Ma³opolska w kulinarno-turystycznej ods³onie
Data wys³ania: 2011-04-06 17:45 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualno¶æ: Ma³opolska Trasa Smakoszy prowadzi przez 21 obiektów. Tym razem województwo zaprezentuje siê w kulinarno-turystycznej ods³onie.
Smaki m.in. Krakowa, Wieliczki, skalnego Podhala, Babiej Góry czy Lanckorony pomo¿e odkryæ strona internetowa: www.szlaksmakoszy.vel.pl. Tam umieszczono mapkê siedmiu tras, opisy karczm, a tak¿e przepisy regionalnych potraw. Dodatkowo, spragnieni wiedzy tury¶ci bêd± mogli dowiedzieæ siê czy w restauracji potrawy podawane s± na regionalnej zastawie, kelnerzy prezentuj± siê w strojach regionalnych i czy przygrywa im regionalna muzyka.
Strona internetowa stanowi swoiste uzupe³nienie ksi±¿ki El¿biety Tomczyk-Miczki "Ma³opolska Trasa Smakoszy. Przewodnik po karczmach regionalnych Ma³opolski", która zosta³a wydana w wersji polsko-angielskiej przez Ma³opolsk± Organizacjê Turystyczn± przy wsparciu finansowym województwa ma³opolskiego i Polskiej Organizacji Turystycznej.
Ma³opolska Trasa Smakoszy [2011-04-06 17:45 62.121.132.*] SAPHIRO.PL W kulinarnej ods³onie bardziej - Przez ma³opolskê - Kwintesencjê polsko¶ci mo¿e stanowiæ nasza rodzima Ma³opolska. Region ten wyró¿niaj± zabytki, kultura, tradycje, przyroda wraz z jej widokami i naturalnym bogactwem, go¶cinno¶æ mieszkañców regionu i s³awa wielu regionalnych potraw. Tury¶ci polscy i zagraniczni na pewno odnajd± na terenie Ma³opolski co¶ ciekawego, zaskakuj±cego, atrakcyjnego, wzbogacaj±cego intelektualnie, wzrokowo czy te¿ smakowo. Uka¿my zatem trasy tematyczne Ma³opolski. To tutaj znajduje siê a¿ 8 obiektów wpisanych na listê ¦wiatowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, którego trasa wiedzie przez Kraków, O¶wiêcim, Kalwariê Zebrzydowsk±, Dêbno Podhalañskie, Sêkow±, Binarow±, Lipnicê Murowan±, Wieliczkê powracaj±c do Krakowa, stanowi±cego historyczne i turystyczne centrum Ma³opolski, z jego licznymi zabytkami. ¦redniowieczne miasto z wielkim placem w jego centrum, Rynkiem G³ównym, zachowa³o siê w stanie nienaruszonym, wraz z tras± królewsk± od Barbakanu, przez Bramê Floriañsk±, ulice Grodzk± i Kanonicz± a¿ na zamek królewski na Wawelu. W O¶wiêcimiu znajduje siê dawny hitlerowski obóz zag³ady Auschwitz-Birkenau z czasów II wojny ¶wiatowej. Id±c ¶ladami ma³opolskich ¯ydów nie sposób pomin±æ O¶wiêcimia. Pamiêæ kultury ¿ydowskiej jest starannie kultywowana w Ma³opolsce - nie brak tu miejsc pamiêci, spotkañ i warsztatów oraz festiwali, maj±cych na celu pielêgnowanie pami±tek po tej niezwyk³ej kulturze. Kolejne znane atrakcyjne miasto tego regionu to Kalwaria Zebrzydowska, to po Czêstochowie najwa¿niejsze w Polsce sanktuarium. Sanktuarium w Kalwarii tworz± Bazylika Matki Bo¿ej Anielskiej z cudownym obrazem Matki Bo¿ej Kalwaryjskiej, klasztor oo. Bernardynów i niepowtarzalny architektonicznie zespó³ ko¶ció³ków, kaplic, kapliczek, figur i mostów nazwanych "Dró¿kami Kalwaryjskimi". W okresie Wielkiego Tygodnia odbywa siê Misterium Mêki Pañskiej przyci±gaj±ce rzesze turystów. Kolejn± niezwyk³± atrakcj± jest kopalnia soli w Wieliczce. To jedna z najstarszych kopalni dzia³aj±cych na ¶wiecie, gdzie warzenie soli rozpoczêto ju¿ ponad 3000 lat, a historia kopalni siêga XIII wieku. Unikatem w skali ¶wiatowej s± ma³opolskie zabytki architektury drewnianej, jedne z najwiêkszych atrakcji turystycznych regionu: Ko¶ció³ ¶w. Micha³a Anio³a w Dêbnie Podhalañskim, Ko¶ció³ ¶w. Filipa i Jakuba Aposto³ów w Sêkowej, Ko¶ció³ ¶w. Micha³a Anio³a w Binarowej i Ko¶ció³ ¶w. Leonarda w Lipnicy Murowanej. odpowiedz »
|