Atrakcje gminy Trzebinia
Data wysłania: 2010-08-24 14:07 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Poniżej lista atrakcji, które turysta może zobaczyć w gminie Trzebinia.
1. Sanktuarium Maryjne w Płokach. Sława tutejszego sanktuarium wiąże się z kultem Matki Boskiej zwanej Płocką przedstawionej na cudownym obrazie pochodzącym z połowy XV wieku. Obraz Matki Bożej, oparty na bizantyjskim typie ikonograficznym Hodigitrii, namalowany jest w technice temperowej. Kościół dostępny do zwiedzania po uprzednim zaanonsowaniu.
2. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Historia tego sanktuarium wiąże sięga 1900 roku, kiedy to do Krakowa przybyli pierwsi salwatorianie. Najsławniejszymi nabożeństwami, z których słynie trzebińskie sanktuarium są Noce Fatimskie. Odprawiane w soboty po 13 dniu miesiąca od maja do października i trwają całą noc. Na modlitwy fatimskie przybywają setki pielgrzymów z całej Małopolski, Górnego Śląska oraz innych części Polski.
3. Kościół i klasztor Sióstr Felicjanek w Trzebini - Krystynowie. Kościół oraz klasztor Sióstr Felicjanek w Trzebini Krystynowie powstał w latach 1892 - 1895 według projektu Jacka Matusińskiego. Obiekt ten został ufundowany przez hr. Katarzynę z Branickich oraz hr. Andrzeja i Krystynę Potockich. Kościół dostępny do zwiedzania po wcześniejszym zaanonsowaniu.
4. Kirkut. Cmentarz położony przy ulicy Słowackiego jest największym tego typu obiektem na terenie Trzebini. Cmentarz żydowski w Trzebini oficjalnie założono w 1815 roku, aczkolwiek już dużo wcześniej grzebano tutaj zmarłych. Najstarszy grób, mocno naznaczony upływem czasu, na którym zachowało się już tylko samo imię - Szymon, datuje się na 1780 rok. Obiekt dostępny do zwiedzania po wcześniejszym zaanonsowaniu.
5. Dwór Zieleniewskich. Obecny dwór pochodzi z końca XVIII lecz powstał na fundamentach obiektu z XVI w. Jest piętrową budowlą klasycystyczną, posiada charakterystyczny ganek z czterema kolumnami, łamany polski dach. Obiekt dostępny do zwiedzania po wcześniejszym zaanonsowaniu.
6. Pałac w Młoszowej. Powstał w połowie XIX stulecia na terenie dawnego dworu Młoszowskich, który istniał już w XV wieku. Juliusz Florkiewicz syn poprzedniego właściciela Kajetana przekształcił w latach 1847 - 1870 niewielki dworek w neogotycki pałac otoczony romantycznym parkiem angielskim z dwoma stawami i licznymi pawilonami ogrodowymi i budowlami pseudohistorycznymi. Obiekt dostępny do zwiedzania po wcześniejszym zaanonsowaniu.
Atrakcje gminy Libiąż
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu
Kościół wzniesiony w 1912 roku wg projektu mistrza Teodora Talowskiego zwanego "Gaudim Północy", w stylu imitującym dawny gotyk, w miejscu starego drewnianego kościoła, ufundowanego w roku 1730 przez hrabiego Jana Wielopolskiego. Kościół z 74 metrową wieżą jest trójnawową świątynią z ołtarzem głównym i płaskorzeźbą wykonaną wg. obrazu Leonarda da Vinci pt. "Przemienienie Pańskie na górze Tabor", nawiązuje w stylistyce do krakowskiego kościoła NMP, potocznie zwanego "mariackim". Witraże, które można zobaczyć wewnątrz pochodzą ze słynnej szkoły witraży w Monachium.
Gmina Trzebinia zaprasza [2010-08-24 14:07 83.13.74.*] Kawał atrakcji.. kościół, kościół, kościół...cmentarz odpowiedz »
Gmina Trzebinia zaprasza [2010-08-24 16:30 77.253.239.*] no cóż tak się składa, że generalnie miejsca kultu na całym świecie sa najatrakcyjniejszymi miejscami. odpowiedz »
Gmina Trzebinia zaprasza [2010-08-25 09:51 217.153.33.*] Wszędzie trzeba się zaanonsować? Duchy fundatorów nadal mają się dobrze. Czy za zwiedzanie tych włości z łaski obecnych użytkowników trzeba zapłacić wejściówki? Czy dzieci, studenci i seniorzy mają zniżki? odpowiedz »
|