Jakie wrażenie wywierają na turystach atrakcje turystyczne Ś
Data wysłania: 2006-08-18 12:30 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Przyjezdni, którzy docierają na Śląsk niejednokrotnie są zdziwieni pierwszym wrażeniem, jakie na nich wywiera aglomeracja. Zdziwiony turysta zamiast ludzi w maskach gazowych, przedzierających się przez mgłę szkodliwych oparów, widzi parki, lasy, pola, a nawet malowniczo wyglądające hałdy.
Tak, Śląsk jest zielony, a przyjezdnych czeka tu mnóstwo atrakcji. Pokopalniane budynki i dawne wyrobiska już od dawna inspirują artystów. To w opuszczonych zakładach przemysłowych kręcone są filmy i teledyski. W Bytomiu, mieście na co dzień kojarzonym z górnictwem, odbywa się co roku Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego. Tancerze uwielbiają tam przyjeżdżać i ujarzmiać swoim ruchem dziką scenerię Śląska. Zmieniła się również dawna cementownia w Grodźcu, która przyciąga artystów gigantycznymi wnętrzami, do których wszystkimi szparami wdziera się przyroda. To miejsce idealne do uprawiania trialu rowerowego, czyli przełamywania grawitacji i skakania na jednym kółku po starych betonowych płytach.
Na Śląsku nie brakuje miejsc, gdzie można oddawać się każdej dowolnej dziedzinie sportu w postindustrialne wersji.
Bardzo modny jest turbogolf czyli sport dla snobów wyrosłych w cieniu upadających zakładów przemysłowych. Polem do gry nie jest zielony, dokładnie przystrzyżony trawnik, ale zrujnowana hala fabryczna. Zasada jest prosta: im więcej przeszkód, tym lepiej. Ulubionym miejscem turbogolfistów jest zlikwidowana już Huta Kościuszko w Chorzowie.
Wbrew pozorom Śląsk oferuje miejsca do nurkowania! Wyśmienicie nadaje się do tego dawny kamieniołom w Jaworznie-Szczakowej. Niegdyś prywatny właściciel kamieniołomu nie płacił za prąd, elektrownia odcięła go od zasilana, pompy przestały pracować i całe wyrobisko zaledwie w kilka godzin pochłonęły wody podskórne. W efekcie 16 metrów pod wodą znalazły się dwie ogromne koparki. Obecnie wędrówka po dnie, wśród opuszczonych maszyn, to olbrzymie przeżycie. Ciekawostką jest fakt, że woda jest przezroczysta, bo dolomitowe skały uniemożliwiają rozwój glonom.
Nie wszystkie kamieniołomy zostały jednak zalane - bytomskie dolomity w ciągu kilku lat przemieniły się w alpejską dolinę, gdzie można przez cały rok jeździć na nartach. Zimą są tam trzy trasy z wyciągami, latem jedna, pokryta igelitem. Dla pragnących czegoś elitarnego można wybrać się na squasha - największe centrum tego sportu na Śląsku znajduje się w starej modelarni Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych.
Trainspotting to najmłodsza dziedzina sportu na Śląsku. Polega ona na... jeździe tramwajami. Rozklekotany tabor i rozbudowane linie, które tworzą magiczną sieć, pokrywającą całą aglomerację, są nie lada gratką dla obcokrajowców. Sport wymyślili Anglicy, którzy zachwycili się poczciwymi, śląskimi tramwajami. Jak widać to, co dla niektórych jest powszednie, dla innych stanowi egzotyczną atrakcję.
Śląsk oferuje turystom wiele atrakcji [2006-08-18 12:30 83.22.40.*] Co na to Ślązacy ? Nie ma komentarzy ? odpowiedz »
Śląsk oferuje turystom wiele atrakcji [2006-11-28 12:59 213.134.162.*] OCZYWIŚCIE - "przyjezdni, którzy docierają na Śląsk....zdziwieni pierwszym wrażeniem....zdziwiony turysta". A gdzie: Śląska Oganizacja Turystyczna???, gdzie promocja Śląska??? odpowiedz »
Śląsk oferuje turystom wiele atrakcji [2008-04-29 06:53 87.205.135.*] No właśnie, właśnie.... Jedynie można odkryć samemu jakiś ładny zakątek, jeszcze przez zupełny przypadek. Może dlatego zaskoczenie niekiedy bywa tak wielkie?... Pozdrawiam wszystkich Ślązaków i Zagłębiaków!!
Aga odpowiedz »
|