ETIOPIA. Meskal - święto ognia.
Data wysłania: 2012-05-16 14:47 Autor: Czytelnik IP 178.43.125.*
Podczas wyjazdu jesienią do Etiopii można uczestniczyć w starożytnym święcie etiopskiego chrześcijaństwa - Meskal.
Upamiętnia ono odnalezienie Prawdziwego Krzyża przez cesarzową Helenę. Jest to święto ognia, więc będą się palić ogromne ogniska, przy których wierni śpiewają i grają na bębnach. W Etiopii przetrwało chrześcijaństwo w najbardziej zbliżonej formie do pierwotnego.
Będą się palić ogromne ogniska, a odwiedzający wraz z wiernymi będą mogli uczestniczyć w procesji złożonej z kapłanów odzianych w kolorowe szaty, niosących błyszczące baldachimy i ceremonialne parasole, a wszystko to będzie się działo w atmosferze śpiewów i żarliwych modlitw.
Święto przypada na 27 września, ale najbardziej spektakularna jest wigilia Meskal. Wówczas to na placach związuje się długie gałęzie i układa w piramidę, a na jej szczycie umieszcza się żółte kwiaty układane w kształt krzyża.
Kapłani błogosławią ognisko, a następnie rozpoczynają obrzędowe pląsy, trzymając w lewej ręce metalową grzechotkę, którą potrząsają w takt śpiewanych pieśni i bębnów. W prawej dłoni duchowni mają laskę modlitewną, którą wybijają rytm. Następnie na stos rzucane są pochodnie i zaczyna on płonąć. Po zakończeniu wspólnych obchodów, wieczorem w domach zapala się pochodnie, śpiewa i bawi się.
Meskal - słowo meskal oznacza "krzyż". Święto upamiętnia odnalezienie Prawdziwego Krzyża w 326 r. przez cesarzową Helenę, matkę cesarza Konstantyna. Meskal obchodzone jest w Etiopii od ponad 1600 lat. Zwyczaje towarzyszące temu świętu tłumaczy legenda, która mówi, że świątobliwa cesarzowa Helena szukając Prawdziwego Krzyża Chrystusa, pewnego dnia zbudowała stos z pni, na którym ułożyła kadzidło i podpaliła go modląc się do Boga. Wielka chmura dymu uniosła się ku niebu, a potem opadła koło Golgoty wskazując miejsce krzyża, który był tu zakopany.
Dla uczczenia odkrycia, Helena poleciła zapalić pochodnie. Meskal podkreśla także fizyczną obecność fragmentu Prawdziwego Krzyża znajdującego się w kościele Egziabher Ab w niedostępnym klasztorze Giszen Mariam, położonym 480 km na północ od Addis Ababy w prowincji Uello. W tym klasztorze znajduje się wielka XV-wieczna księga opisująca historię nabycia fragmentu Krzyża. Dziś Prawdziwy Krzyż jest pilnie strzeżony i nikt nie może go oglądać.
Zapraszamy do Etiopii: http://www. strefawypraw. com. pl/szczegoly-programu/23, 4441, etiopia-kultura-polnocy-i-plemiona-polud nia-17-dni-od-22-09-2012. html
|