Przewodnik dla miłośników kolei już dostępny
Data wysłania: 2007-10-23 12:26 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Coraz bardziej popularna staje się turystyka kolejowa, czyli zwiedzanie miejsc i obiektów związanych z historią kolejnictwa. Przodują w niej Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Nieliczni jednak wiedzą, że ciekawym miejscem dla fanów kolei jest także Polska.
Interesujących obiektów jest w Polsce wiele. Fani kolei powinni odwiedzić m. in. Kostrzyn i Kępno, w których zachowały się zabytkowe dwupoziomowe dworce oraz Szczecin - gdzie znajduje się jedyny w Polsce zwodzony most kolejowy, który pociągi muszą pokonać samym tylko rozpędem. Interesujący jest także Gostyń, gdzie można wybrać się w podróż ręczną drezyną jak na Dzikim Zachodzie, oraz Gryfice, w których pojechać nad morze można dymiącą wąskotorową ciuchcią.
Dotychczas miłośnicy kolei musieli szukać informacji w różnych wydawnictwach. Teraz mają przewodnik, w którym znajdą to, czego szukają. Na 272 stronach przedstawiono 80 obiektów: dworców, linii kolejowych, mostów, muzeów oraz skansenów. Ponadto zwięźle omówiono w nim historię kolei na świecie i - dużo obszerniej - w Polsce (dodano także słowniczek terminów kolejowych). Treść poukładana jest regionami geograficznymi. Jest także dodatkowy spis treści według typów obiektów, przydatny szczególnie osobom, które szukają informacji np. tylko o dworcach albo wiaduktach. Układ stron jest przejrzysty, ważniejsze kwestie zaznaczone są na czerwono lub zamieszczone w tabelkach. Mozna znaleźć tu szczegółowe, bieżące informacje takie jak: godziny odjazdów pociągów, ceny biletów, telefony czy adresy (np. gigantyczny wiadukt w Bolesławcu iluminowany jest dopiero od roku, o czym autorzy już piszą). Tekst uzupełniony jest przez mapki, szkice obiektów i urządzeń technicznych oraz kolorowe zdjęcia. Niezłym pomysłem jest także dodatnie kilkudziesięciu adresów witryn internetowych o kolejnictwie. Przewodnik będzie niewątpliwą gratką dla każdego miłośnika kolei.
Turystyka kolejowa [2007-10-23 12:26 83.5.150.*] Podajcie chociaż tytuł i wydawnictwo tego Przewodnika, bo tak to rozmawiamy o rzeczy wirtualnej. odpowiedz »
|