TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Forum grupa: Turystyka krajowa

Podsumowanie przygotowań do Euro 2012 w 2010 roku

Data wysłania: 2011-01-11 10:36 Autor: Czytelnik IP automat

Aktualność:
Na koniec 2010 roku 80% kluczowych inwestycji infrastrukturalnych związanych z przygotowaniami Polski do Euro 2012 znajdowało się już w fazie realizacji.

Proces przygotowań Polski do Turnieju w mijającym roku przeszedł z mało widocznej dla opinii publicznej fazy planowania, realizowanej w latach 2007-2008 oraz fazy uruchamiania w 2009 roku, w etap faktycznej realizacji wcześniej zaplanowanych i przygotowanych inwestycji. Wraz z rozwojem inwestycji rośnie optymizm społeczny związany z Euro 2012.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie spółki Ministra Sportu i Turystyki PL.2012 przez TNS OBOP wynika, że 60% Polaków uważa, iż Polska zdąży z przygotowaniami do Euro 2012. Przeciwnego zdania jest 27% badanych. Od 2008 roku sukcesywnie powiększa się odsetek optymistów w tym zakresie przy jednoczesnym zmniejszaniu się ilości osób twierdzących, że Polska nie zdąży z przygotowaniami do Euro 2012. Optymistycznie nastawionych do przygotowań do Euro 2012 jest obecnie 60% Polaków, natomiast negatywnie 27%.

Od trzech lat intensywnie pracujemy w zakresie przygotowań - mówi Marcin Herra, Prezes Zarządu spółki PL.2012. - Dotyczy to zarówno infrastruktury jak i organizacji. Przygotowania do Euro 2012 to obecnie praca ponad 170 instytucji. Wydaje się, że wzrost optymizmu społecznego wobec realizowanych w Polsce przygotowań do Euro 2012 jest ściśle powiązany z wejściem w fazę widocznej dla każdego z nas, faktycznej realizacji 80% kluczowych inwestycji związanych z Turniejem. W roku 2008, kiedy zintensyfikowaliśmy przygotowania, przeważały pytania czy zdążymy. Obecnie dzięki współpracy z naszymi partnerami 60 spośród 81 kluczowych i ważnych z punktu widzenia Euro 2012 inwestycji infrastrukturalnych, takich jak stadiony, lotniska, dworce kolejowe, czy wybrane połączenia drogowe i kolejowe w Miastach - Gospodarzach oraz pomiędzy nimi jest na etapie budowy. Zakończona jest budowa stadionu w Poznaniu, w zaawansowanym stadium są również budowy stadionów w Gdańsku, Warszawie czy Wrocławiu. Warto także wymienić rozpoczęcie budowy kolejnego odcinka autostrady A2 Stryków - Konotopa, niezwykle ważnego dla realizacji Turnieju oraz późniejszego komfortu życia Polaków i atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej Polski. Po oddaniu do użytku tego odcinka oraz odcinka Świecko - Nowy Tomyśl, autostrada A2 połączy centralną Polskę z granicą zachodnia kraju, a więc z Europą Zachodnią. Zakończona została również budowa odcinka drogi ekspresowej S8 w Warszawie, który połączy stolicę z autostradą A2. Jest to pierwsza droga ekspresowa na terenie miasta w Polsce. W fazie zaawansowanej realizacji znajduje się także modernizacja polskich lotnisk w Miastach-Gospodarzach. Oprócz tego modernizacja linii kolejowej E65 Warszawa - Gdańsk, która po zakończeniu pozwoli na skrócenie czasu przejazdu na tej trasie z obecnych 6 do 3,5 godziny. Rozpoczęła się także modernizacja i przebudowa dworców kolejowych, np. Dworzec Centralny
i Wschodni w Warszawie czy Dworzec we Wrocławiu. W 2011 wszystkie stadiony zostaną oddane do użytku i testów. Najważniejsze w tym roku będzie jednak przejście z fazy przygotowawczej do wdrożeniowej szeregu opracowanych przez spółkę PL.2012 wraz z partnerami procesu przygotowań projektów organizacyjnych i połączenie ich z realizowanymi inwestycjami infrastrukturalnymi. Harmonizacja infrastruktury z dobrą organizacją będzie miała kluczowy wpływ na powodzenie Turnieju oraz na wizerunek kraju.

Inwestycje stadionowe
Jednym z najważniejszych wydarzeń w roku 2010 w zakresie inwestycji infrastrukturalnych było oddanie do użytku pierwszej areny na Euro 2012, czyli stadionu w Poznaniu. Główne prace, pozwalające na uruchomienie obiektu, zakończyły się już w lipcu. Pozwolenie na użytkowanie stadionu zostało wydane 17 września, natomiast 20 września odbyło się uroczyste otwarcie obiektu połączone z koncertem Stinga, w którym wzięło udział ponad 40 tysięcy osób. Zaawansowane prace trwały także na stadionie w Gdańsku. W połowie listopada na stadionie PGE Arena Gdańsk zakończył się proces opuszczenia wsporników pod zmontowaną konstrukcją stalową dachu stadionu PGE Arena Gdańsk. Stadion w Gdańsku będzie następną areną piłkarską na Euro 2012. Zostanie oddany do użytku w czerwcu 2011 roku. Budowa stadionu przebiegała w 2010 bez większych problemów i pozwoliła osiągnąć znaczne zaawansowanie realizacji inwestycji - mówi Ryszard Trykosko, Prezes BIEG 2012. - Wiele zawdzięczamy skoordynowanej współpracy podmiotów zaangażowanych w realizację tej inwestycji, zarówno na szczeblu regionalnym, jak i ogólnokrajowym. Na rok przed Euro 2012, czyli w czerwcu 2011, na stadionie w Gdańsku rozegrany zostanie pierwszy mecz. W roku 2010 udało nam się również zakończyć jedną z najważniejszych kwestii związanych ze stadionem, czyli zapewnienie profesjonalnego zarządzania obiektem. W ubiegłym roku wybraliśmy operatora stadionu i podpisaliśmy z nim umowę. Jest to firma Lechia Operator Sp. z o.o. Umowa została podpisana na 10 lat. Operator zapewni nam wykorzystanie obiektu przez 365 dni w roku. Stadion w Gdańsku, tak jak wszystkie inne obiekty budowane obecnie na Euro 2012, to wielofunkcyjna arena, która będzie wykorzystywana nie tylko do celów sportowych i dzięki temu będzie mogła przynosić zyski przez cały rok. Dzięki podpisanej umowie mamy pewność, że miasto nie będzie ponosiło kosztów utrzymania obiektu i że będzie on nie tylko samowystarczalny pod względem finansowym, ale również będzie w stanie generować zyski. W grudniu zostały ogłoszone wyniki konkursu na koncepcję imprezy otwarcia Stadionu Narodowego w Warszawie. Zwyciężyła firma ARS Communication Sp. z o.o. z Warszawy. Ubiegły rok dla Stadionu Narodowego w Warszawie był przełomowy - mówi Rafał Kapler, prezes Narodowego Centrum Sportu. - Zaawansowanie robót osiągnęło taki poziom, że dzisiaj nie skupiamy się już na tym czy zdążymy, ale na tym aby zapewnić profesjonalne funkcjonowanie Stadionu Narodowego w Warszawie i maksymalnie wykorzystać jego funkcje sportowe, kulturalne, biurowo - konferencyjne i rozrywkowe. Budowa Stadionu Narodowego w Warszawie zakończy się w czerwcu 2011 roku. Prace budowlane trwały w minionym roku także na stadionie we Wrocławiu. Zakończono na nim montaż prefabrykowanych rygli trybun, montaż płyt podaudytoryjnych oraz rozpoczęto montaż konstrukcji stalowej dachu. Stadion zostanie oddany do użytku w październiku. Operatorem w jego przypadku została firma SMG.

Przygotowania lotnisk
W 2010 roku w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie planowane i realizowane były projekty inwestycyjne związane z rozbudową infrastruktury portów lotniczych. Celem tych działań jest zwiększenie liczby operacji na godzinę, w niektórych portach nawet dwukrotne - do poziomu gwarantującego z jednej strony możliwość przyjęcia gości Turnieju w 2012 roku, z drugiej umożliwiającego wzmocnienie pozycji rynkowej portów lotniczych w Miastach - Gospodarzach. W zeszłym roku przeprowadzaliśmy szereg prac przy budowie nowego terminalu pasażerskiego - mówi Tomasz Lenart, Kierownik Obsługi Pasażerskiej/Szef Projektu Euro 2012, Lotnisko im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu. - Inwestycja zostanie zakończona w II kwartale bieżącego roku. Obecnie budynek jest już zamknięty i ogrzewany. Przez najbliższe miesiące będą prowadzone intensywne prace wykończeniowe. Do najważniejszych działań w roku 2010 poza rozbudową i modernizacją lotnisk, zaliczyć należy koordynację wprowadzenia zarządzenia slotami, czyli przedziałami czasowymi, przeznaczonymi dla samolotów na start i lądowanie. Ponadto, w procesie przygotowań polskich portów lotniczych do turnieju Euro 2012 zintensyfikowano współpracę z ukraińskimi portami lotniczymi. Wspólne spotkania przedstawicieli portów lotniczych zapoczątkowane zostały podczas posiedzenia National Airport Forum. W I półroczu 2011 jedną z kluczowych kwestii w obszarze lotnisk będzie dalsze rozwijanie współpracy polsko-ukraińskiej. W trakcie Euro 2012 w Polsce wystąpi najprawdopodobniej największy ruch w przestrzeni powietrznej w historii kraju. Na przykład na mecz otwarcia w Warszawie, który odbędzie się 8 czerwca 2012, według wstępnych szacunków, nawet 30 tys. osób przybędzie drogą lotniczą. Port lotniczy w Warszawie już dzisiaj jest jednak w stanie obsłużyć taką liczbę pasażerów i jest przygotowany do Euro 2012. W 2010 roku zrealizowana została najważniejsza część modernizacji nawierzchni lotniskowych, czyli całościowy remont skrzyżowania dróg startowych. W marcu bieżącego roku planowane jest zakończenie prac przy Terminalu A (dokończenie budowy pirsu centralnego i połączenie z pirsem południowym). Na lotnisku w Gdańsku w 2010 trwały zaawansowane prace przy budowie Terminala II i zakończono budowę 1 poziomu tego obiektu. Zmodernizowano także drogę kołowania i płytę postojową. Całość prac w tym porcie lotniczym zostanie zakończona w marcu 2012. Na lotnisku w Poznaniu w 2010 realizowano prace modernizacyjne przewężenia płyty postojowej. Budowa nowego terminala rozpocznie się w bieżącym roku, tuż po uzyskaniu decyzji środowiskowej, co jest przewidywane na styczeń 2011 roku. Z kolei na lotnisku we Wrocławiu w ubiegłym roku trwały prace przy budowie nowego terminala, których zakończenie jest przewidziane na II kwartał bieżącego roku. Całość prac na tym lotnisku zostanie zakończona w III kwartale 2011.

Rozbudowa oraz modernizacja infrastruktury drogowej i kolejowej
Jedną z najważniejszych inwestycji z zakresu połączeń kolejowych realizowanych w 2010 roku była kontynuacja modernizacji linii E65 na odcinku Warszawa-Gdańsk. Po zakończeniu zakresu robót zgłoszonego do Masterplanu, w maju 2012 czas przejazdu na tej trasie z obecnych 6 godzin skróci się do ok. 3,5 godziny. Rozpoczęto także prace na dworcach - we Wrocławiu oraz na Dworcu Centralnym i Wschodnim w Warszawie. Jednym z kluczowych działań, które będziemy realizować w kontekście Euro 2012 w bieżącym roku będzie naprawa linii Poznań - Gdańsk oraz Wrocław - Warszawa, głównie poprzez prace interwencyjne. Głównym celem jest skrócenie czasu przejazdu pomiędzy tymi miastami - mówi Paweł Dziwisz, Członek Zarządu, Dyrektor ds. Inwestycji PKP PLK. W 2010 roku w ramach przygotowań do Euro 2012 realizowano także kluczowe z punktu widzenia przeprowadzenia turnieju inwestycje drogowe. Wśród najważniejszych należy wymienić budowę kolejnych odcinków autostrady A2 - Nowy Tomyśl - Świecko oraz Stryków - Konotopa. Dzięki temu centralna Polska zostanie połączona z Europą Zachodnią autostradą. Zgodnie z harmonogramem GDDKiA odcinki te zostaną oddane do ruchu przed mistrzostwami (odcinek Nowy Tomyśl - Świecko już w roku 2011).

Przygotowania organizacji transportu
Niezwykle istotna w kontekście transportu na Euro 2012 jest jego organizacja. W 2010 roku w skali całego kraju rozpoczęto opracowywanie tzw. Mobility Concept, czyli koncepcji obsługi transportowej Turnieju. Organizacja transportu w trakcie Euro 2012 będzie w dużym stopniu uzależniona od wyników losowania grup turniejowych w Kijowie w grudniu bieżącego roku. Od reprezentacji piłkarskich, które wejdą w skład poszczególnych grup, w dużym stopniu zależało będzie jakie grupy kibiców, w jakim czasie i w jakich kierunkach będą się przemieszczały wewnątrz kraju. Spółka PL.2012 wspólnie z partnerami już w 2010 roku pracowała nad różnymi scenariuszami komunikacyjnymi - mówi Maja Połubińska, Koordynator Krajowy ds. Transportu, PL.2012. - Dla transportu drogowego na przykład opracowujemy kilka scenariuszy - łatwy, średni i trudny. Dodatkowo w ramach scenariuszy tworzone są różne warianty, zakładające na przykład nawet takie nieprzewidziane sytuacje, jak nie ukończenie jakiegoś odcinka drogi. W 2010 roku trwały również prace nad Polish Pass, czyli pierwszym tego typu produktem w Polsce, przeznaczonym dla kibiców nie posiadających biletów na mecze - szacuje się, że będzie to grupa 2 razy liczniejsza od tej, która będzie miała bilety. Polish Pass będzie zunifikowanym biletem, dystrybuowanym drogą internetową i będzie zapewniał kibicom potwierdzenie rezerwacji hotelowej, przejazd komunikacją miejską oraz międzymiastową i ubezpieczenie zdrowotne.

Przygotowania w obszarze bezpieczeństwa
Bezpieczeństwo to jeden z najważniejszych elementów Mistrzostw i priorytet organizacyjny dla spółki PL.2012 oraz jej partnerów.
W 2010 roku, w maju 2010 powołany został przez Premiera Komitet ds. Bezpieczeństwa UEFA EURO 2012. Na jego czele stoi podsekretarz stanu w MSWiA generał Adam Rapacki. Funkcję pełnomocnika przewodniczącego Komitetu pełni Tadeusz Zygmunt, Koordynator Krajowy ds. Bezpieczeństwa w spółce PL.2012. Jednym z najważniejszych zadań, które zostały zrealizowane w ramach prac Komitetu, było opracowanie Zintegrowanej Koncepcji Bezpieczeństwa, określającej wszystkie obszary, zakres odpowiedzialności oraz działania poszczególnych podmiotów w celu zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa podczas Turnieju. 6 września 2010 Komitet ds. Bezpieczeństwa UEFA EURO 2012 przyjął uchwałą Zintegrowaną Koncepcję Bezpieczeństwa. Tego samego dnia, Komitet przyjął również uchwałę w sprawie wdrożenia narzędzia zarządzania projektowego PPM (Project Portfolio Management). Komitet ds. Bezpieczeństwa UEFA EURO 2012 skupia ponad 30 instytucji, które będą zaangażowane w zabezpieczenie turnieju - mówi gen. Adam Rapacki, Podsekretarz Stanu w MSWiA. - Wszystkie zadania zostały szczegółowo przeanalizowane i rozpisane. Jednym z najważniejszych osiągnięć w 2010 roku było opracowanie Zintegrowanej Koncepcji Bezpieczeństwa, określającej wszystkie obszary, odpowiedzialność oraz zadania poszczególnych zaangażowanych w proces instytucji. Realizujemy obecnie ponad 100 projektów. Prace są oparte o nowoczesny system zarządzania projektowego PPM, czyli Project Portfolio Management. W przyszłym roku przeprowadzonych zostanie szereg zmian legislacyjnych, gwarantujących bezpieczeństwo na Euro 2012, w oparciu o zasadę "have fun, feel safe". Zakłada ona dobrą zabawę kibiców w trakcie Turnieju, przy zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i minimalnej, wyłącznie niezbędnej ingerencji sił bezpieczeństwa. W 2011 roku jednym z priorytetów będzie również kontynuacja i rozwijanie polsko-ukraińskiej współpracy w obszarze bezpieczeństwa. Jednym z najważniejszych jej elementów będzie przygotowanie Polsko-Ukraińskiej Strategii Bezpieczeństwa - mówi Tadeusz Zygmunt, Koordynator Krajowy ds. Bezpieczeństwa, PL.2012. - W 2011 roku zorganizowane zostaną dwie Konferencje Uzgodnieniowe, czyli spotkania krajów, których reprezentacje piłkarskie mają szanse na zakwalifikowanie się do turnieju oraz państw sąsiadujących i tranzytowych. Pierwsza z nich zostanie zorganizowana w Polsce, a druga na Ukrainie.

Opieka medyczna
Od maja 2009 roku działa Komitet Medyczny UEFA EURO 2012 w Polsce. W jego skład wchodzą przewodniczący Miejskich Komitetów Medycznych, przedstawiciele kluczowych urzędów centralnych oraz zespoły robocze. W czerwcu 2010 Komitet został powiększony o dodatkowy zespół roboczy - ds. wsparcia programu kontroli antydopingowej UEFA. Poza nim w skład Komitetu wchodzi jeszcze zespół ds. zabezpieczenia medycznego stadionów, ds. zabezpieczenia medycznego i ratowniczego lotnisk oraz bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego Turnieju. Działalność Komitetu Medycznego UEFA EURO 2012 w Polsce pozwoliła na wypracowanie w 2010 roku spójnego systemu przygotowań opieki medycznej i ratownictwa w Miastach - Gospodarzach. Efekty pracy Komitetu to m.in. standaryzacja zabezpieczenia medycznego Miejsc Oficjalnych - stadionów i stref kibica, ścisła współpraca z 26 szpitalami referencyjnymi i kilkudziesięcioma placówkami podstawowej opieki zdrowotnej, koncepcja opieki medycznej i ratownictwa podczas Turnieju oraz wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego do zabezpieczenia sanitarno-epidemiologicznego turnieju UEFA EURO 2012 w Polsce. Obecnie do głównych zadań Komitetu należy zakończenie prac nad koncepcją podstawowej opieki zdrowotnej w Miastach - Gospodarzach oraz przygotowanie lotnisk Oprócz tego, w ramach obszaru opieki medycznej, w kwietniu 2010 roku odbyły się wspólne warsztaty polsko-ukraińskie, organizowane przez WHO przy współpracy PL.2012 we Lwowie. We wrześniu w Warszawie zorganizowana została międzynarodowa konferencja, poświęcona opiece medycznej oraz ratownictwu w trakcie dużych imprez sportowych, a w październiku w Gdańsku warsztaty szpitali referencyjnych dotyczące szpitalnych planów zarządzania kryzysowego, które organizowali wspólnie WHO, Ministerstwo Zdrowia i PL.2012. Do jednych z najważniejszych działań w ramach tego obszaru w mijającym roku należy także zaliczyć wdrożenie planów zabezpieczenia medycznego na stadionie w Poznaniu podczas uroczystości otwarcia oraz wydanie przez Głównego Inspektora Sanitarnego wytycznych do zabezpieczenia sanitarno-epidemiologicznego w Polsce w trakcie Euro 2012. W 2011 roku kontynuowane będą intensywne prace Komitetu Medycznego, gotowe do wdrożenia będą plany zabezpieczenia medycznego pozostałych oddawanych do użytku na Euro 2012 stadionów, trwają wspólne prace z Ministerstwami Zdrowia oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji nad uregulowaniem prawnym zabezpieczenia medycznego imprez masowych - mówi dr Elżbieta Lipska, Koordynator Krajowy ds. Opieki Medycznej, PL.2012. - Ponadto zostaną opracowane w Miastach - Gospodarzach i wybranych zapasowych portów lotniczych do wdrożenia Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych WHO. Komitet Medyczny prowadzi również bieżącą współpracę z partnerami międzynarodowymi w przygotowaniu systemu opieki medycznej i ratownictwa do Euro 2012 - Światową Organizacją Zdrowia i Europejskim Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Oprócz tego, w ramach obszaru opieki medycznej, w kwietniu 2010 roku odbyły się wspólne warsztaty polsko-ukraińskie, organizowane przez WHO przy współpracy PL.2012 we Lwowie. We wrześniu w Warszawie zorganizowana została międzynarodowa konferencja, poświęcona opiece medycznej oraz ratownictwu w trakcie dużych imprez sportowych, a w październiku w Gdańsku warsztaty szpitali referencyjnych dotyczące szpitalnych planów zarządzania kryzysowego, które organizowali wspólnie WHO, Ministerstwo Zdrowia i PL.2012. Do jednych z najważniejszych działań w ramach tego obszaru w mijającym roku należy także zaliczyć wdrożenie planów zabezpieczenia medycznego na stadionie w Poznaniu podczas uroczystości otwarcia oraz wydanie przez Głównego Inspektora Sanitarnego wytycznych do zabezpieczenia sanitarno-epidemiologicznego w Polsce w trakcie Euro 2012.

W 2011 roku kontynuowane będą intensywne prace Komitetu Medycznego, gotowe do wdrożenia będą plany zabezpieczenia medycznego pozostałych oddawanych do użytku na Euro 2012 stadionów, trwają wspólne prace z Ministerstwami Zdrowia oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji nad uregulowaniem prawnym zabezpieczenia medycznego imprez masowych - mówi dr Elżbieta Lipska, Koordynator Krajowy ds. Opieki Medycznej, PL.2012. - Ponadto zostaną opracowane i wdrożone szpitalne plany zarządzania kryzysowego oraz wyznaczone zostaną porty lotnicze, czyli punkty wejścia według międzynarodowych przepisów WHO.

Obsługa kibiców
Jednym z elementów najwyższej jakości UEFA EURO 2012, oprócz innych obszarów organizacyjnych, jest wolontariat przestrzeni publicznej. Projekt ten, koordynowany przez spółkę PL.2012, realizowany będzie w jednakowej formule i standardzie przez Miasta - Gospodarze. Głównym zadaniem przeszkolonych wolontariuszy i wolontariuszek będzie pomoc gościom oraz dostarczanie im najważniejszych informacji o samej imprezie, transporcie oraz możliwościach atrakcyjnego spędzenia czasu w mieście. W 2010 roku spółka PL.2012 oraz Miasta-Gospodarze, na podstawie wcześniej zatwierdzonej koncepcji, przygotowały wspólny projekt organizacji wolontariatu przestrzeni publicznej, w ramach której określono między innymi zasady rekrutacji wolontariuszy oraz tryb przygotowania i narzędzia ich pracy - mówi Paweł Aleksandrowicz, Koordynator Projektu ds. Wolontariatu, PL.2012. - W 2011 roku uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa poświęcona wolontariatowi przestrzeni publicznej w Polsce w trakcie Euro 2012 oraz przeprowadzona zostanie rekrutacja blisko 3000 tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek.
W ubiegłym roku trwały również zaawansowane prace nad projektem Akademia Euro, który zakłada przeszkolenie ok. 2,5 tysiąca osób tzw. pierwszego kontaktu z kibicami, np. pracowników punktów obsługi na dworcach kolejowych i lotniskach, ratowników medycznych, czy pracowników komunikacji miejskiej. Szkolenia zostaną przeprowadzone w regionie pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i dolnośląskim. W ich zakres będzie wchodził kurs języka angielskiego, wiadomości o Euro 2012 oraz atrakcji turystycznych kraju i konkretnego regionu. W 2011 roku realizowany będzie także projekt Akademia Gościnności, który będzie miał na celu podniesienie umiejętności i jakości obsługi świadczonej przez personel w hotelach.

    • Przygotowania do Euro 2012 

      [2011-01-11 10:36 213.64.141.*]

        odpowiedz »

    • Podsumowanie przygotowań do Euro 2012 w 2010 roku 

      [2011-01-21 07:38 79.185.49.*]

      Ciekawe co na ten temat myślą forumowicze. O budowę stadionów jestem w zupełności spokojny,jednak co z bazą hotelową? Chyba pod tym względem musimy jeszcze sporo popracować...

      HotelOrlik Zaprasza do Krynicy Zdrój.   odpowiedz »

 
     

Forum gorące tematy

Forum gorące tematy
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję