Krakowskie obiekty skategoryzowane za pomocą kluczy?
Data wysłania: 2011-12-05 11:38 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: W stolicy Małopolski, Krakowie narodził się pomysł, aby wprowadzić indywidualne oznaczenia dla obiektów, które nie posiadają kategorii. Hotele i motele wyróżniają gwiazdki, domy wycieczkowe i schroniska młodzieżowe - cyfry, pozostałe obiekty pozostają bez konkretnej oferty co może utrudniać wybór wypoczynku zagranicznym turystom.
Kraków słynie z wyboru willi, hotelików, apartamentów, czy pokoi gościnnych, których standardu rezerwujący goście mogą się jedynie domyślać na podstawie mniej lub bardziej rzetelnego opisu.
W Krakowie znajdziemy wiele takich apartamentów, których usługi są na wysokim poziomie, jednak przez niewielki szczegół często tracą prawo choćby do jednej gwiazdki - komentuje Jacek Legendziewicz, prezes biura turystycznego Jordan, który proponuje poddanie tego typu obiektów społecznej kategoryzacji. Wniosek z projektem trafił już do urzędu marszałkowskiego.
Pomysł jest o tyle dobry, iż to do właścicieli obiektów należy wybór, czy chcą zostać poddani takiej kategoryzacji. Komisja ma za zadanie sprawdzić ofertę i ocenić na ile jest zgodna ze stanem faktycznym. Wówczas przyznaje punkty i określa ile znaczków-kluczy dostanie obiekt. Opłata za wizytę komisji leżałaby po stronie przedsiębiorcy. W tym przypadku pomysłodawca przewiduje wydatek w wysokości ok. 200 zł.
Wygląda na to, że na wprowadzeniu społecznej kategoryzacji skorzystaliby nie tylko przedsiębiorcy, ale i turyści. Dla tych pierwszych byłby to ciekawy pomysł na reklamę oraz np. promocję swojego obiektu na stronach miasta. Goście z kolei skorzystaliby na poprawie informacji o świadczonych usługach i nie rezerwowaniu "kota w worku".
Piotr Odorczuk, kierownik biura prasowego urzędu marszałkowskiego, jako przykłady podaje certyfikację obiektów gastronomicznych w ramach projektu Regionalna Karczma Małopolski, czy kategoryzację gospodarstw agroturystycznych wprowadzoną przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej, w której świadectwem jakości są słoneczka. - Skategoryzowane obiekty są chętniej odwiedzane przez gości - przekonuje.
Są jednak i bardziej powściągliwie opinie na temat nowego systemu. - Pierwszym pytaniem turysty będzie: Co te klucze znaczą? Poza tym żaden międzynarodowy portal rezerwacyjny nie będzie honorował takiej kategoryzacji - uważa przedstawiciel Nordic House, oferującego pokoje gościnne.
Nowy system może stanowić ciekawą formę promocji, a także przekonać turystów, że właściciel, który owe klucze posiada faktycznie oferuje jakikolwiek rozsądny standard. Wprowadzając taką innowację można się spodziewać wielu problemów, ale przecież zarówno dla miasta, jak i dla przedsiębiorców będzie lepiej, jeśli z Krakowa klienci będą wyjeżdżać zadowoleni, a nie w poczuciu, że zostali oszukani przez kwaterodawcę.
Dodatkowa kategoryzacja w Krakowie? [2011-12-05 11:38 83.238.170.*] Obiekt noclegowy, aby istnieć w internecie, zwłaszcza dla gości z zagranicy musi używać nazwy 'hotel'/'motel' lub 'hostel', z tym, że ta pierwsza jest prawnie zastrzeżona dla obiektów oficjalnie skategoryzowanych. Portale typu TripAdvisor publikują te dane, które podaje obiekt, zatem te 'wille' z kluczami będą podawać je pewnie jako gwiazdki. A wszystko przez kuriozalny system kategoryzacji obejmujący mniej niż 1/3 pokoi. Ale urzędnicy MSiT wiedzą lepiej... odpowiedz »
Dodatkowa kategoryzacja w Krakowie? [2011-12-10 17:11 213.241.91.*] odpowiedz »
|