo, po kilku latach rządów PO. odpowiedz »
Hotelik i motelik to niedopuszczalne [2012-05-17 18:48 195.116.43.*] Kontrole dotyczą używania nazwy "hotel, motel, pensjonat", a ważniejszą sprawą jest myślę , aby kontrolować wszystkie obiekty noclegowe pod względem przede wszystkim czystości i wyposażenia. Bo co mi z tego, że będę mieszkał w kategoryzowanym hotelu jak będzie brudno, zimno i smród. Podejrzewam, że obiekty które mają aspiracje do hotelu, czy motelu mają lepsze warunki i bardziej się starają niż stare ośrodki wczasowe czy kwatery prywatne. Widziałem kiedyś pokój na kwaterze prywatnej niby z łazienką do dyspozycji. okazało się, że pokój ma 4 m kwadratowe, a łazienka po przeciwnej stronie korytarza w kotłowni: ubikacja i natrysk. Aby wejść do kotłowni-łazienki , trzeba było zejść 3 stopnie niżej. odpowiedz »
Hotelik i motelik to niedopuszczalne [2012-05-21 10:05 79.185.13.*] podobnie z podszywaniem pod agroturystykę odpowiedz »
Hotelik i motelik to niedopuszczalne [2012-05-23 14:25 83.14.172.*] Wydaje mi się, że ustawa nie zakazuje używania nazw typu hotelik, wotel, sotel itp. Wg mnie nie są to nazwy zastrzeżone ani chronione prawem, więc kto komu może zabronić ich używania? Typowe obiekty hotelarskie, które dzięki pozwoleniu marszałka województwa i płatnej obowiązkowej kategoryzacji mogą używać nazw zastrzeżonych typu hotel, motel, pensjonat, schronisko itp. Zgodnie z ustwą o usługach turystycznych drugą grupą obiektów hotelarskich są tzw "inne obiekty hotelarskie, w których świadczone są usługi hotelarski". Wymagania, jakie muszą spełniać te inne obiekty podane są w osobnym rozporządzeniu. Wydaję mi się, że jeżeli obiekty noclegowe spełniaja te warunki i jednocześnie nie używają nazw zastrzeżonych (motel, hotel, pensjonat, itd.) nie mogą być karane za używanie nazw zbliżonych. Myślę, że świadomośc turystów jest tutaj bardzo kiepska - idą spać do hoteliku, płacą za noclegi jak w hoteliku a warunków oczekują o wiele wyższych. Natomiast w kwestii kontrolowania jakichkolwiek obiektów hotelarskich - jestem za. W województwie dolnośląskim (i pewnie w innych też) robi to zwyczajowo zwany SANEPID (powiatowy). W razie uchybień higieniczno-sanitarnych nakłada sankcje bądź zalecenia. I tak to u nas działa. Wydaje mi się, że te skargi na obiekty typu hotelik i motelik to raczej sprawka konkurencji typowo hotelarskiej. Proszę o państwa uwagi do mojego komentarza. Z góry serdecznie dziękuję. odpowiedz »
Hotelik i motelik to niedopuszczalne [2012-05-24 13:57 83.238.170.*] Jest kilka wyroków sądowych, które wskazują na poprawność nazwy 'hotelik' 'motelik' jako małego hotelu czy motelu, natomiast za wykroczenie uznają dziwolągi typu: 'usługi HOTELarskie', 'Wotel', [symbol łóżka]OTEL' itp. Inna rzecz, że chronione nazwy są wymysłem istniejącym zdaje się tylko w Polsce i absolutnie nieskutecznym: żeby istnieć w internecie obiekt musi używać tam nazwy 'hotel' bo nie będzie znaleziony. Kategoryzacja jakościowa bazy noclegowej nie jest zadaniem państwa i powinna być fakultatywna. Obowiązkową kontrolą techniczną, bezpieczeństwa, sanitarną i ewidencją obiektów powinny zająć się gminy. Proste, ale od kilkunastu lat niezrozumiałe w 'właściwym' ministerstwie (a było ich wiele). odpowiedz »
Hotelik i motelik to niedopuszczalne [2012-05-23 14:25 83.14.172.*] odpowiedz »
|