Losy Muzeum Ziem Zachodnich we Wrocławiu zagrożone?
Data wysłania: 2010-10-29 18:36 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: 21 mln euro będzie kosztować budowa Muzeum Ziem Zachodnich (MZZ) we Wrocławiu, w którym prezentowana będzie powojenna historia polskich ziem zachodnich. Muzeum ma powstać nawet w przypadku, jeśli projekt nie utrzyma się na rządowej liście projektów kluczowych.
Dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość, Marek Mutor poinformował, że w placówka ma opowiadać powojenną historię terenów zachodniej Polski. "To jest miejsce, które było świadkiem przesiedleń, pojednania międzynarodowego, walki z komunizmem, ale także rozwoju kultury i sukcesu cywilizacyjnego. Warto to upamiętnić, bo to ważny element i polskiego, i europejskiego dziedzictwa" - podkreślił Mutor.
Zgodnie z założeniami, prawie 18 mln euro przeznaczonych na budowę placówki ma pochodzić ze środków europejskich. Instytucją, która będzie realizować ten projekt jest wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Muzeum powstanie przy ul. Księcia Witolda w starej garnizonowej piekarni z początku XX w. "Będzie to zrekonstruowany obiekt zabytkowy. Jego wnętrze i teren dookoła będzie zagospodarowany na cele multimedialnej wystawy" - mówi Mutor.
Według prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza, trwają poszukiwania nazwy dla placówki - "Muzeum Ziem Zachodnich" to nazwa robocza. Szukamy innej, tak aby uniknąć retoryki ziem odzyskanych - wyjaśnił prezydent.
Środki na wybudowanie MZZ zawiera projekt budżetu państwa na 2008 r. Zastrzeżenia do tej propozycji zgłosił jeszcze w ubiegłym roku minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jego zdaniem "jest ponad 50 inicjatyw muzealnych w tej chwili i nie ulega wątpliwości, że jest ich trochę za dużo". Według Zdrojewskiego, MZZ budzi wątpliwości, ale jest do uratowania po wprowadzeniu odpowiednich poprawek.
Z kolei zdaniem prezydenta Dutkiewicza projekt jest wykonany zgodnie z wymaganiami. Wypowiedzi Zdrojewskiego - jak zapewnił Mutor - nie wpłyną na tempo prac przygotowawczych. "Mamy podpisaną z rządem umowę wstępną na środki europejskie, która nas obliguje do tego, żeby prace prowadzić. I dopóki ta umowa jest w mocy, prowadzimy prace w sposób niezakłócony. Do końca marca będziemy mieli przekazany obiekt pod inwestycje i jesteśmy już w zasadzie gotowi do ogłoszenia konkursu architektonicznego" - wyjaśnił dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość.
Zgodnie z zapowiedziami, nawet jeżeli projekt MZZ ostatecznie nie utrzyma się na rządowej liście projektów kluczowych, to i tak będzie zrealizowany. "Inwestycja powinna powstać ze środków europejskich i ciągle liczymy, że jeśli nie przez listę indykatywną, to poprzez konkurs środki europejskie zostaną temu projektowi przyznane" - podkreślił Mutor.
Według wstępnych obliczeń, utrzymanie muzeum będzie kosztować 5- 10 mln zł rocznie. Dutkiewicz zapowiedział, że miasto jest gotowe zapłacić za utrzymanie placówki, ale musi ona być wybudowana ze środków europejskich. Jeśli budowa będzie przebiegała zgodnie z planem, muzeum zostanie otwarte w 2012 roku.
Muzeum Ziem Zachodnich znalazło się - obok Muzeum Historii Polski - za rządów poprzedniej koalicji na liście najważniejszych projektów wspieranych finansowo przez państwo. Tygodnik "Wprost" informuje, że obecny minister kultury Bogdan Zdrojewski obie te placówki umieścił wśród projektów, które mają zostać poddane weryfikacji. Sam minister zaprzeczył, jakoby zamierzał torpedować budowę tych muzeów, ale jednocześnie wyraził przekonanie, że "inicjatyw muzealnych jest trochę za dużo".
Muzeum Ziem Zachodnich - co dalej? [2010-10-29 18:36 94.251.226.*] Warszawskie myślenie, przemalujemy na siłę. Kradzione nie tuczy, a właściciel tuż za miedzą. Prawda jest tylko jedna. odpowiedz »
|