Otwarto Muzeum Browaru w Żywcu
Data wysłania: 2010-04-21 11:46 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Żywiecki browar świętuje 150-lecie istnienia, z tej okazji 9 września, w sobotę, odbyła się w Żywcu gala urodzinowa, w której wzięło udział kilka tysięcy pracowników oraz zaproszonych gości. Jednak główną atrakcją jubileuszu było otwarcie Muzeum Browaru.
Muzeum Browaru powstało w starych piwnicach, w których kiedyś istniała leżakownia. Prace przy jego tworzeniu rozpoczęły się w styczniu. W 18 salach obiektu o łącznej powierzchni ponad 1,6 tysiąca metrów kwadratowych zgromadzono setki eksponatów, które obrazują historię browaru w Żywcu na przestrzeni półtora wieku jego istnienia.
W browarnych piwnicach zaprezentowane zostały między innymi surowce potrzebne do produkcji piwa oraz przedmioty oddające klimat dawnych czasów, głównie z przełomu XIX i XX wieku.
Zwiedzający mogą zapoznać się również z historią żywieckiego producenta piwa, przejść po replice XIX-wiecznej uliczki, zajrzeć do galicyjskiej karczmy, lub słynnej przed II wojną światową warszawskiej Restauracji Żywieckiej. - Rozmach, z jakim stworzono Muzeum Browaru Żywiec stawia obiekt w gronie największych i najnowocześniejszych tego typu placówek nie tylko w Polsce, ale także w Europie - powiedziała Justyna Piszczek z Grupy Żywiec.
Według dyrektora do spraw korporacyjnych Grupy Żywiec Krzysztofa Ruta, muzeum już teraz stało się dumą firmy. - Zrealizowaliśmy pomysł, o którym myśleliśmy od dawna. Obchody 150. rocznicy powstania browaru stały się idealną okazją do otwarcia podwojów muzeum. Będzie to z pewnością jedna z największych atrakcji turystycznych w naszym regionie - powiedział.
Browar w Żywcu założony został w połowie XIX wieku przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Budowlę wznoszono w podżywieckiej wiosce na gruncie o nazwie Pawluś. Kamień węgielny pod budowę Browaru został wbudowany 16 czerwca 1852, a budowa została zakończona w 1857 roku. Za datę powstania żywieckiego Browaru przyjmuje się jednak rok 1856, kiedy to dokonano rejestracji a także uwarzono i sprzedano pierwsze hektolitry piwa. W chwili obecnej budynek należy do koncernu piwnego Heineken International Beheer BV.
|