Nowelizacja przepisów kategoryzacyjnych
Data wysłania: 2005-04-14 19:07 Autor: Czytelnik IP automat
Aktualność: Ministerstwo Gospodarki i Pracy zapowiada, że przepisy dotyczące kategoryzacji obiektów zostaną znowelizowane jeszcze w tym roku. Wszystkie propozycje zmian mają być jednak konsultowane z hotelarzami.
"Nasz departament podjął inicjatywę, aby dokonać przeglądu obecnie obowiązujących przepisów ustawy o usługach turystycznych. Ma to na celu m.in. bardziej skuteczne ograniczenie szarej strefy w sektorze usług turystycznych, a także lepsze dostosowanie przepisów tej ustawy do oczekiwań przedsiębiorców, przy jednoczesnym zachowaniu głównej idei tej ustawy, jaką jest ochrona interesów konsumentów usług turystycznych" - mówi Elżbieta Wyrwicz, dyrektor Departamentu Turystyki MGiP.
Nowe przepisy mają w końcu położyć kres używaniu zastrzeżonych nazw typu hotel, motel, pensjonat przez nieuczciwych przedsiębiorców, których obiekty nie przeszły procesu kategoryzacji. "To jest właśnie ta szara strefa, którą powinniśmy ograniczyć. W związku z tym poprosiliśmy turystyczne organizacje branżowe o przesłanie propozycji konkretnych zapisów zmieniających ustawę wraz z ich uzasadnieniem. Po przeanalizowaniu wszystkich zgłoszonych propozycji przeprowadzimy konsultacje, od których wyników będą zależały prace legislacyjne" - dodaje dyrektor Wyrwicz.
W nowelizacji ustawy nie zakłada się zamieszczenia przepisów mówiących o wprowadzeniu bonów turystycznych, którymi można by płacić w hotelach. "Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych postanowiła, że bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi nie są rzeczowymi świadczeniami, wolnymi od podatku dochodowego od osób fizycznych, otrzymywanymi przez pracownika, sfinansowanymi w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. W trakcie opracowywania projektu Systemu Polskich Bonów Turystycznych w 2003 roku uznano, iż może on być skutecznym narzędziem polityki gospodarczej. Najważniejszym założeniem powyższego projektu było zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym (tu: w 2004 roku) kwoty 800 zł pracowników dokonujących zakupu bonów. Utrzymanie w projekcie systemu proponowanych zwolnień: z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne jest warunkiem koniecznym do uzyskania zakładanych w projekcie efektów ożywienia gospodarczego kraju. Dlatego też wprowadzenie Systemu PBT bez wspomnianych zwolnień narażałoby to przedsięwzięcie na ryzyko niepowodzenia i w związku z przewidywanymi kosztami byłoby niecelowe" - wyjaśnia Elżbieta Wyrwicz.
Od pewnego czasu w środowisku hotelarzy a przede wszystkim w kręgu osób związanych z sieciami Geovita, Natura czy Interferie mówi się coraz głośniej o potrzebie kategoryzacji obiektów wypoczynkowych. "Wymagałoby to wpisania nowego rodzaju obiektów noclegowych. Wszystko zależy od tego, jaki będzie przebieg konsultacji branżowych w tej sprawie, a naszym rozmówcą będzie także Stowarzyszenie Zarządców Obiektów Rekreacyjno-Turystycznych. Dzisiaj nie chciałbym niczego przesądzać" - kończy dyrektor Wyrwicz.
Kategoryzacja osrodków [2005-04-14 19:07 999.999.999.*] Bardzo dobry pomysł z kategoryzacją ośrodków wypoczynkowych, chciałabym przeprowadzić kategorację w swoim i tak prawdę mówiąc nie wiem do jakiej kategorii go zaszeregować, bo nie jest on ani hotelem ani pensjonatem ani też domem wycieczkowym. Mam nadzieję że sprawa ta zostanie jak najszybciej roztrzygnieta. odpowiedz »
kategoryzacja [2005-04-15 08:48 999.999.999.*] W latach 70,aby wybudować dom mieszkalno-pensjonatowy nie mógł
przekraczać 220 m 2.Na pensjonat było 110mi na mieszkanie 110 m.
Aby dopasować się obecnie do wymogów jest niemożliwe przebudować,a to architektura nie pozwoli na zmiany,czy też usytuowanie budynku w obrębie działki.Z działalności pensjonatu zrezygnowałem rejestrując pod nazwą gościniec tylko jako kwatery.
Obawiam się że znów będzie stwożony stwór w kategoryzacji ,aby
weliminować takich malych usługodawców jak ja. odpowiedz »
kategoryzacja ośrodków [2005-05-13 22:15 999.999.999.*] denny pomysł,dochodzi już do absurdów, niedługo trzeba będzie kategoryzować sklepy spożywcze lub inne. Nie wiem czy nie widzicie, że to nabijanie kasy dla Państwa- kolejne samochody lub inne dobra dla ministrów , posłów ,dyrektorów itp odpowiedz »
zastrzeżone nazwy niczego nie zmienią... [2005-04-15 16:40 999.999.999.*] ... bo i tak zawsze znajdzie się metoda na ich obejście. Wystarczy gdzieś w nazwę spółki wstawić słowo 'hotel'...
Na całym świecie miejscem w którym się śpi jest 'hotel' i jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych słów. Może być i 'zajazd' i 'gasthaus' i dziesiątki innych, regionalnych nazw, ale hotel pozostanie hotelem. Nie można ograniczać tego przepisami. Poza kategoryzacją pozostaje przytłaczająca ilość obiektów noclegowych i to właśnie z tego powodu. Cóż szkodziłoby nazywać hotelem wszystkie obiekty o pewnym, ustalonym przepisami standardzie i ofercie usług, a gwiazdki nadawać tym, którzy spełnienią większe wymagania. Podobnie z pensjonatami itd... Byłaby i kontrola i ewidencja i jasność dla turysty z zagranicy. odpowiedz »
kategoryzacja [2005-05-07 17:03 999.999.999.*] uważam,iż cała ta heca z kategoryzacją to nic innego jak ściąganie kolejnych podatków bo za kategoryzację trzeba przecież płacić. Klient przyjeżdżając do hotelu, czy hoteliku sam decyduje czy w nim chce być i czy cena mu odpowiada. W obecnej chwili w internecie można wcześniej obejrzeć sobie hotel czy hotelik i zdecydować czy do niego pojechać. Totalną głupotą byłaby kolejna kategoryzacja ośrodków wypoczynkowych. odpowiedz »
kategoryzacja [2007-12-10 18:30 89.25.159.*] Obawiam sie drogi Czytelniku że jesteś w błędzie jesli chodzi o dodatkowe "podatki" czy inne swiadczenia finansowe. Wysokość nalezności jaka trzeba uiścić za przeprowadzenia kategoryzacji zależy od tego o jaką ilość gwiazdek obiekt sie ubiega i o ile mi dobrze wiadomo są to śmiesznie niskie opłaty (za hotel nazwijmy to wielogwiazdkowy jest to okolo 2tys zł - coż to jest dla hotelu??). Za kontrole po skategoryzowaniu juz nie placi sie nic a ponadto nie ma zadnych dodatkow do podatku za posiadanie okreslonej ilosci gwiazdek. Poprzez to oplata jest jednorazowa, poddaje sie im obiekt na własne życzenie a dzieki temu wiemy czego mozna sie po obiekcie spodziewac. Załóżmy ze obiekty same by sobie nadawaly "gwiazdeczki" doszlo by do takiego paradoksu ze hotele * mogly by byc leprze od ***** bo wlasciciel zazyczyl sobie tyle a nie mniej. Moim zdaniem przepisy kategoryzacyjne są odpowiednie i powinny być nadal stosowane! odpowiedz »
zastrzeżone nazwy niczego nie zmienią... [2006-09-03 19:35 82.139.11.*] Ciekawe jak sobie to wyobrażasz że każdemu będą przydzielać gwiazdki jak cały "widz" polega na tym że aby dostać tak zwaną gwiazdkę i nazwę określającą dany obiekt to trzeba samemu wyjść z wnioskiem o kategoryzację naszego obiektu "Poddania się kategoryzacji nie można nakazać. Właściciel obiektu sam musi złożyć wniosek, wnieść opłatę i czekać na decyzję". I dlatego nie są sklasyfikowane co niektóre obiekty swiądczące usługi hotelarskie. odpowiedz »
Nowelizacja przepisów kategoryzacyjnych [2005-04-15 21:40 999.999.999.*] A co z masowo działajacymi "hotelikami" "pensjon-ami" "pensjonacikami" i tak dalej ? Czy ustawodawca sądzi, iż już sama nazwa, nie wymieniona w rozporządzeniu świadczy, iż w obiekcie nie dokonano kategoryzacji i konsument turystyczny korzysta z usług takich obiektów na własne ryzyko ? Z własnych doświadczeń wiem, iż takie obiekty świadczą usługi niejednokrotnie na wyższym poziomie niż kategiryzowane, tylko ich własciciele nie chca przechodzić kosztownej udreki kategoryzacyjnej. odpowiedz »
hotelik to nic!!! [2005-04-16 16:25 999.999.999.*] Ja chyba w Zakopanem lub w Bukowinie widziałem "notel" i to na szyldzie pisało tak, że długo się zastanawiałem co jest nie tak??? Osobiście wszelkie zdrobienia uważam za nieuczciwą konkurencję i tyle... odpowiedz »
notel [2005-05-12 11:26 999.999.999.*] Widziałam ten szyld, to było w Zakopanem. Też sie zastanawiałam co jest nie tak z tym napisem. Chwyt poniżej pasa! "notel" ... odpowiedz »
kategoryzacja [2005-04-18 11:27 999.999.999.*] Bardzo doby pomysł z zastrzeżeniem nazw hotel,motel,pensjonat.Jak najszybciej należałoby to samo zrobić z Biurami Turystycznymi i Biurami Podróży-pilnie należy te nazwy zastrzdz dla legalnych.A teraz kto tylko chce może wywiesic sobiue szyld "Biuro Turystyczne" czy ma do tego uprawnienia czy tez nie. odpowiedz »
Nowelizacja przepisów kategoryzacyjnych [2005-05-14 23:03 999.999.999.*] Po co przepisu kategoryzacyjne, skoro nikt nie kontroluje ich prxestrxegania. Ani Urząd Wojewódzki ani Urzad Marszałkowski to nie interesuje. Jak się ktoś zgłosi to go skategoryzują i pobiorą opłatę.
Podobnie jest z ustawa turystyczną. Niby biura turystyczne koncesjonowane, niby uprawnienia pilotarskie sa konieczne, niby nie wolno wysyłać wycieczki zagranicznej bez pilota - to lipa. Nikt tego nie kontroluje. Z wycieczkami szkolnymi to prawdziwy horror. Wystararczy, żae nauczyciel WF założy np. klub miłośników lekkiej atletyki i już pod płaszczykiem klubu może robić co chce i zadne przepisy o ubezpieczeniach czy wykwalifokwanych p[ilotach go nie interesują. Podobnie z kołami różańcowymi lub innymi, które jako "związki wyznaniowe" robią tzw pielgrzymki w dowolne miejsca świata. Trzeba pogonić zasiedziałych urzędników zobowiazanych do kontroli przestrzegania prawa. Prawo jest - należy jedynie kontrolować jego przestrzeganie.
A może zobowiązać Straz Graniczną do kontroli uprawnienia pilota wycieczek i składania informacji do Urzędy Marszałkowskiego lub Wojewódzkiego o nieprawidłowościach?
A może najlepiej znieść te przepisy, a klient niechsam decyduje o swoim wyborze i ponosi za tę decyzję odpowiedzialność ? odpowiedz »
i znów kaska płynie [2005-06-03 13:38 999.999.999.*] Chyba tylko w Polsce za wszystko się płaci w całym świecie są hotele czy motele i nawet jeśli ktoś nie zna języka to wie gdzie może przenocowac , ale u nas tak nie może być. Najgorzej oczywiście mają mali przedsiębiorcy,których nie stać na kategoryzację ,na płacenie zaiksom,spavom itp. i jeszcze teraz wdrażanie HACCP,ale kogo to interesuje... odpowiedz »
Re: i znów kaska płynie !!!!! [2006-01-10 21:49 999.999.999.*] Może to i racja co Pan tu napisał ale "często i gęsto" zdaża się że przedsiębiorca - mały którego nie stać na kategoryzację nie będzie miał środków na to aby standard który prezentuje na początku mógł utrzymać. I właśnie dlatego kategoryzacja musi być płatna. A potem międzynarodowi turyści odwiedzając takie polskie ""HOTELE"" nacinają się na grzyby w łazienkach i inne "przyjemności" a to prowadzi do niezłych opini na Nasz temat. Także prosze przestać się użalać i napisać se ZIMMER FREI to pewnie ktoś do Pana trafi. Pozdrawiam Bruno!!! odpowiedz »
zastrzeżone nazwy hotel... [2005-06-06 17:22 999.999.999.*] Departament Turystyki powinien dbać o małe zakłady hotelarskie, umozliwiając im prowadzenie usług hotelowych, co jest korzyścia dla przedsiebiorców i turystów z uwagi na TANIE USŁUGI.
Natomiast urzędnicy Ministerstwa dbaja wyłącznie o kasę dużym, bogatym i zagranicznym włascicielom hoteli w Polsce.
Najwyższy czas zlikwidować przepisy zakazujące używania nazwy hotel, pensjonat itd. Na całym świecie "hote"l to hotel, a jeśli prowadzący hotel chce uzyskać wieksze wpływy, podnieść ceny to niech sie skategoryzuje, ale dobrowolnie i wówczas będzie mógł pochwalic się gwiazdkami.
Najwyższa pora aby zmienić przepisy dla hoteli i pozostawić mozliwość używania nazwy hotel czy pensjonat ! odpowiedz »
brak racji [2005-06-08 12:51 999.999.999.*] nazwa "Hotel" jest wyróżnikiem rodzaju obiektu tak samo jak inne nazwy motel, pensjonat, schronisko i td. Warto zauważyć że nie objęto zakazem używania nazw rodzajowych typu zajazd, czy gościniec które maja znaczenie zbliżone do hotelu. Wymagania które należy spełnic aby otrzymać jedną gwiazdke są tak niewielkie że tego typu tłumaczenie że tylko drogie hotele mogą sobie pozwolić na kategoryzacje są śmieszne a opłaty za dokonanie kategoryzacji sa wprew temu co wszyscy "znawcy" trąbia niskie. hotel jednogwiazdkowy płaci tylko0 60% najniższego wynagrodzenia czyli 60% od 760 zł. Czy to jest majątek dla przedsiębiorcy - raczej nie odpowiedz »
Definicja nazwy hotel [2005-06-06 17:30 999.999.999.*] Definicje wyjaśniające znaczenie wyrazów: hotel i pensjonat wg Słownika Języka Polskiego WYDAWNICTWO NAUKOWE - PWN 1998:
hotel - budynek mieszkalny przeznaczony do czasowego pobytu osób zatrzymujących się w danej miejscowości,
hotel - przedsiębiorstwo oferujące kompleksową lub częściową obsługę mieszkalną: pokoje...
hotelik - mały hotel,
hotelarski - dotyczący hotelarstwa, zawód hotelarski, usługi hotelarskie, szkoła hotelarska,
hotelarz - osoba prowadząca hotel, właściciel hotelu, absolwent szkoły hotelarskiej,
pensjonat - dom mieszkalny, najczęściej w miejscowościach wypoczynkowych i uzdrowiskach, którego właściciel wynajmuje pokoje, zapewniając zazwyczaj całodzienne wyżywienie.
JAKIM PRAWEM URZĘDNICY ZASTRZEGAJA NAZWY ? GDZIE JEST SAMORZAD TURYSTYCZNY, DLACZEGO ZGADZA SIĘ NA TO ZRZESZENIE POLSKICH HOTELI ??? odpowiedz »
słowniki [2005-06-08 12:56 999.999.999.*] No bomba a co na to słownik języka łacińskiego może tam też są inne definicje.
Słownik Języka Polskiego - podaje znaczenie słów jako słów a nie definicje obiektu hotelarskiego powszechnie stosowaną w świecie.
Hotel ma mieć minimum 10 pokoi z czego większość w pokojach 1- lub 2- osobowych. Odsyłam do poważnych opracowań ekonomiki turystyki na których oparła się ustawa o usługach turystycznych. Nie było to, jak sie wszyskim"mądrym" wydaje, widzimisie urzędników odpowiedz »
a co robi sejm [2005-06-08 12:57 999.999.999.*] Jacy Urzędnicy - usatwy uchwala sejm a nie urzędnicy - więc się odpieprzcie od urzędników odpowiedz »
urzędnicy w turystyce [2005-06-10 15:26 999.999.999.*] sejm uchwala, ale głupie projekty ustaw przygotowuja URZEDNICY MINISTERSTWA, a później reszta urzędników w Polsce interpretuje te przepisu "po swojemu" lub za "świadczenia". To wszystko jest chore... dlatego należy unikać jakichkolwiek zapisów ograniczających swobodę gospodarcza najmniejszych, najbiedniejszych i najtańszych hotelarzy !
Bogaty ma kasę i może dokonać modernizacji i wybudowć co chce, no i dać ile trzeba, a małe hoteliki, pensjonaty wybudowane dawniej traca klientów, prace i majatek. GDZIE JEST ICH OCHRONA? Na calym swiecie hotel to hotel z usługami noclegowymi, a gwiazdki w każdym kraju maja inna wartość. Skończcie z fikcja i bzdurnymi zapisami !!!!!!!! odpowiedz »
znowu ta przeklęta potrzeba zmian w kategoryzacji hotle? [2006-01-01 12:33 999.999.999.*] już kiedyś były w latach 90 urocze O"tele , hotele , loteliki , moteliki , a polatacvh okazało się , ze ta swoboda pozawoliła zbudować opinie = że polskie hotele nie są w stanie sprostać standartom europy i świata . Czy znowu potrzebujemy odkurzenia tych dziwnych opini o Polskim hotelarstwie ? odpowiedz »
urzędnicy w turystyce i ich obrońcy [2005-06-10 15:28 999.999.999.*] sejm uchwala, ale głupie projekty ustaw przygotowuja URZEDNICY MINISTERSTWA, a później reszta urzędników w Polsce interpretuje te przepisu "po swojemu" lub za "świadczenia". To wszystko jest chore... dlatego należy unikać jakichkolwiek zapisów ograniczających swobodę gospodarcza najmniejszych, najbiedniejszych i najtańszych hotelarzy !
Bogaty ma kasę i może dokonać modernizacji i wybudowć co chce, no i dać ile trzeba, a małe hoteliki, pensjonaty wybudowane dawniej traca klientów, prace i majatek. GDZIE JEST ICH OCHRONA? Na calym swiecie hotel to hotel z usługami noclegowymi, a gwiazdki w każdym kraju maja inna wartość. Skończcie z fikcja i bzdurnymi zapisami !!!!!!!! odpowiedz »
gwiazdki [2006-01-12 16:10 999.999.999.*] ciekawe jak się kategoryzuje hotele za granicą bo nasze 3 gwiazdki to jak 5 w Turcji, Grecji czy Egipcie, ponieważ nie prowadzę kuchni nie mogę używać nazwy pensjonat, a warunki zakwaterowania w pokojach mam w standardzie hotelu 3 gwiazdkowego i jak to wytłumaczyć gościowi, który uważa, że taka kwatera ma być za grosze jak w schronisku mlodzieżowym odpowiedz »
gwiazdki [2009-04-10 14:11 81.190.219.*] proszę o wytłumaczenie mi jakie warunki trzeba spełnić aby hotel mógł być hotelem 3 gwiazdkowym potrzebuje tej informacji bo chce skorzystać z dotacji unijnych, pozdr. Artur J. Kozłowski odpowiedz »
kategoryzacje obiektów [2009-02-22 09:19 83.21.160.*] pisze sie o hotelach , motelach ,pensjonatach a co z nazwą RESTAURACJA dziś kto chce nazywa sie restauracją, większośc obiektów małej gastronomii nazwała sie restauracjami lub gospodami a według decyzji sanepidu nie wolno im wykonywac posiłków, czyli na beszczelnego wprowadzaja w bląd klijentów i nikt nie zwraca na to uwagi - DLACZEGO? odpowiedz »
|